Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Natale in Italia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Natale in Italia."— Zapis prezentacji:

1 Natale in Italia

2 Dolci di Natale Panpepato, Panettoni, Torrone, Pandoro to przykłady tradycyjnych słodkości serwowanych na Boże Narodzenie. Nie kupimy ich poza okresem od grudnia do połowy stycznia.

3 Decorazioni di Natale Najbardziej popularne dekoracje świąteczne to:
GHIRLANDE DI BACCHE PIGNE DORATE GLOBI FLOREALI PALLINE DI VETRO PRESEPE

4 Presepe napoletano Po raz pierwszy szopka w Neapolu pojawiła się w XIII wieku, w kościele Santa del Presepe. Wykonane są najczęściej z malowanej terakoty, rzadziej z korala lub muszli morskich. Scenerią jest architektura Neapolu bądź krajobraz jego okolic. Były często dziełem najlepszych włoskich architektów, rzeźbiarzy, złotników i krawców. Wykonane z wielkim realizmem, odwoływały się do scen z życia codziennego; poza postaciami Świętej Rodziny i pasterzy, zapełniały się figurkami rzeźników, winiarzy, tkaczy, garncarzy ukazanych przy swoich warsztatach. Przedstawiane postacie ukazane są w całym bogactwie gestów, wyrazistości mimiki i grymasów. Stroje z epoki szyte są z najlepszych tkanin, złocenia wykonane z prawdziwego złota.

5 Natale a Napoli Neapol to miasto producentów figurek.
Od listopada, w licznych sklepikach można wybierać postacie do domowych szopek. Nie zawsze musimy decydować się na wersję tradycyjną. Możemy mieć figurki pastuszków o twarzach ulubionej drużyny piłkarskiej. Dla interesujących się polityką też znajdzie się coś godnego uwagi. Umberto Bossi, lider ugrupowania Lega del Nord Silvio Berlusconi

6 Babbo Natale Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom Znany jest jako „Santa Klaus” na północy Europy. We Włoszech nazywany jest również „San Nicola” lub „San Nicolò” Święty Mikołaj nie zawsze ma do dyspozycji renifery i sanie.

7 Mercatini di Natale „Mercatino di Natale” to okazja do zakupu typowych dla danego regionu wyrobów. Oprócz ciast i wędlin, na stoiskach można nabyć ceramikę ręcznie malowaną, figurki aby w domu urządzić Szopkę, świąteczne dekoracje, prezenty pod choinkę. Można także posłuchać koncertu, obejrzeć wystawę lub zwiedzić miasto jadąc saniami.

8 L'albero di Natale Mediolan, piazza del Duomo Ozdobiona choinka w centralnych miejscach wielu miast nie dziwi dziś nikogo, jednak jest bardziej popularna na północy Włoch niż na południu.

9 Piatti di Natale Nie ma jednego, stałego menu świątecznego. W różnych regionach serwowane są różne dania, czyli co kto lubi. Dla smakoszy i kucharzy eksperymentujących polecam stronę Amando.it

10 Befana « La Befana vien di notte Befana przybywa nocą
con le scarpe tutte rotte ma dziurawe buty attraversa tutti i tetti chodzi po dachach porta bambole e confetti » przynosi lalki i konfetti La Befana to wróżka o wyglądzie wiedźmy, dosyć złośliwa, przynosi dzieciom prezenty w noc z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Pochodzenie jej imienia ma przypuszczalnie związek epifania, czyli aktem objawienia. Befana jest staruszką z długim, zakrzywionym nosem. Ubrana jest w postrzępione i brudne rzeczy. Głowę ma przewiązaną szalem lub chustką. Lata na miotle, wchodzi do domów przez komin i zostawia w skarpecie prezenty. Dzieci, które chcą się jej przypodobać powinny zostawić na stole przed snem mandarynkę, pomarańcze lub kieliszek wina. Dzieciom mówi się, że jeżeli nie będą grzeczne, to wiedźma Befana włoży im do świątecznej skarpety węgiel, popiół, cebulę lub czosnek. Legenda głosi, że Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa, jednak nie zdążyła ona na jego powitanie, ponieważ zgubiła się. Od tego czasu Befana, latając na miotle, zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko, na wypadek, gdyby był w nim Jezus.

11 to najbardziej typowa forma składania życzeń świątecznych
Jak brakuje pomysłu na bardziej osobiste życzenia zawsze się coś znajdzie w sieci. Wystarczy rzucić okiem na A tutti Buon Natale e Felice Anno Nuovo MZ


Pobierz ppt "Natale in Italia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google