Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CIEKAWOSTKI Z PRZYRODY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CIEKAWOSTKI Z PRZYRODY"— Zapis prezentacji:

1 CIEKAWOSTKI Z PRZYRODY

2 WSZECHŚWIAT

3 Ciekawostki astronomiczne.
Liczba gwiazd w naszej galaktyce – Drodze Mlecznej wynosi około 200 miliardów. Liczbę galaktyk w całym Wszechświecie szacuje się na 100 miliardów.   Na dziś liczbę wszystkich księżyców w Układzie Słonecznym szacuje się na 102. Tylko Merkury i Wenus nie mają żadnych księżyców, a rekordzista – Saturn ma ich aż 33. Co ciekawe, największy z księżyców Saturna – Tytan jest większy od planety Merkury.

4 Czy wiesz że…? Huragany wiejące na Neptunie są rekordowo gwałtowne. Wiatr potrafi tam wiać z prędkością 2000 km/godz.  Wszystkie 8 planet Układu Słonecznego stanowi mniej niż 1% masy Słońca. Największa planeta – Jowisz jest tak duża, że zmieściłaby w sobie pozostałe 7 planet wraz z ich księżycami.

5 Astronomia Podczas reakcji syntezy jądrowej zachodzącej na Słońcu, w każdej sekundzie 5 milionów ton materii zamienianych jest na energię fotonów. Na Marsie znajduje się wygasły wulkan o nazwie Olympus Mons, który jest najwyższym wzniesieniem Układu Słonecznego. Mierzy on około 26 000 metrów wysokości, czyli jest prawie 3 razy wyższy od Mt. Everestu.

6 Ciekawostka o wszechświecie.
Pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza znajduje się pas planetoid. Jest ich tam dziesiątki tysięcy. Przypuszcza się, że w wyniku silnej grawitacji Jowisza nie powstała z tego pasa jedna planeta. Największą z tych planetoid jest Ceres o średnicy 947 km.

7 Ziemia we wszechświecie.
W przeszłości uważano , że Ziemia stanowi centrum Wszechświata . I chociaż już w starożytności niektórzy uczeni głosili pogląd o kulistym kształcie naszej planety , to dopiero w XVI w .Mikołaj Kopernik dowiódł , iż Ziemia wraz ze swoim naturalnym satelitą - Księżycem i innymi planetami krąży dookoła Słońca .

8 CIEKAWOSTKI O POLSCE

9 Czy wież że…? Sóweczka wyróżnia się niemal zupełnym brakiem szlary i dość dużym wystającym dziobem. Jest też bardziej aktywna w dzień niż w nocy, co wynika z jej diety - spośród wszystkich sów sóweczka łowi najmniej myszy, a najwięcej drobnych ptaków i owadów - głównie sikorek i mysikrólików.

10 Czy wiesz że…? Jaskinia jest dużą komorą o pow. 115 m². Posiada wygodne wejście szerokości 16 m i wysokości 2 m, więc można ją zwiedzać bez latarki. Bezpośrednio nad wejściem z płyty skalnej spada niewielki strumyk, który zimą tworzy niezwykłe formy lodowe.

11 Przyrodnicze ciekawostki.
Na terenie Tatr znajduje się kilka wodospadów i wywierzysk. Najbardziej znanym wodospadem są znajdujące się na szlaku wiodącym na Morskie Oko Wodogrzmoty Mickiewicza. Natomiast największym wodospadem w polskich tatrach jest Wielka Siklawa mierząca 70 m.  

12 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ KLAUDIA KLACZYŃSKA


Pobierz ppt "CIEKAWOSTKI Z PRZYRODY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google