Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wycieczka do Muzeum POWSTANIA Warszawskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wycieczka do Muzeum POWSTANIA Warszawskiego"— Zapis prezentacji:

1 Wycieczka do Muzeum POWSTANIA Warszawskiego
Klasa 4 c Wycieczka do Muzeum POWSTANIA Warszawskiego

2 W czwartek dnia 15 listopada 2012 roku, nasza klasa 4c pojechała do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Towarzyszyła nam nasza wychowawczyni, Pani Krystyna Brzeska, oraz mama naszego kolegi i tata naszej koleżanki. Byliśmy w muzeum, żeby zobaczyć, jak wyglądało Powstanie Warszawskie.

3 IV c przy Kubusiu

4 Fot. Dariusz Borowicz, www.warszawa.gazeta.pl

5 Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz – Godzinie W. Żołnierze z różnych oddziałów Armii Krajowej zaatakowali wojska niemieckie na terenie całej Warszawy. Przez 63 dni bohaterscy obrońcy stolicy wraz z ludnością cywilną toczyli zacięty i nierówny bój o wolną i niepodległą Polskę z okupantem niemieckim. Pomimo wielu sukcesów, jak np. zdobycie PAST-y 20 sierpnia 1944 r., zdobycie gmachu PRUDENTIALU – najwyższego budynku Warszawy gdzie do samego końca wisiała polska flaga, czy utrzymanie Alej Jerozolimskich przez cały okres Powstania, walki zakończyły się kapitulacją Powstańców 2 października 1944 r.

6 W czasie Powstania pomagali również najmłodsi.

7 Opaska Powstańcza gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego
Budynek PAST-y, 20 sierpnia 1944. / Fot. Eugeniusz Lokajski; Powstanie Warszawskie w Ilustracji., Stolica r.

8

9

10 Podczas lekcji muzealnej przypomnieliśmy sobie znak Polski Walczącej (kotwicę). Dowiedzieliśmy się też, jak ryzykowne było rysowanie kotwicy na murach. Atrakcją było też przejście przez kanały zrekonstruowane w muzeum oraz wizyta w podziemnej drukarni. Bardzo podobała nam się ta wycieczka. Pozwoliła nam zobaczyć jak wyglądała dawna Warszawa. Pamiętając, ile ciekawych rzeczy zobaczyliśmy w Muzeum, taką wyprawę do historii Polski możemy polecić np.: małym historykom.

11 Mogliśmy również posłuchać jak bije Serce Miasta

12

13 Kotwica i flaga Polski

14 Prezentację wykonały Marysia M. i Justyna S.


Pobierz ppt "Wycieczka do Muzeum POWSTANIA Warszawskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google