Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AGILITY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AGILITY."— Zapis prezentacji:

1 AGILITY

2 Agility jest to sport psów polegający na prowadzeniu psa przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami po specjalnym torze przeszkód.

3 Pies musi zaliczyć przeszkody, być prowadzonym po przeszkodach w odpowiedniej kolejności (przewodnicy przed startem mają czas na zapoznanie się z układem toru). Należy zaliczać tzw. strefy kontaktu, np. pies wbiegając na równię pochyłą nie może od razu skoczyć na jej szczyt, ale musi zaliczyć tę strefę (choćby jedną łapą). dobrze zaliczona strefa strefa niezaliczona

4 Psy oceniane są przez sędziów w kategoriach dostosowanych do wielkości psa. Dla mniejszych psów poprzeczki niżej, dla większych wyżej. Small Medium Large

5 Odrobina historii Agility to stosunkowo młoda, bardzo widowiskowa dyscyplina sportu kynologicznego. Narodziła się w Wielkiej Brytanii w latach 70-tych. Pierwszy publiczny pokaz miał miejsce na najsławniejszej wystawie psów Cruft's Dog Show w 1978 roku. Prezentacja nowej formy zabawy z psami szybko zdobyła popularność wśród wystawowej publiczności. W 1980 roku brytyjski Kennel Club opracował regulamin i rozpoczęła się sportowa kariera agility. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility i uznała je za sport w 1991 roku. Agility zostało zainspirowane konkursami hippicznymi. Zasada jest ta sama - pokonać tor bez błędów i szybciej niż konkurenci. Różnice jednak są istotne. Przeszkody zostały dopasowane wielkością do psów, a ich zestaw wzbogacony o inne rodzaje - huśtawkę, kładkę, dwa rodzaje tuneli, slalom, które bardzo uatrakcyjniły pokazy i zawody. Kolejność przeszkód na torze - podobnie jak w jeździectwie - zawodnicy, w tym przypadku przewodnicy psów, poznają bezpośrednio przed startem. Pies wchodzi na tor bez smyczy, bez obroży, nie znając toru, który ma pokonać. Od przewodnika i jego kontaktu z psem zależy sukces obojga. Przewodnik może prowadzić psa jedynie głosem i gestami. Nie wolno dotykać ani psa, ani przeszkód. Pokonanie toru w innej kolejności niż wyznaczona przez sędziego zawodów oznacza dyskwalifikację.

6 W Obecnie agility cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Od kilku lat rozgrywane są Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu organizowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Polsce zainteresowano się agility na początku lat 90-tych. Jednak sport ten nie rozwijał się tak dynamicznie, jak w innych krajach. Ostatnio i u nas nastąpiło ożywienie - zaczęły powstawać różne ośrodki agility zakładane przez miłośników tego jakże wspaniałego sportu. Nadrzędnym celem Klubu jest popularyzacja agility, jako sportu i jako sposobu na życie. Agility - to nie tylko zabawa i sport. Trening agility, buduje porozumienie między psem a przewodnikiem, co procentuje również, na co dzień. Ponadto, agility jest bardzo demokratyczną dyscypliną sportu, gdyż można uprawiać ją w każdym wieku i z każdym psem - małym, dużym, rodowodowym lub mieszańcem.

7 Najpopularniejsze rasy sprawdzające się w agility…
border collie golden retriever parson russel terrier owczarek szetlandzki owczarek belgijski

8 …i te mniej popularne… pudel airedale terrier yorkshire terrier
bullterrier jamnik rottweiler dalmatyńczyk briard wyżeł

9 …a także kundelki!

10 Agility to sport Agility to pasja Agility to dobra zabawa!

11 Prezentację wykonała Monika Palacz,
uczennica kl.2d IV LO im. Henryka Sienkiewicza W Częstochowie ORANGE DLA ZIEMI


Pobierz ppt "AGILITY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google