Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm ludzki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm ludzki"— Zapis prezentacji:

1 Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm ludzki

2 Alkohole to pochodne węglowodorów
Alkohole to pochodne węglowodorów . Najpopularniejsze to: metanol i etanol. Pierwszym wrażeniem jakie możemy odnieść jest to, że nazwy są niemal identyczne. Oba związki różnią się od siebie tylko grupą –CH2 i jedną literą w nazwie. Oba związki są bezbarwną cieczą o ostrym smaku i zapachu podobnym do spirytusu.

3 Alkohol metylowy jest jedną z najgroźniejszych trucizn
Alkohol metylowy jest jedną z najgroźniejszych trucizn. Już po wypiciu gram człowiek żegna się z życiem. Jeśli zatrzyma się wcześniej, przy zaledwie 8 gramach, ma szansę na przeżycie, ale jego wzrok zostanie całkowicie zniszczony.

4 Alkohol etylowy nie niszczy naszego zdrowia tak szybko jak metylowy, dlatego uznajemy go za truciznę słabszą, a przez wielu ludzi nie jest za nią w ogóle uważany. Wszystko zależy od ilości spożywanej cieczy. Jeżeli robimy to w odpowiednich ilościach możemy powiedzieć, że alkohol nie szkodzi. Z drugiej jednak strony jeżeli pijemy za dużo, to etanol staje się gorszą trucizną od metanolu. Zabija powoli i zanim człowiek umrze w sensie fizycznym, ginie, razem z bliskimi w sensie psychicznym.

5 Wpływ na dziecko. Dziecko będąc w brzuchu matki, pobiera od niej wszystkie pokarmy. Dla płodu nawet mała ilość alkoholu może być poważnym zagrożeniem. Alkohol wpływa na to, że płód, a później dziecko może mieć niedowagę, zaburzenia wzrostu, a później też psychiczne zaburzenia w rozwoju, a także wzmożone napięcie mięśniowe, zaburzenia snu, płaczliwość itp. Nawet picie małych dawek może spowodować wcześniactwo dziecka, jego niską masę urodzeniową oraz drobne zaburzenia neurologiczne.

6 Wpływ na organizm.

7 Przy małej jednorazowej dawce (0,3 – 0,5 ‰) organizm człowieka reaguje następującymi reakcjami :
-nieznaczne zaburzenia równowagi -euforia i obniżenie krytycyzmu -upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej -zaburzenia widzenia (pogorszone spostrzeganie rodzaju i kształtu przedmiotów ukazujących się w głębi i na obwodzie pola widzenia, obniżona zdolność dostrzegania ruchomych źródeł światła, wydłużony czas adaptacji oka do ciemności po olśnieniu światłem, wydłużony czas reakcji na bodźce wzrokowe)

8 Przy dawce 0,6 – 0,7 ‰ organizm człowieka zaczyna mieć zaburzenia sprawności ruchowej, być zbyt nadpobudliwym i gadatliwym

9 Dawka 0,8 - 3,0 ‰ niesie ze sobą następujące skutki :
-wzrost ciśnienia krwi -przyśpieszenie akcji serca -obniżenie progu bólu -zaburzenia mowy -wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi

10 3,0 – 4,0 ‰ jest dawką już niezwykle niebezpieczną
3,0 – 4,0 ‰ jest dawką już niezwykle niebezpieczną. Zaczyna się poważny zanik odruchów fizjologicznych a także obniżenie ciepłoty ciała oraz zaburzenia świadomości bezpośrednio prowadzące do śpiączki.

11 Od 4,0 ‰ zaczyna się głęboka śpiączka oraz powstają zaburzenia czynności ośrodka naczynioworuchowego i oddechowego. Taka dawka wprowadza nas w STAN ZAGROŻENIA ŻYCIA.

12 Podane powyżej informacje dotyczą osób o niepodwyższonej tolerancji na alkohol. Jednym z objawów uzależnienia jest tzw. wzrost tolerancji. Charakteryzuje się on koniecznością wypicia większej dawki alkoholu w celu osiągnięcia podobnego efektu jak w przeszłości przy wypiciu mniejszej dawki. Biorąc pod uwagę efekty oddziaływania alkoholu nawet przy bardzo małych jego dawkach przepis nakazujący powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów po wypiciu alkoholu jest całkowicie zrozumiały.

13 Skutki społeczne nadużywania alkoholu

14 Skutki: Utrata kontroli nad swoim życiem codziennym.
Niestabilność związku (brak porozumienia, kłótnie), Utrata praw (świadczenia), zadłużenie i bieda. Utrata wszelkich więzi społecznych, Izolacja Zerwanie więzi rodzinnych: separacja, rozwód, utrata kontaktu i więzi z dziećmi. Sprawy sądowe: przemoc w małżeństwie, porzucenie rodziny,

15 Podsumowanie

16 Problemy związane z nadużywaniem alkoholu dotykają każdą dziedzinę naszego życia, powodując określone skutki. Skutki bezpośrednie dla samych osób pijących, osób z bliskiego otoczenia młodych także osób tzw. przypadkowych. Do najważniejszych problemów należy zaliczyć przemoc domową, naruszenia prawa i porządku przez osoby nietrzeźwe, koszty ekonomiczne oraz nadużywanie alkoholu przez młodzież.

17

18 KONIEC Pracę wykonał : Salomon Krok


Pobierz ppt "Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm ludzki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google