Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest wirus komputerowy?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest wirus komputerowy?"— Zapis prezentacji:

1 Co to jest wirus komputerowy?
Wirus jest to niewielki program, który aby się uaktywnić potrzebuje innego programu. Wirusy łączą się z plikami, które znajdują się na dysku naszego komputera.

2 Wirusy komputerowe Wirusy mogą pojawić się wtedy kiedy:
korzystamy z Internetu i komputer nie jest zabezpieczony przed wirusami ściągamy nielegalne programy korzystamy z pirackich programów korzystamy z nie swoich programów nie wiedząc z jakiego źródła je posiadamy otwieramy nieznane pliki z załączników poczty

3 Jak można chronić swój komputer?
Komputer możemy ochronić dzięki zaporom sieciowym. Istnieje kilka zapór sieciowych np.: Filtrująca – to taka, która kontroluje przepływające przez nie dane i przepuszczają tylko te, które są zgodne z regułami i warunkami ustalonymi na danej zaporze. Oprogramowanie komputerów stacjonarnych – działa na zasadzie udostępniania wybranych portów (gniazd do podłączeń peryferyjnych) do połączeń z zewnątrz, kontrolując te połączenia.

4 Jak działają wirusy komputerowe?
Skutki niektórych wirusów: kasowanie i niszczenie danych rozsyłanie spamu (np. reklama niezgodna z regulaminami konta pocztowego lub sklepu internetowego) kradzież danych (hasła, numery kart płatniczych, dane osobowe) wyłączenie komputera wyświetlanie rysunków lub napisów na ekranie komputera uniemożliwienie pracy na komputerze

5 Jakie mamy typy wirusów?
Są to trzy główne typy wirusów: Wirusy dyskowe - zagnieżdżają się na dyskach twardych i elastycznych. Infekują one głównie sektory dysków. Plikowe - atakują pliki uruchamiające programy. Makrowirusy – są niewielkimi programami przebywającymi w dokumentach.

6 Najgroźniejsze wirusy.
Znane są również nam wirusy, które podzielone są ze względu na funkcjonalność. Konie trojańskie (trojany) – programy komputerowe za których pomocą ich twórcy w niezauważalny sposób przesyłają pod wskazany adres mailowy dane. Są to dane przechowywane w komputerze hasł itp. Bomby logiczne – wirusy które mogą pozostać w ukryciu nawet prze bardzo długi czas. Działają jak bomby zegarowe. Uaktywaniają się wtedy kiedy użytkownik wykona określony ruch lub gdy nadchodzi określona data i godzina. Robaki – małe, ale bardzo szkodliwe wirusy. Nie potrzybują nosiciela. Rozmnażają się samoistnie i w sposób ciągły, powodując w bardzo krótkim czasie wyczerpanie się zasobów pamięci i procesora oraz znaczne spowolnienie pracy systemu.

7 Bibliografia. Korzystałam z Internetu i książek do informatyki dla klasy pierwszej.


Pobierz ppt "Co to jest wirus komputerowy?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google