Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wycieczka turystyczna „Mazury”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wycieczka turystyczna „Mazury”"— Zapis prezentacji:

1 Wycieczka turystyczna „Mazury”
Praca zaliczeniowa Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne Wycieczka turystyczna „Mazury” Przygotowała: Kasia Szurma

2 Organizator: INTUR Biuro Usług Turystycznych s. c. Ul
Organizator: INTUR Biuro Usług Turystycznych s.c. Ul. Ormiańska Zamość tel./fax. (0-84) , Czas trwania wycieczki: 8 dni Termin wycieczki: r – r Liczba uczestników: 40 osób (uczestnicy) 1 pilot Środek transportu: LUX autokar, wyposażony w toaletę, Video, TV, barek (odpłatnie)

3 Noclegi: ‘Hotel Europa’ Al. Wojska Polskiego 37 11-500 Giżycko tel

4 Hotel Na Skarpie ul. Kajki 96 11-730 Mikołajki tel
Hotel Na Skarpie ul. Kajki Mikołajki tel.(87) , (87) tel./fax.(87)

5 Program wycieczki: Celem wycieczki jest pokazanie młodzieży, że Polska to kraj bardzo atrakcyjny i nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby zwiedzić okolice pełne niezwykle cennych zabytków, przeróżnych osobliwości i przepięknych krajobrazów.

6 Mazury Województwo warmińsko-mazurskie leży w północno-wschodniej części Polski. Składa się z historycznych krain Warmii, Mazur i Powiśla. Z uwagi na swoje walory przyrodnicze uważane jest za jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Warmia i Mazury to region o wybitnych walorach turystycznych i rekreacyjnych. Nazywany jest krainą tysiąca jezior, choć jest ich ponad dwukrotnie więcej. Największe jeziora to Śniadrwy (113,8 km2) i Mamry (104,4 km2). Najgłębsze to Wukśniki (68m), Babięta Wielkie (65m), Piłakno (56,6m) i Ełckie (55,8m). Część tych jezior, spięta kałami i rzekami, tworzy wielokilometrowe szlaki wodne. Najbardziej znany to Kanał Elbląski z systemem pochylni umożliwiających podróż statkiem po... lądzie. Bogactwem województwa są lasy i puszcze zajmujące prawie 30% jego powierzchni z licznymi parkami krajobrazowymi i rezerwatami przyrody. Piękno naturalnego krajobrazu dopełniają dzieła rąk ludzkich: świetnie zachowane zamki gotyckie, kościoły i pałace. Z listy 100 niezwykłych zabytków Polski, jaką przygotował dziennik „Rzeczpospolita”, 16 znajduje się na Warmii i Mazurach. Atrakcje turystyczne sprawiają, że region odwiedza rocznie średnio 5 milionów turystów, a co piąty turysta przybywa z zagranicy. Do ich dyspozycji jest ponad 34 tys. miejsc noclegowych. Rzesze turystów przyciągają Pola Grunwaldzkie, na których w 1410 r. sprzymierzone wojska polsko- litewskie rozbiły potęgę krzyżacką. W kolejne rocznice tego wydarzenia odbywają się tu pokazy przybliżające ducha tamtych lat i rycerską kulturę. Dużym zainteresowaniem cieszą się ruiny dawnej kwatery Hitlera w Gierłoży k. Kętrzyna, a także Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

7 Ramowy plan wycieczki:
1 Dzień r 22.00 – wyjazd z Zamościa zbiórka na dworcu PKS czas dojazdu 8 godz. planowane postoje

8 2 dzień r Giżycko   Giżycko to miasto powiatowe położone na Mazurach pomiędzy jeziorami Mamry i Niegocin (wschodnia część województwa warmińsko-mazurskiego). Jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych i wypoczynkowych w Polsce. Dzieje Giżycka zaczynają się w XIV wieku gdy w 1340 roku Krzyżacy wznieśli zamek zlokalizowany na strategicznym przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Zamek otrzymał nazwę Lötzen. W czasie antykrzyżackiego powstania, w okolicach zamku działała partyzantka chłopska. Zamek został w 1455 zdobyty i zburzony przez Polaków. Po wojnie trzynastoletniej ( ), terytorium to jako lenno wcielono do Polski, a zamek odbudowano. Od poł. XV wieku przy zamku zaczęło powstawać osiedle (Nowa Wieś), które w 1612 r. otrzymało prawa miejskie.

9 8.00 – przyjazd do Giżycka 8:00 – 8:40 postój na parkingu, chwila czasu wolego 8:40 – 9:00 przyjazd do Zamku w Giżycku 9:10 – 12:00 zwiedzanie Zamku

10 Zamek został wzniesiony przez zakon krzyżacki pod koniec XIV wieku nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. W 1365r Litwini pod wodzą Kiejstuta zdobyli i spalili zamek, po czym Krzyżacy odbudowali warownię. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym. W połowie zeszłego wieku znajdowało się tu mieszkanie komendanta twierdzy Boyen.

