Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mgr Justyna Tomaszewska Grunwald 1410 Prezentacja multimedialna do tematu: Wielka wojna z zakonem krzyżackim Poziom: gimnazjum Klasa: II Zduńska Wola.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mgr Justyna Tomaszewska Grunwald 1410 Prezentacja multimedialna do tematu: Wielka wojna z zakonem krzyżackim Poziom: gimnazjum Klasa: II Zduńska Wola."— Zapis prezentacji:

1 Mgr Justyna Tomaszewska Grunwald Prezentacja multimedialna do tematu: Wielka wojna z zakonem krzyżackim Poziom: gimnazjum Klasa: II Zduńska Wola 2010

2 Wielka wojna z zakonem krzyżackim

3 „Jeśli jesteś ochrzczony bierzmuję cię mieczem” … Czyli geneza wielkiego starcia z Krzyżakami
Ulrich von Jungingen Władysław Jagiełło

4 Wojna 1409 – 1411 Decydujące starcie pod
Grunwaldem (Tannenbergiem) 15 VII 1410 r. (wizualizacja starcia polsko – krzyżackiego - Nieudana próba zdobycia Malborka Pokój w Toruniu w 1411 r. (odzyskanie ziemi dobrzyńskiej i Żmudzi) Pytanie: Czy wygraliśmy bitwę ale przegraliśmy wojnę?

5

6 Najpopularniejszymi przedstawieniami bitwy pod Grunwaldem są obraz Jana Matejki oraz film „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda, oparty na powieści Henryka Sienkiewicza. Malarskie i filmowe wizje grunwaldzkiej wiktorii nie zawsze odzwierciedlały prawdę historyczną!

7 Fragment Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki z 1878 r.
Mit nr 1 Rycerze krzyżaccy nie walczyli w paradnych białych płaszczach W strój taki przyodziani byli tylko rycerze zakonni, których na polu bitwy znajdowało się ok. 200 w 20 tysięcznej armii zakonnej.

8 Mit nr 2 Trzon armii obu walczących stron stanowiła konnica, piechota nie była aż tak liczna jak sugerowałby to obraz filmowy. Kadr z filmu Krzyżacy A. Forda z 1960 r.

9 Grunwald jako symbol Bitwa stała się symbolem bohaterstwa i siły państwa polskiego oraz druzgocącej klęski Krzyżaków… Po wielu latach upokorzeń i klęskach w walkach z silniejszym i lepiej zorganizowanym przeciwnikiem złączone państwo polsko-litewskie ukarało krzyżacką pychę…

10 Wojenne trofeum Kopie 18 chorągwi zakonnych zdobytych pod Grunwaldem
(Wawel 1939 r.)

11 Przeniesienie przez hitlerowców kopii sztandarów krzyżackich z Krakowa do Malborka, fotografia z 1940 r.

12 Historia kołem się toczy
Plakat propagandowy z 1945 r. Odznaka Grunwaldzka nadawana za bohaterstwo na polu walki i zasługi w pracy podziemnej. Historia kołem się toczy Zdobycie Berlina i kapitulacja III Rzeszy zostały porównane do wspaniałego zwycięstwa nad Krzyżakami. Także w tym wypadku sprawiedliwość dziejowa miała zatryumfować, a złowrogi żywioł miał zostać ukarany.


Pobierz ppt "Mgr Justyna Tomaszewska Grunwald 1410 Prezentacja multimedialna do tematu: Wielka wojna z zakonem krzyżackim Poziom: gimnazjum Klasa: II Zduńska Wola."

Podobne prezentacje


Reklamy Google