Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIRUSY KOMPUTEROWE Mateusz Politowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIRUSY KOMPUTEROWE Mateusz Politowski."— Zapis prezentacji:

1 WIRUSY KOMPUTEROWE Mateusz Politowski

2 Wirus komputerowy to program komputerowy posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus - stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.

3 Wirusa komputerowego zalicza się do złośliwego oprogramowania.
Do zwalczania i zabezpieczania się przed wirusami komputerowymi stosuje się programy antywirusowe oraz szczepionki antywirusowe. Wirus komputerowy przenosi się poprzez pliki, co wymaga obecności systemu plików, lub przez bezpośredni zapis w wybranym sektorze bądź jednostce alokacji zewnętrznego nośnika danych np. dysku twardego, dyskietki lub pendrive'a. Proces replikacji wirusa komputerowego polega na odpowiedniej modyfikacji zawartości pliku, sektora lub jednostki alokacji. Tak zmodyfikowany nośnik danych nazywa się nosicielem wirusa komputerowego, analogicznie do prawdziwego nosiciela wirusa.

4 Rozmiary pierwszych wirusów komputerowych zawierały się w granicach od kilkudziesięciu bajtów do kilku kilobajtów. Obecnie, takie klasyczne wirusy spotyka się rzadziej, częściej jest to połączenie wirusa z robakiem komputerowym o rozmiarze rzędu kilkadziesiąt kilobajtów. Taką, stosunkowo niewielką ilość kodu binarnego, z łatwością można ukryć w dużym pliku zawierającym program komputerowy, o rozmiarze rzędu kilku megabajtów.

5 RODZAJE WIRUSÓW: wirusy telefonów komórkowych wirusy skryptowe wsadowe
powłokowe makrowe wirusy plikowe lokujące nadpisujące wirusy dyskowe infekujące Wirusy nierezydentne Wirusy rezydentne Szybkie wolne


Pobierz ppt "WIRUSY KOMPUTEROWE Mateusz Politowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google