Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRZYŻACY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRZYŻACY."— Zapis prezentacji:

1 KRZYŻACY

2 Krzyżacy – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która ukazała się po raz pierwszy w czasopiśmie "Tygodnik Ilustrowany" w latach , a w postaci książkowej w roku Akcja utworu toczy się najprawdopodobniej od 1399 (rok śmierci Królowej Jadwigi) do 1410 (bitwa pod Grunwaldem). W okresie publikacji powieść była protestem przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego. Sienkiewicz pisał Krzyżaków „ku pokrzepieniu serc” Polaków. Chciał, aby jego książka ukazywała Polskę w okresie świetności jej oręża.

3 Średniowieczna Polska
Miejsca akcji Średniowieczna Polska miejsca fikcyjne, np. Zgorzelice i Bogdaniec, miejsca historyczne, np. średniowieczny Kraków i pola w okolicach wsi Grunwald.

4 Bohaterowie Historyczni np. Władysław Jagiełło, Powała z Taczewa,
Królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, Fikcyjni np. - Zbyszko, Maćko, Danusia, Jagienka, Hlawa.

5 Wątki w powieści - konflikt polsko – krzyżacki,
miłość Zbyszka do Danusi, uprowadzenie Danusi przez Krzyżaków, spisek Krzyżaków przeciw Jurandowi, miłość Zbyszka i Jagienki.

6 Niektórzy bohaterowie Krzyżaków

7 Zbyszko z Bogdańca Zbyszko to główny bohater Krzyżaków. Jego rodzice zmarli, gdy był małym chłopcem, dlatego wychowywał go stryj Maćko. Pochodzi z szlacheckiego rodu herbu Tępa Podkowa. Jest dzielnym, polskim rycerzem. Lubi się popisywać swą siłą

8 Maćko Maćko jest stryjem Zbyszka. Pochodzi z Bogdańca. Jest starym i dobrze znanym rycerzem polskim. Potrafi bardzo dobrze walczyć. By ratować życie Zbyszka, jest gotów przyjąć na siebie jego karę. Podczas bitwy pod Grunwaldem zabija Kunona von Lichtensteina.

9 Jurand Jurand jest rycerzem pochodzącym ze Spychowa. Wiele lat temu Krzyżacy zabili mu żonę, a on poprzysiągł ją pomścić. Przez lata jego imię budziło strach w Krzyżakach. Ma on córkę Danusię , która została przez nich uprowadzona. Jurand ruszył jej na ratunek aż do Szczytna. Tam został schwytany przez Krzyżaków, którzy wypalili mu oko, odcięli rękę i język.

10 Danusia Danusia jest córką Juranda. Jest wychowywana przez księżną Annę Danutę. Zakochuje się w Zbyszku podczas ich spotkania w karczmie Pod Lutym Turem. Potem ratuje go od śmierci i zostaje jego żoną. Umiera po męczarniach, które przeżyła porwana przez Krzyżaków.

11 Jagienka Jagienka pochodzi ze Zgorzelic i jest córką Zycha. Po śmierci matki zajmowała się gospodarstwem rodzinnym. Zakochuje się w Zbyszku i po śmierci Danusi, zostaje jego żoną. Opiekowała się zranionym przez Krzyżaków Jurandem.

12 Kuno von Lichtenstein Kuno von Lichtenstein jest zakonnikiem krzyżackim. Poznajemy go, gdy jako poseł zbliża się do Krakowa i zostaje zaatakowany przez Zbyszka. Uknuł plan porwania Danusi. Zostaje zabity w pojedynku przez Maćka w bitwie pod Grunwaldem.

13 Bracia zakonni Zygfryd de Lowe, Rotgier i Gotfryd to przyjaciele Lichtensteina, którzy pomogli mu w porwaniu Danusi i uknuli plan przeciwko Jurandowi. Los każdego z nich kończy się śmiercią.

14 Bitwa pod Grunwaldem

15 KONIEC

16 Przygotowali Damian Cichostępski Rafał Jaroszek


Pobierz ppt "KRZYŻACY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google