11 12:10 – 13. 30 obiad w pobliskim punkcie gastronomicznym 14. 00 – 14
12:10 – obiad w pobliskim punkcie gastronomicznym – przyjazd do Wieży Ciśnień – zwiedzanie Wieży Ciśnień – czas wolny – przyjazd i zakwaterowanie w „Hotelu Europa” – kolacja – 8.00 nocny odpoczynek

12 Wieżę Ciśnień zwaną również Wodną Wieżą „WASSERTURM” zbudowano w 1900 roku. W całości wykonana została z czerwonej, nieotynkowanej cegły. Zasadniczy zbiornik wodny stanowił urządzenie wyrównawcze, zrobione z cynkowanej blachy. Umiejscowiony w kopule zaprojektowanej przez inż. Otto INTZE ( ) mieścił w sobie ok. 200 m3 wody. Doprowadzana na wysokość ok. 25 m (od podstawy), rozprowadzana była za pomocą wodociągów po terenie całego miasta. Pomimo prostoty zasady funkcjonowania, był to na ówczesne lata namacalny dowód postępu i rozwoju miasta. Przez 96 lat Wieża zaopatrywała Giżycko w bieżącą wodę, aż do chwili przebudowy wodociągów, to jest 1997 roku. Na uwagę zasługuje neogotycki styl architektury, z ciekawymi sklepieniami zewnętrznymi wokół korony wieży. Jest ona odmienna od podobnych obiektów technicznych na terenie dawnych Prus Wschodnich. Widoczne nad wejściem herby: Mazurski i Miasta utożsamiły Wieżę Ciśnień z lokalną rzeczywistością. Po 96 latach Wieża Ciśnień odnalazła swoje nowe oblicze. Nabyta w dniu roku przez giżycczanina Henryka Górnego, została poddana wielkiej renowacji i przebudowie wewnętrznej. Stała się niepowtarzalną atrakcją turystyczną. W jej wnętrzu stworzone zostało nowe zaplecze turystyczno-kulturalne. Poza kawiarnią, tarasem widokowym z lunetami, zwiedzać można mazurskie mini-muzeum. Dokumenty, zdjęcia, drobne przedmioty obrazują codzienne życie ludzi mieszkających w okolicy Wieży na przestrzeni minionych 100 lat.

13

14 3 dzień r 8:00 – 9:00 śniadanie 9:30 – 10:10 przyjazd nad Most Obrotowy w Giżycku 10:20 – 12:00 zwiedzanie mostu i pobliskich terenów i okolic 12:00 – 13:30 czas wolny: -zakup pamiątek -pamiątkowe fotografie 14:00 – 15:10 obiad w pobliskiej knajpce

15 Most obrotowy został zbudowany w 1848r. przez firmę Bechelt C. O
Most obrotowy został zbudowany w 1848r. przez firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry. Most ten zapewnił dogodne połączenie miasta z jej dzielnicą oddzieloną kanałem Łuczańskim, w której w latach zbudowano potężna twierdzę nazwaną imieniem pruskiego ministra wojny gen. von Boyena. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 21-metrowej długości i niemalże 8-merowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak się to odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach. Most ważący ponad 100 ton mógł być zwodzony ręcznie przez jednego operatora. W latach w ramach modernizacji, most został zelektryfikowany i wprowadzono elektryczne zwodzenie, co przyśpieszyło jego zużycie i konieczność wyłączenia z eksploatacji. Dopiero od 1993 roku po przywróceniu stanu pierwotnego, most obrotowy został włączony do eksploatacji i jego obsługa odbywała się ręcznie, zgodnie z pierwotnymi założeniami konstruktorów. Obecnie jest to jedyny czynny most obrotowy w Europie, zaliczany do unikalnych zabytków myśli technicznej.

16 15:30 – 15:50 przyjazd do historycznej „Twierdzy Boyen”
16:00 – 20:00 zwiedzanie „Twierdzy Boyen” 20:00 – 20:20 powrót do „Hotelu Europa” 20:40 – 8:00 czas wolny, nocny odpoczynek

17 ‘Twierdza Boyen’- obiekt fortyfikacyjny z połowy XIX w
‘Twierdza Boyen’- obiekt fortyfikacyjny z połowy XIX w. położony na terenie tzw. "wyspy giżyckiej", a więc obszaru ograniczonego jeziorami Kisajno i Niegocin, oraz kanałami: Niegocińskim i Łuczańskim. Zaporowy fort artyleryjski na planie nieregularnej gwiazdy z sześcioma frontami o narysie bastionowym i poligonalnym, centralnie położonym majdanem oraz donżonem. Całość otoczona murem Carnota i suchą fosą. Na wałach liczne stanowiska artyleryjskie, obserwacyjne, ceglane i betonowe schrony. W narożach bastionów kaponiery i kojce. Twierdza stanowiła od początku XX w. element "Mazurskiej Pozycji Jeziornej", a od 1935 r. Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Odegrała znaczną rolę w powstrzymaniu ofensywy rosyjskiej w 1914 r. W latach na terenie twierdzy funkcjonował szpital wojskowy oraz komórka oddziału wywiadu wojskowego Fremde Heere Ost.

