Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stowarzyszenie Grandapropaganda.com

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stowarzyszenie Grandapropaganda.com"— Zapis prezentacji:

1 Stowarzyszenie Grandapropaganda.com
Bmx racing Stowarzyszenie Grandapropaganda.com

2

3 Historia bmx racingu Bicycle Moto Cross (BMX) powstał w latach 60 w Kalifornii. Motocross, który stawał się coraz bardziej popularny w USA, był inspiracją dla młodzieży, która ze względu na brak funduszy na kosztowne motocykle, zaczęła na własną rękę budować ziemne przeszkody i ścigać się na nich na rowerach. Tak został zapoczątkowany Bmx racing. W dobie ewolucji zaczęto budować coraz to nowe trasy, początkowo były one usytuowane na stokach, lecz z biegiem czasu ze względu na brak odpowiednich miejsc, budowę torów przeniesiono na powierzchnie płaskie.

4 Zdjęcia: bmx racing dawniej

5 Historia bmx racingu cd.
Potencjał wschodzącej dyscypliny został zauważony przez kilku ambitnych rodziców i wkrótce po tym, w niedługich odstępach czasowych powstały na terenie USA aż dwie federacje bmx racing’u: National Bicycle League (NBL) oraz American Bicycle Association (ABA), dzięki którym sport ten stał się bardziej profesjonalny. Z przysłowiowych podwórkowych rywalizacji, bmx racing stał się bardzo popularną i widowiskową dyscypliną zyskującą z dnia na dzień coraz to większą rzeszę samych zawodników jak i kibiców. NBL oraz ABA stworzyły przepisy ściśle regulujące starty w.w. dyscyplinie. Początki bmx racing’u w Europie przypisuje się do roku 1978, jednak formalnie miało to miejsce w roku 1981 kiedy to powstała Międzynarodowa Federacja Bmx (IBF), która rok później (1982) zorganizowała pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata w bmx racingu. Od stycznia 1993 roku po dziś dzień, wszelkie sprawy dot. bmx racing’u regulowane są przez Międzynarodową Unię Kolarską(Union Cycliste Internationale (UCI)).

6 Film: bmx racing dziś

7 Bmx racing – ogólna charakterystyka
Konkurencja bmx racing polega na równoczesnym ściganiu się 8* zawodników na specjalnie zaprojektowanym i wybudowanym torze. Uczestnicy wyposażeni w kaski i ochraniacze, rozpoczynają bieg z maszyny umieszczonej na górze startowej. Długość toru waha się od m a czas przejazdu oscyluje w przedziale 25-35sek. * dopuszcza się również starty w grupach 4 i 6 osobowych.

8 Skala zjawiska na świecie
Skala zjawiska z roku na rok jest coraz większa. Świadczą o tym fakcie chociażby Mistrzostwa Świata rozegrane w 2007r. w Victorii w Kanadzie, gdzie uczestniczyło ponad 2500 zawodników z 40 krajów. Tak spora liczba startujących jest spowodowana dużym przedziałem kategorii wiekowych. W rywalizacji biorą udział już 5 letnie dzieci, które mogą zostać Mistrzami Świata w swojej kategorii.

9 Czym skorupka za młodu nasiąknie…

10 Rowery Do rywalizacji wykorzystywane są rowery o wzmocnionej konstrukcji ramy, przystosowanej dla kół o średnicy 20 i 24 cali. Szkielet bicykla powinien z jednej strony wytrzymywać znaczne przeciążenia, z drugiej być możliwie jak najlżejszy. Rowery te nie posiadają żadnych przełożeń, amortyzacji oraz przedniego hamulca.

11 Charakterystyka torów
Aby zapewnić uczciwą rywalizację oraz wielkie emocje dla publiczności, szerokość toru; długość pierwszej prostej jak i całego toru oraz właściwości nawierzchni są ściśle wyznaczone w przepisach UCI. Jednocześnie rodzaj przeszkód, ich rozmieszczenie, przebieg trasy i ilość zakrętów jest dowolna i zależy jedynie od projektanta co sprawia, że każdy tor jest niepowtarzalny. Najważniejszym zadaniem przy projektowaniu i budowie torów jest to, by był on odpowiednio szybki, widowiskowy i bezpieczny.

12 Wizualizacje 3D torów bmx racingowych

13 Wymogi terenowe Teren pod budowę toru do bmx racingu powinien być płaski lub lekko pochyły. Minimalna powierzchnia przeznaczona pod w.w. inwestycję wynosi ok 0,5ha (optymalne wymiary to 70mx110m). Do podanej można doliczyć powierzchnię przeznaczoną na dodatkową infrastrukturę w postaci parkingów, biura zawodów i innych obiektów kubaturowych.

