Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PARKOUR.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PARKOUR."— Zapis prezentacji:

1 PARKOUR

2

3 Czym jest parkour? Le parkour (free running, street climbing) to mało znany w Polsce sport ekstremalny Jest to niekonwencjonalny sposób poruszania się po mieście, zakładający nieco inne, niż planowali to urbaniści, wykorzystanie wszy-stkich dostępnych elementów otoczenia. Generalizując, polega to na przeskaki-waniu, zeskakiwaniu, bieganiu i wspinaniu się na wszystkie możliwe przeszkody. Jesteś ograniczony tylko własną wyobraźnią. Możesz użyć każdej barierki, murku, czy też płotu na wiele różnych sposobów.

4 Kiedy powstał i kto go wymyślił?
Parkour powstał w latach 80-tych we Francji, w pod paryskim Lisses. Za twórców uważa się Davide'a Belle'a i Sebastiana Foucan'a. Początkowo wyglądało to jak dziecinna zabawa, jednak po pewnym czasie zaczęli traktować swoje hobby poważnie. Nazwali to le parkour, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „bieganie swobodne”.

5 David Belle Sebastian Foucan

6 Sport czy sztuka? Niektórzy uważają, iż jest to sport, inni że sztuka. Każdy może to widzieć inaczej, co nie znaczy, że parkour nie może być jednym i drugim. Jak na razie nie udało się nikomu przeprowadzić zawodów w parkour, więc nie mamy tu jeszcze do czynienia z typowo sportową rywali-zacją. Walczyć można jedynie ze swoim strachem i słabościami.

7 Ważne elementy w parkour:
Kondycja Trening Zwinność i dynamika Wyobraźnia Wytrzymałość

8 Kondycja Bardzo ważna w uprawianiu tego sportu jest kondycja. Każdy kto uprawia lub chce trenować parkour, powinien zdawać sobie sprawę jak ważna jest tu bardzo dobra kondycja. Nie wolno palić papierosów, warto za to uprawiać inne sporty np. koszykówkę, czy bieganie. Wszystko to poprawia naszą sprawność.

9 Trening Bardzo ważnym w parkour jest trening. To od niego zależy nasza zwinność, kondycja oraz dynamika. Na trening trzeba poświecić przynajmniej godzinę dzien-nie i robić to systematycznie. Należy stosować ćwiczenia rozciągające i siłowe.

10 Zwinność i dynamika Kolejnym i jednym z najważ-niejszych punktów jest zwin-ność oraz dynamika. Odgrywają one dużą rolę w tym sporcie. Aby być zwinnym i dynamicznym należy często trenować. Wszystkie triki i ewolucje jakie robimy powin-ny być wykonane szybko, płynnie, tak żeby wyglądały na bardzo proste. Aby być zwinnym trzeba być wyspor-towanym, rozciągnietym,a także mieć odpowiednia koordynację ruchów.

11 Wyobraźnia W parkour trzeba mieć dużo wyobraźni, która pomoże nam w wymyślaniu nowych trików, planowaniu tras, czy też nauki tego sportu. Wyobraźnia pomaga nam w przełamaniu swojego strachu i lęku, który jest normalny przy wykonywaniu ekstremalnych zadań.

12 Wytrzymałość Trenując taki sport jak parkour trzeba liczyć się z licznymi kontuzjami. Często mogą być to stłuczenia, naciągnięcia mięśni, naderwania ścięgien, bóle stawów, a czasem nawet złamania. Z czasem stajemy się zahartowani i drobne urazy nie sprawiają nam bólu. Jest to sport niebezpieczny, więc trzeba być twardym i wytrzymałym.

13

14

15

16

17

18 KONIEC


Pobierz ppt "PARKOUR."

Podobne prezentacje


Reklamy Google