Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WOLONTARIAT.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WOLONTARIAT."— Zapis prezentacji:

1 WOLONTARIAT

2 Odruch serca czy kapitał na przyszłość?
Volontarius z łac. dobrowolny, chętny Wolontariat forma pomocy potrzebującym, bezpłatna praca Odruch serca czy kapitał na przyszłość?

3 CO DAJE CI WOLONTARIAT? Pomagasz innym, jesteś użyteczny.
Zdobywasz doświadczenie. Nawiązujesz nowe kontakty, nierzadko trwałe przyjaźnie. Rozwijasz społeczeństwo obywatelskie. Uczysz się współdziałać w grupie. Poznajesz swoje mocne i słabe strony. Będziesz mógł zaprezentować się przyszłemu pracodawcy jako osoba potrafiąca angażować się na rzecz innych.

4 Wolontariat niejedno ma imię
Wolontariat stał się dla wielu młodych ludzi sposobem na życie, stylem bycia, spełnieniem własnych ambicji. Różni się w zależności od miejsca, w którym jest prowadzony. Praca w organizacjach pozarządowych czy instytucjach publicznych jest szczególnie popularna wśród uczniów szkół średnich i studentów, którzy zdobywają w ten sposób doświadczenie zawodowe. Najczęściej jest to wolontariat stały, w którym ochotnicy w sposób ciągły współpracują z daną organizacją, wykonują swą pracę regularnie, np. 3 razy w tygodniu. Między wolontariuszem a instytucją podpisywana jest najczęściej umowa zwana porozumieniem o współpracy. Bardzo często organizacja zabiera stałych wolontariuszy na szkolenia, kursy czy imprezy okolicznościowe.

5 PRZEDE WSZYSTKIM NIEŚĆ RADOŚĆ!

6 WOLONTARIUSZOWI POTRZEBNE SĄ WOLNY CZAS I CHĘCI!
Zawsze znajdą się miejsca, w których potrzebna będzie pomoc wolontariuszy!

7 Prawa wolontariusza reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 24 kwietnia 2003 roku

8 PRAWA WOLONTARIUSZA Organizacja dla której pracujesz powinna poinformować Cię o Twoich prawach i obowiązkach. Jeśli będziesz wolontariuszem dłużej niż 30 dni, powinieneś zawrzeć pisemne porozumienie – masz wtedy prawo do zwrotów kosztów delegacji i diet, szkoleń i opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Porozumienie powinno określać charakter, czas i sposób wykonywania pracy.

9 Wolontariusze mają swoje pismo pt. „POMAGAMY”

10 W INTERNECIE O WOLONTARIACIE
Co warto wiedzieć o wolontariacie? Małopolskie Centrum Wolontariatu Centrum Wolontariatu

11 POMOC NA EKSPORT Dla tych, co chcą poznawać świat, najbardziej odpowiedni będzie wolontariat zagraniczny. W Polsce wyjazdy w ramach wolontariatu organizuje przede wszystkim Polska Akcja Humanitarna. Coraz większą popularność zdobywają tzw. workcampy-czyli kilkutygodniowe wyjazdy, w czasie których wolontariusze z różnych krajów wykonują określone prace na rzecz lokalnej społeczności. Zaletą worcampów jest to, że zawsze odbywają się w atrakcyjnych turystycznie miejscach. W Polsce takie wyjazdy organizuje np. Stowarzyszenie „Jeden Świat”.

12 WOLONTARIUSZE WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!
SZKOLNY WOLONTARIAT TWOJĄ SZANSĄ! OPRAC. WIESŁAWA SYGUŁA


Pobierz ppt "WOLONTARIAT."

Podobne prezentacje


Reklamy Google