Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spotkanie z rodzicami klas maturalnych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spotkanie z rodzicami klas maturalnych"— Zapis prezentacji:

1 Spotkanie z rodzicami klas maturalnych
"Każdy młody człowiek wcześniej czy później dokonuje zdumiewającego odkrycia, że także rodzice mają niekiedy rację.„ Październik 2006

2 S T R E S Stan zaburzonej równowagi psychologicznej i fizjologicznej w wyniku reakcji somatycznych, które są odpowiedzią na wydarzenia niespodziewane, zakłócające lub stymulujące organizm i całego człowieka

3 STRES Pod wpływem stresu pozostajemy wszyscy - choć jedni częściej, inni rzadziej. Często od nas samych zależy, czy dana sytuacja nosi znamiona zagrożenia. To, co dla jednego człowieka stanowi zagrożenie, dla innego może być przyjemnym urozmaiceniem. I tak dla jednych egzamin graniczy z końcem świata, dla innych jest tylko zadaniem; dla jednych porażka jest bodźcem do działania, inni porażkę przepłacają depresją

4 SFERY OBJAWÓW STRESU Sfera fizjologii Sfera sprawności i myślenia
Sfera emocji Sfera zachowań

5 OBJAWY STRESU W sferze fizjologii: bladość, pocenie się, przyspieszone bicie serca, napięcie mięśni, dyszenie, zmiany ciśnienia krwi, odpływ krwi do mięśni, suchość w ustach i gardle, częste oddawanie moczu, ból pleców, szyi i innych części ciała, niestrawność, bóle głowy, bezsenność... W sferze sprawności i myślenia: luki w pamięci, zapominanie, niemożność skoncentrowania się, ogólny brak zainteresowań, obsesyjne trzymanie się pewnych pomysłów.

6 OBJAWY STRESU W sferze emocji: lęk, rozdrażnienie, depresja, zamykanie się w sobie, nerwowość, złość, zakłopotanie. W sferze zachowań: trudności z mówieniem, impulsywność, drżenie, tiki nerwowe, wysoki i nerwowy śmiech, zgrzytanie zębami, częstsze uleganie wypadkom, intensywne palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, nieuzasadnione zażywanie leków, zmiany w odżywia- niu, pojawienie się innych nerwowych zachowań

7 FAZY STRESU I Stadium stresu - Kiedy zaczyna się stres, np. musisz natychmiast zrobić coś, co z różnych względów sprawia Ci trudność. Twój organizm produkuje więcej adrenaliny. Czujesz, jak krew uderza Ci do głowy, puls wali jak szalony, masz przyśpieszony oddech, wysuszone gardło, wilgotne dłonie, ale i sporo energii.

8 FAZY STRESU II Stadium stresu - Kiedy stres się przedłuża, twoje ciało zmuszone jest do podwyższonej gotowości powoli zaczyna przystosowywać się do takich nienormalnych warunków. Ponieważ jednak zasoby energetyczne każdego organizmu są ograniczone, szybciej się męczysz.

9 FAZY STRESU  III Stadium - jeśli stres utrzymuje się nadal, nie możesz go wyeliminować ani uciec w spokojne i bezpieczne miejsce. Uważaj - Twoje siły są na wyczerpaniu. Czujesz się osobą opuszczoną, wykończoną, wykorzystywaną, smutną, bezradną i doprowadzoną do ostateczności. Krzyczysz lub płaczesz w odpowiedzi na drobne nieprzyjemności, co jest nie zrozumiałe dla otoczenia, które zaczyna traktować Cię jak histeryka(- czkę). Im bardziej się złościsz i ostrzej reagujesz, tym surowiej Cię traktują. W tym trzecim stadium stresu grozi Ci poważne załamanie nerwowe, jeśli natychmiast nie zaczniesz o siebie dbać.

10 STRES "Stres jest to relacja między umiejętnościami radzenia sobie jednostki a wymaganiami stawianymi jej przez otoczenie."

11 STRES Nasza odporność na stres zależy w dużym stopniu od tego, czy mamy oparcie w innych ludziach (rodzice, przyjaciele, nauczyciel), czyli od naszego wsparcia społecznego.

12 Opracowała: Małgorzata Siupik
KONIEC Opracowała: Małgorzata Siupik


Pobierz ppt "Spotkanie z rodzicami klas maturalnych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google