Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

psycholog Ewa Rubaj - Biskupska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "psycholog Ewa Rubaj - Biskupska"— Zapis prezentacji:

1 psycholog Ewa Rubaj - Biskupska
Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły? Poradnik dla rodziców pierwszoklasistów . psycholog Ewa Rubaj - Biskupska

2 Rodzice powinni pozytywnie nastawić dziecko do nauki w szkole.
Należy pokazać, że dzięki nauce będzie samodzielne. Nauczy się czytać i przeczyta samo ulubioną bajkę. Nauczy się liczyć i będzie samodzielnie płacić za zakupy w sklepie i jeszcze policzy resztę. Nauka to praktyczna rzecz także w życiu codziennym.

3 Rodzice powinni wytłumaczyć dziecku, jak ma się zachowywać w szkole.
Należy uczyć dyscypliny, wówczas będzie mu łatwiej dostosować się do szkolnych wymagań. Należy uczyć okazywania szacunku wobec starszych i innych dzieci. Dzięki temu dziecko uniknie problemów w przyszłości.

4 Trzeba przygotować dziecko do pójścia do szkoły.
Najlepiej, gdy rodzice zaczną rozmowy już w czasie wakacji i będą przygotowywać dziecko stopniowo. Należy dziecko uspokoić i zapewnić, że może pytać o wszystko, co jest dla niego niejasne i niepokojące.

5 Rodzice mogą złagodzić stres dziecka przed pójściem do szkoły.
Rodzic powinien oswoić dziecko z nową rolą ucznia. Można pójść wcześniej do szkoły, zapoznać się z nowym miejscem. Zakupy przyborów szkolnych też mogą być „doskonałą zabawą”.

6 Należy spędzić z dzieckiem dzień rozpoczęcia roku szkolnego.
Dzień ten winien być dniem przyjemnym, radosnym, spokojnym. Warto wybrać się z dzieckiem na lody, do kina, na plac zabaw – warto pozostawić wybór dziecku.

7 Pierwszy dzień nauki. Dziecko nie powinno być od razu po przyjściu ze szkoły do domu zmuszone do odrabiania lekcji. Powinno rozładować energię, którą skumulowało, siedząc grzecznie w ławce.

8 Należy rozładować emocje dziecka związane ze szkołą.
Aktywność fizyczna, sport i wszelki ruch pozwolą rozładować nagromadzone emocje. Siedząc przed komputerem czy telewizorem skumuluje jeszcze więcej emocji.

9 Co zrobić, jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły?
Należy znaleźć problem. Pytania należy zadawać dyskretnie. Jeśli zarzucimy dziecko gradem pytań, nic nam wtedy nie powie. Skorzystajmy z konsultacji psychologicznej, którą zapewnia szkoła.

10 Pobyt w przedszkolu ułatwia przyjście do szkoły.
W przedszkolu dziecko oswaja się z rówieśnikami, ma ustalony porządek dnia i łatwiej mu oswoić się z nowymi obowiązkami. Mamy już załatwiony problem rozłąki z rodzicami.

11 Rada dla rodzica Rodzice mogą mieć wiele obaw i lęków związanych z posłaniem dziecka do szkoły. Pamiętajmy jednak, przy dziecku należy zachować spokój i nie okazywać zdenerwowania. Jeśli rodzic będzie spokojny, dziecko również będzie mniej zestresowane.

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "psycholog Ewa Rubaj - Biskupska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google