14 Sytuacja Polski na tle innych krajów europejskich

15 Zalety, koszty… Koszt wykonania obiektu do BMX racingu jest porównywalny do wybudowania boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią. Jednak w pierwszym przypadku za około 190 tys. złotych otrzymujemy profesjonalnie przygotowany tor, spełniający wszystkie normy UCI, na którym mogą być rozgrywane zawody rangi Europejskiej. Natomiast w przypadku boiska piłkarskiego (za ponad 200 tys. Złotych), otrzymujemy obiekt do osiedlowych rozgrywek piłkarskich. Wydaje się być oczywiste w którym z tych przypadków, promocja dla regionu jest większa. Warto nadmienić, że BMX racing stał się dyscypliną olimpijską i w 2008r. po raz pierwszy zostanie rozegrany na igrzyskach w Pekinie. W wyżej wymienionej dyscyplinie drzemie ogromny potencjał, który może być wykorzystany szczególnie mocno przez Polskę, gdyż ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury, zaliczamy się do krajów rowerowego trzeciego świata.

16 Alternatywa Powszechnie wiadomo, że najlepszą alternatywą dla alkoholu, narkotyków i nudy, jest sport. Niestety, niektórzy samorządowcy, od których zależy budowa obiektów sportowych, pod pojęciem „sport” rozumieją jedynie piłkę nożną. Dlatego też część młodzieży, która ma „niestandardowe” zainteresowania, nie ma możliwości przysłowiowego wyżycia się, nie mówiąc już o profesjonalnym uprawianiu sportu. Właśnie dla tej grupy ludzi, której liczba z roku na rok się powiększa, należy stworzyć możliwości rozwoju swoich zainteresowań, by móc w przyszłości wyławiać z pośród nich talenty na miarę Mistrzów Olimpijskich.

17 cd. Bmx racing jest sportem adrenalinowym, gdzie prędkość, skoki oraz rywalizacja ramię w ramię wywołują wielkie emocje, przez co sprawdza się jako dobre zajęcie dla tzw. trudnej młodzieży. Kraje Ameryki Południowej (Brazylia, Kolumbia, Argentyna) od lat borykające się z problemem przestępczości, postawiły na BMX racing, co poskutkowało pozytywnym zmianą danych w tej niechlubnej statystyce.

18 Zainteresowanie bmx racing’iem w Polsce wśród młodzieży jest ogromne
Zainteresowanie bmx racing’iem w Polsce wśród młodzieży jest ogromne. Jednak dzikie tory budowane w nielegalnych miejscach, za pomocą kilku łopat i taczki, nie wystarczą do dogonienia Europy i świata. W czasach, kiedy kluby kolarskie zaczynają świecić pustkami, mimo sentymentów, nowego Szurkowskiego warto szukać również, w nieco młodszej, aczkolwiek równie obiecującej dyscyplinie jaką jest bmx racing.

19 Stowarzyszenie Grandapropaganda.com – o nas
Granda propaganda to akcja mająca na celu popularyzacje rowerowych sportów ekstremalnych w naszym kraju. GP dąży do uzyskania przychylności władz do wspierania rozbudowy infrastruktury rowerowej, czyli do bezpiecznych torów i skateparków. Takich miejsc jest sporo lecz są one w większości budowane na dziko. Legalnie budowane tory dają możliwości organizacji imprez podobnych do tych w Czechach czy Austrii gdzie skupiają one tysiące ludzi oraz wielkich sponsorów. Polska jest krajem rowerowego trzeciego świata... Współpraca władz z rowerzystami da wymierne korzyści dla obu stron.

20 Stowarzyszenie Grandapropaganda.com – o nas
Grandapropaganda istnieje od lipca 2006r, i przez ten czas zarówno zyskała wielu sympatyków jak również stworzyła wiele ciekawych i znaczących w rowerowym światku eventów, m.in. trwający w jednym z tygodni lipca 2007r. Trip po krajach europy środkowowschodniej z najlepszymi zawodnikami Polski nazwany rowerowym wydarzeniem roku. Ponadto na naszym koncie znajdują się imprezy promujące sporty adrenalinowe tzw. niedzielne pokazy filmów. Działalność Grandypropagandy nie ogranicza się tylko i wyłącznie do promowania rowerowych sportów extremalnych. Dzięki temu że również jesteśmy czynnymi rowerzystami staramy się stwarzać możliwości rozwoju dla innych ludzi chcących spróbować swoich sił w sportach grawitacyjnych, budując w kraju tory do tego przystosowane

21 Kontakt Stowarzysznie Grandapropaganda.com ul.Łuczanowska 3a Poznań Aleks Bartkowiak Jacek Kowalski


Pobierz ppt "Stowarzyszenie Grandapropaganda.com"

Podobne prezentacje


Reklamy Google