Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alkohol i jego działanie !!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alkohol i jego działanie !!!"— Zapis prezentacji:

1 Alkohol i jego działanie !!!
                                          Piwo Alkohol i jego działanie !!! Alkohol jest głównym składnikiem różnego rodzaju win, wódek, piwa oraz innych napojów alkoholowych. Dla organizmu człowieka jest on trucizną, w związku z tym komórki naszego ciała, w przeciwieństwie do nas samych, traktują go niezwykle poważnie

2 Walka organizmu z alkoholem
Jako substancja toksyczna, stanowiąca poważne zagrożenie dla ustroju, musi zostać rozłożony i skutecznie unieszkodliwiony. Walcz i ty!!

3 Wędrówka alkoholu przez organizm
Wprowadzony do organizmu alkohol zostaje szybko wchłonięty. W przewodzie pokarmowym przenika poprzez ścianę żołądka i jelito cienkie do krwiobiegu, a stamtąd transportowany jest do wszystkich narządów ciała i tkanek. Głównym miejscem jego rozkładu jest wątroba

4 Chemia a alkohol Przy pomocy wyspecjalizowanych enzymów, komórki wątrobowe w toku licznych reakcji biochemicznych wytwarzają z alkoholu najpierw związek o nazwie aldehyd octowy, a następnie bezpieczny dla kwas organizmu octowy.

5 Jaki składnik alkoholu najbardziej nam szkodzi?
Najbardziej toksycznym związkiem powstającym podczas rozkładu alkoholu jest aldehyd octowy. To właśnie on powoduje bóle głowy, nudności i wymioty, gdy wypijemy go dużo.

6 Wygląd po alkoholu Działając silnie na układ obwodowy rozszerza małe naczynia krwionośne w skórze i powoduje charakterystyczne zaczerwienienie twarzy i nosa

7 Co to jest Kac? Aldehyd octowy nie do końca rozłożony powoduje objawy zatrucia i wzmaga niechęć do alkoholu (popularny kac). Duża ilość alkoholu we krwi powoduje uczucie lęku, wywołuje stan delirium tremens, powodujący niezwykłe doznania.

8 Wariacja po alkoholu , wymysły umysłu
Duża ilość alkoholu we krwi powoduje uczucie lęku, wywołuje stan delirium tremens, powodujący niezwykłe doznania. Alkoholik widzi wówczas przerażające obrazy ogromne pająki, robaki oblepiające ciało, czy też przysłowiowe białe myszy. Komórki wątrobowe unieszkodliwiają alkohol w szybkim tempie

9 Efekty długo trwałego spożywania alkoholu
Nadmierne i długotrwałe picie alkoholu niszczy wątrobę i powoduje zaburzenia w jej funkcjonowaniu, co w konsekwencji może doprowadzić do jej marskości i trwałego uszkodzenia komórek wątrobowych

10 Czy alkoholizm jest chorobą?
U osób pijących dochodzi do wielu zaburzeń metabolicznych i powstających w ich konsekwencji chorób takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu. (potocznie nazywanym stanem nie trzeźwienia)

11 Dodatek do złego Dodatkowo alkohol nasila wydzielanie soku żołądkowego, który nie mając, co trawić, niszczy błonę śluzową żołądka do jego owrzodzeń.

12 Skutki picia wódki Skutki uwidaczniają się szczególnie w korze mózgowej, gdzie alkohol powoduje solne zaburzenie w pracy komórek nerwowych, uszkadza otaczające je błony oraz zakłóca transport neuro przekaźników.

13 Nasz mózg nie bawi się tak dobrze jak my
Obszar kory mózgowej odpowiedzialny jest między innymi ze przetwarzanie sygnałów kontrolujących nasze zachowanie. Niektóre z nich powodują spięcie, ostrożność, a także obawy przed kontaktami z innymi ludźmi.

14 Dlaczego po alkoholu jesteśmy tacy odważni ?
Alkohol w pewien specyficzny sposób hamuje działanie tych sygnałów, które są odpowiedzialne za naszą odwagę czego rezultatem jest rozluźnienie, śmiałość i odwaga po wypiciu drinka lub lampki wina.

15 Dorośli dziećmi po Alkoholu
Alkohol hamuje działanie neuro przekaźnika „GABA”, który wpływa na samokontrolę człowieka, więc osoby będące w wysokim stadium upojenia alkoholowego mogą zachowywać się jak dzieci. Picie alkoholu hamuje procesy fizjologiczne niezbędne do powstania stanu stymulacji seksualnej.

16 . Wykonawcy: KLASA II c


Pobierz ppt "Alkohol i jego działanie !!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google