Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRÓLOWA JADWIGA-PATRONKA NASZEGO GIMNAZJUM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRÓLOWA JADWIGA-PATRONKA NASZEGO GIMNAZJUM"— Zapis prezentacji:

1 KRÓLOWA JADWIGA-PATRONKA NASZEGO GIMNAZJUM

2 DRZEWO GENEALOGICZNE JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ
Karol Robert Andegaweński (1288 – 1342)‏ Ludwik Węgierski ( )‏ Elżbieta Łokietkówna (1305 – 1380)‏ JADWIGA ANDEGAWEŃSKA Stefan Kotromanić Elżbieta Bośniaczka (ok )‏ Elżbieta Inowrocławska

3 KALENDARIUM ŻYCIA

4 3. 10. 1373 - Narodziny Jadwigi, córki. Ludwika Andegaweńskiego
Narodziny Jadwigi, córki Ludwika Andegaweńskiego i Elżbiety Bośniaczki w Budzie na Węgrzech Koronacja Jadwigi na króla Polski – Przybycie Wilhelma Habsburga do Krakowa – Zawarcie w Krewie unii z Litwą Ślub Jadwigi i Władysława Jagiełły – Przyjazd królowej do Połańca.

5 1395 – Jadwiga przyjmuje tytuł. dziedziczki Węgier po zmarłej
1395 – Jadwiga przyjmuje tytuł dziedziczki Węgier po zmarłej siostrze Marii – Przyjście na świat córki Elżbiety Bonifacji – Śmierć maleńkiej córeczki – Śmierć Jadwigi. Królowa została pochowana w katedrze wawelskiej z drewnianym, pozłacanym berłem i koroną, przy jej boku ułożono córkę.

6 PRZYJĘCIE CHRZTU PRZEZ LITWĘ

7 1385 – Zawarcie w Krewie na Litwie. umowy,
1385 – Zawarcie w Krewie na Litwie umowy, zgodnie z którą Jadwiga miała poślubić Jagiełłę, a pogańskie państwo stać się chrześcijańskim – Chrzest Jagiełły, na którym otrzymał imię Władysław. Papież Urban VI w specjalnej bulli nazwał go „skarbem ukrytym i odnalezionym” – Ślub Władysława i Jadwigi – Chrzest Litwy. Warunek ten był argumentem, który zakochaną w Wilhelmie Jadwigę przekonał do małżeństwa z o wiele starszym i pod wieloma względami zupełnie obcym jej poganinem.

8 KRZEWICIELKA WIARY KATOLICKIEJ

9 Władysław Jagiełło stał się gorliwym wyznawcą nowej wiary
Władysław Jagiełło stał się gorliwym wyznawcą nowej wiary. Przypisywano to wpływowi uduchowionej i pięknej żony, prowadzącej głębokie życie religijne. Legenda głosi, że Jadwiga poprosiła męża, by postawił na Piaskach kościół Najświętszej Marii Panny, który miał pozostawać pod opieką karmelitanek. Jagiełło w tym celu ustanowił fundację grzywien z żup solnych w Wieliczce i Bochni rocznie.

10 ZASŁUGI JADWIGI DLA ROZWOJU KULTURY

11 1390- Ufundowanie na Kleparzu pod Krakowem klasztoru benedyktynów.
1393 – Ofiarowanie pieniędzy na uposażenie kolegium psałterzystów przy katedrze wawelskiej. Założenie wydziału teologicznego na Akademii Krakowskiej. Przeznaczenie na rozwój Akademii Krakowskiej 10 kg złota oraz sum uzyskanych ze sprzedaży swoich kosztowności i szat.

12 KRÓLOWA OPIEKUNKA BIEDNYCH I CHORYCH

13 JADWIGA ROZDAJE JAŁMUŻNĘ

14 JADWIGA WSPIERA POTRZEBUJĄCYCH

15 JADWIGA POMAGA CHORYM

16 LEGENDA „STÓPKA KRÓLOWEJ”
„Na kamieniu Twego życia ślad miłości odciśnięty Iść pragniemy Twoją drogą, bo to ślad jest prawdy świętej.”

17 POLITYCZNE ZASŁUGI JADWIGI

18 Doprowadzenie do zgody między Jagiełłą a Witoldem.
1397 – Wyprawa na Ruś Czerwoną w celu przywrócenia jurysdykcji i władzy polskiej. 1397 – Pertraktacje w sprawie ziemi dobrzyńskiej, spotkanie z Konradem von Jungingenem, wielkim mistrzem krzyżackim. Doprowadzenie do zgody między Jagiełłą a Witoldem.

19 ROLA KRÓLOWEJ JADWIGI W KONFLIKCIE POLSKO - KRZYŻACKIM

20 Od roku 1389 Jadwiga stale korespondowała z Krzyżakami, dążąc do ugody
Od roku 1389 Jadwiga stale korespondowała z Krzyżakami, dążąc do ugody. W latach wysłano posłów do wielkiego mistrza Zakonu, próbując ograniczyć wyprawy na Żmudź. Prośby Jadwigi doprowadziły do spotkania z zakonnikami w 1397 roku we Wrocławiu. Rozmowy te nie dały żadnych rezultatów. W następnym roku planowano nowy zjazd w Toruniu - jednak do niego nie doszło z winy Zakonu.

21 Jadwiga została beatyfikowana i kanonizowana przez papieża Jana Pawła II
– beatyfikacja – kanonizacja

22 Motywacja wyboru królowej Jadwigi na patronkę Publicznego Gimnazjum nr 1 w Połańcu

23 Prezentację wykonały: Dominika Mikoda Mirosława Młodzińska


Pobierz ppt "KRÓLOWA JADWIGA-PATRONKA NASZEGO GIMNAZJUM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google