18 4 dzień r 8:00 – 8:40 śniadanie 9:00 – przyjazd nad Jezioro Krutyńskie 10:30 – 11:00 wypożyczanie kajaków 11:00 – 15:00 Spływ: Jezioro Krutyńskie - Ukta. Trasa o długości 13,5 km. Po dopłynięciu do Ukty powrót autobusem do Krutyni, 15.30 – 16:30 obiad w restauracji.

19

20 16.40 – 18:00 konkurs w strzelaniu z łuku tradycyjnego i strzelby myśliwskiej  
18:00 – 19:30 czas wolny 20:00 – 24:00 ognisko z kiełbaskami oraz domowym bigosem (zapewnia organizator). 24:00 – 8:00 nocny odpoczynek

21 5 dzień - 5.07.2007r 8:00 – 8:30 śniadanie 9:00 – 11:00 wyjazd do Ryn
11:00 – 12:30 zwiedzanie Zamku Krzyżackiego 13:20-14:10 zwiedzanie wiatraka Holenderskiego 14:30 wyjazd z Ryn

22 Z a m e k   K r z y ż a c k i   -   R y n Gotycki zamek wybudowany został przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode około roku 1376 na stromym wzniesieniu pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów. Pod koniec XIV wieku zamek w Rynie stał się siedzibą Komturii i jego znaczenie wyraźnie wzrosło. Pierwszym ryńskim Komturem był Fryderyk von Wallenrod. Budowla składa się z czterech skrzydeł o różnej wysokości i nieregularnego wewnętrznego dziedzińca z dwiema basztami.

23 W i a t r a k H o l e n d e r s k i - R y n
Na wzgórzu, przy drodze głównej Giżycko-Mrągowo, zobaczyć można wiatrak holenderski zbudowany na planie koła w XIX wieku. Ze wzgórza roztacza się rozległy widok na okolicę i leżące w dole jez. Ryńskie.

24 15:30 przyjazd do miejscowości Kruklanki
15:40 – obiad w pobliskiej knajpie 17.00 –19.00 zwiedzanie zabytkowego Kościoła w miejscowości Kruklanki kolacja dyskoteka odpoczynek nocny

25 Z a b y t k o w y K o ś c i ó ł - K r u k l a n k i
W miejscowości Kruklanki znajduje się typowy wiejski kościółek z niskim korpusem i wieżą ozdobioną schodkowymi szczytami. Kościół wzniesiony z cegły i kamienia w latach , dwukrotnie przebudowywany w XVIII i XIX wieku.

26 6 dzień r 8:00 – 8:30 śniadanie 9:00 – 9:30 przyjazd do wsi Pozezdrze 10:00 – 13:30 zwiedzanie ruin tajnej kwatery Himmlera – „Czarnego Szańca” 14:00 – 15:00 czas wolny 15:00 – 16:00 obiad w restauracji 16:30 – 17:30 zwiedzanie kościoła w Pozezdrzu

27 C z a r n y   S z a n i e c   -   P o z e z d r z e Kwatera wojenna Himmlera "Czarny Szaniec" w Pozezdrzu powstała w 1941 roku. Pierwotnie składała się z 8 obiektów: 5 schronów o stropach i ścianach 2 metrowej grubości, podziemnego garażu, 2 ceglanych wartowni. Teren kwatery, starannie zamaskowany w gęstym lesie, otoczony był pasem pól minowych oraz płotem z siatki i drutu kolczastego. Obiekt nigdy nie był bombardowany. W 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły w powietrze opuszczoną kwaterę.

28 Z a b y t k o w y K o ś c i ó ł - P o z e z d r z e

29 18:00 – 18:40 przyjazd do Węgorzewa 19:00 – 21:00 zwiedzanie zamku w w Węgorzewie 21:10 – 21:40 przyjazd do hotelu 22:00 – 23:00 czas wolny 23:00 – 8:00 odpoczynek nocny

30 Z a m e k K r z y ż a c k i w W ę g o r z e w i e

31 7 dzień r 9:00 – 9:30 śniadanie 10:30 – 11:00 przyjazd do Węgorzewa 11:30 – 15:00 rejs statkiem począwszy od Węgorzewa po Ruciane-Nidę i Pisz. 15:10 – 16:30 obiad w pobliskiej restauracji 17:00 konkurs wiedzy o Mazurach i okolicach 18:00 impreza pożegnalna,ognisko,dyskoteka 24:00 – 8:00 nocny odpoczynek

32 8 dzień r 9:00 powrót

33 Koniec Dziękuję!!


Pobierz ppt "Wycieczka turystyczna „Mazury”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google