Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Óbidos - Portugalia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Óbidos - Portugalia."— Zapis prezentacji:

1 Óbidos - Portugalia

2 Óbidos - miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Leiria, w regionie Centrum. Miasto zamieszkuje ok. 5 tys. mieszkańców.

3 Nazwa miejscowości Óbidos pochodzi
od łacińskiego słowa oppidum «cytadela», «warowne miasto».

4 miasteczek w Portugalii.
Óbidos to mała miejscowość w historycznej krainie Portugalii – Estremadura. Znajduje się 20 km na północ od Lizbony. Uważana za jedno z najpiękniejszych miasteczek w Portugalii. Żyli tu Celtowie, Fenicjanie, Arabowie i Rzymianie.

5

6

7

8 Óbidos leży na szczycie wzgórza.
Otoczone jest wysokimi, potężnymi murami z XIII w. W mieście nie znajdziemy nowoczesnych budynków. Typowe są wąskie malownicze uliczki z wieloma rozmaitymi sklepikami oferującymi wyroby rękodzieła (ceramika, koronki itp.). Białe fasady domów, z niebieskimi i żółtymi wykończeniami, kontrastują z kolorowymi bugenwillami oraz płytkami azulejos.

9

10 Porta da Vila, południowa brama miasteczka wyłożona niebieskimi płytkami azulejos z XVIII wieku.

11

12

13

14

15

16

17

18

19 W 1755 r Obidos nawiedziło trzęsienie ziemi
W 1755 r Obidos nawiedziło trzęsienie ziemi. Zniszczone budynki zostały precyzyjnie zrekonstruowane na istniejących fundamentach bez zmiany układu ulic oraz domów. Dzisiaj wszystko wygląda jakby zostało przeniesione z przeszłości. Większość budynków jest w bardzo dobrym stanie, tak samo jak otaczające miasto mury, z których wysokości można podziwiać panoramę okolicy.

20

21

22

23

24

25 W najwyższym punkcie Óbidos wznosi się przylegający do murów obronnych zamek,
który w XVI w. był pałacem królewskim. Zamek przekształcono w elegancki hotel - pousada. Mianem pousada określa się hotele w obiektach historycznych, niegdyś wyłącznie państwowe, dziś z udziałem kapitału prywatnego. Ze względu na dużą popularność tego miejsca pokoje należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem.

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35 Na głównym placu miasteczka stoi katolicki kościół Santa María.
Kiedyś była tu świątynia Wizygotów, a potem meczet. W roku 1444 odbył się w kościele ślub króla Portugalii Alfonsa V Afrykańczyka z Izabelą Portugalską. Oboje mieli po 12 lat.

36

37

38

39 Do XVI wieku miasto było ważnym portem, choć nie leżało nad oceanem.
Óbidos założyli Celtowie w 308 p.n.e. Zwane jest "miastem ślubów", ponieważ było przez wieki prezentem ślubnym dla królewskich wybranek. Tę długoletnią tradycję zapoczątkował w 1282 roku król Dionizy. Do XVI wieku miasto było ważnym portem, choć nie leżało nad oceanem. Z biegiem lat laguna stawała się coraz płytsza (nanosy uchodzącej do laguny rzeki). Laguna jest głównym źródłem bogactwa ryb w Óbidos

40

41

42

43 W Óbidos odbywa się doroczny Międzynarodowy Festiwal Czekolady
W Óbidos odbywa się doroczny Międzynarodowy Festiwal Czekolady. Jesienią zjeżdżają się tu profesjonalni cukiernicy, koneserzy i amatorzy łakoci i turyści. Mistrzowie słodkiego rzemiosła przez kilka dni prezentują najwymyślniejsze wyroby: czekolady, czekoladki, trufle, lody, napoje i ciasta.

44 www.rotfl.com.pl Ponte do Guadiana-tradycyjna muzyka
z historycznej krainy Portugalii – Estremadura Tekst w j.polskim i dźwięk dodała -jokoretsina


Pobierz ppt "Óbidos - Portugalia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google