Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania"— Zapis prezentacji:

1 Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania

2 Groby Żydów W Tynieckim Lesie
W lesie tynieckim znajdują się dwie symboliczne macewy upamiętniające zamordowanych przez hitlerowców Żydów. Na pomnikach widnieje napis: "W tych dwóch mogiłach spoczywa ponad 500 Żydów, ofiar hitlerowskiego ludobójstwa, zamordowanych w lecie 1942 roku pochodzących w okolic Krakowa". Po wyzwoleniu Polski z rąk niemieckich okupantów miejsce zbrodni zostało zabezpieczone. Nie dokonano ekshumacji zwłok, gdyż nie zezwala na to religia żydowska. Po wojnie masowymi grobami w lesie tynieckim zaopiekował się ochrzczony Żyd ze Skawiny, który ustawił na nich krzyż. Mieszkańcy Tyńca pamiętają, że po wojnie jeszcze przez wiele lat, przychodził on na to miejsce i dbał o nie. Nikt nie pamięta kim był, jak się nazywał, gdzie dokładnie mieszkał. W miejscu zbrodni wykonano płyty betonowe i ogrodzono teren małym metalowym płotkiem. Dotychczas niewiele osób spoza Tyńca, wyłączając rodziny pomordowanych, interesowało się tymi grobami. Mieszkańcy Tyńca wspominają, że od czasu do czasu przyjeżdżały prywatne osoby, wypytujące się o zdarzenie z lata 1942 roku. Od 1996 roku Zbigniew Grabowski i Jan Jagielski z ŻIH-u starali się o możliwość upamiętnienia ofiar poprzez postawienie pomnika. Udało się to, ale droga była długa i żmudna. Załatwienie formalności, pozwoleń, trwało do końca 2004 roku. W tym czasie poszukiwano informacji, które pomogły by ustalić nazwiska ofiar i ogólny zarys tamtych wydarzeń. W działania te zaangażowało się kilkanaście osób, które w mniejszym lub większym stopniu wspierały pomysł upamiętnienia tego miejsca kaźni. Na początku 2005 roku odbyła się niewielka uroczystość odsłonięcia symbolicznej macewy, na której widnieje napis: „W tych dwóch mogiłach spoczywa ponad 500 Żydów ofiar hitlerowskiego ludobójstwa zamordowanych w lecie 1942 roku, pochodzących w okolic Krakowa”.

3 Groby "W tych dwóch mogiłach spoczywa ponad 500 Żydów, ofiar hitlerowskiego ludobójstwa, zamordowanych w lecie 1942 roku pochodzących w okolic Krakowa".

4 Lokalizacja

5 Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy
Niedaleko ścieżki-po przeciwnej stronie drogi dojazdowej do parkingu –znajduje się rezerwat „Skołczanka” utworzony w 1957 roku, chroniący występujące tam bardzo rzadkie gatunki motyli związane ze środowiskami muraw kserotermicznych. Na terenie rezerwatu znajduje się naskalna kaplica Matki Bożej będąca miejscem kultu religijnego okolicznych mieszkańców

6 Źródełko Na obrzeżu Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się źródełko które wypływa ze skały wapiennej która sprawia że woda jest czysta i zdatna do picia .

7 Las Powierzchnia Bielańsko- Tynieckiego Parku Krajobrazowego to 65,02 km² . Wybierając się na spacer po tynieckim lesie, możemy wybrać jeden z kilku szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych.

8 Motyle Na terenie Parku Krajobrazowego znajduje się rezerwat motyli.

9 Zwierzęta Szanujmy mieszkańców lasu, ponieważ jest ich coraz mniej.

10 Koniec Prace wykonała Patrycja Gajewska uczennica klasy 6.


Pobierz ppt "Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google