Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawca ; Monika Bartoś

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawca ; Monika Bartoś"— Zapis prezentacji:

1 Wykonawca ; Monika Bartoś
Renesans Wykonawca ; Monika Bartoś

2 Renesans - nazwa epoki pochodzi od francuskiego słowa "renaissance", co można przetłumaczyć jako "odrodzenie". W muzyce do okresu renesansu zalicza się lata od 1430 do 1600. Podstawowym założeniem renesansu jest powrót, odrodzenie kultury antycznej. W muzyce to okres, kiedy rozwija się muzyka świecka, jej elementy przenikają do muzyki religijnej i na odwrót. Powoli zaczyna się również kształtować system tonalny (dur-moll), który wypiera średniowieczny system skal modalnych. Następuje też rozwój muzyki instrumentalnej.

3 Najważniejsze formy muzyczne w okresie renesansu to:
- msza, motet - muzyka religijna; - pieśń - we Francji chanson, we Włoszech frottola; - madrygał - utwór wielogłosowy, który cechuje bardzo ścisły związek z tekstem literackim; - formy instrumentalne: preludium, ricercar (oparty na technice imitacyjnej - z niego wykształci się fuga), toccata (utwór na instrumenty klawiszowe), fantazja (utwór o swobodnej budowie).

4 Polifonia Polifonia, technika kompozytorska polegająca na równoczesnym prowadzeniu kilku linii melodycznych. Stosowana była w muzyce od czasów średniowiecza, kiedy to wykształciły się także reguły kontrapunktu, rządzące prowadzeniem głosów w polifonii.

5 Słynni artyści renesansu :
- Leonardo da Vinci (1452 – 1519 ) Malarz (Mona Lisa , Ostatnia Wieczerza .) - Rafael ( 1483 – 1520 ) Architekt i malarz ( Madonna Sykstyńska .) - Dante Alighieri (1265 – 1321 ) Poeta ( Boska Komedia ) William Szekspir ( 1545 – 1616 ) Angielski dramaturg i reformator teatru ( hamlet , Romeo i Julia .)

6 Instrumenty renesansu :
-lutnia -szpined -klawikord -organy -flet -lira

7 „Ostatnia Wieczerza „


Pobierz ppt "Wykonawca ; Monika Bartoś"

Podobne prezentacje


Reklamy Google