Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWYCZAJE ŚWIąT BOżEGO NARODZENIA W POLSCE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWYCZAJE ŚWIąT BOżEGO NARODZENIA W POLSCE"— Zapis prezentacji:

1 ZWYCZAJE ŚWIąT BOżEGO NARODZENIA W POLSCE

2 Historia Chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia zostało wprowadzone w starożytności dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa. Święto wprowadzono w IV wieku (przed 336 rokiem) i wyznaczono jego datę na 25 grudnia (przedtem świętowano 6 stycznia razem Boże Narodzenie, Pokłon Mędrców, Obrzezanie i Chrzest Chrystusa).

3 Wigilia W Kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa – Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką. W dniu tym tradycją w Polsce jest post bezmięsny. Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki.

4 Potrawy Zupy (barsz wigilijny, zupa grzybowa, zupa migdałowa, zupa z karpia, barszcz czerwony, barszcz kiszony) Przystawki (kutia, makówki, kompot z suszu, krokiety z pieczarkami, moczka, cebularze, jajka faszerowane śledziami) Ryby (potrawy z karpia) Świąteczne mięsiwa (dania z indyka i cielęciny) Ciasta (pierniczki, serniki, świąteczne ciasteczka, pudernik, keks na bialkach, makowce, piernik)

5 Opłatek Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu.

6 Kolędy Pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia).

7 Atrybuty opłatek kolędy choinka, a często i szopka bożonarodzeniowa
prezenty postać obdarowująca dzieci i dorosłych prezentami: zazwyczaj rolę tę pełni fikcyjny Święty Mikołaj (którego pierwowzorem była jednak autentyczna postać), ale w zależności od regionu może być to: Dzieciątko (Górny Śląsk), Aniołek (Galicja) lub Gwiazdor (Wielkopolska, Kujawy, Pomorze). Wśród Polaków na Kresach Wschodnich może być to także Dziadek Mróz. (pierwsza) gwiazdka karp makówki barszcz z uszkami. pierogi z grzybami piernik kutia moczka kompot z suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki)

8 Działalnosc charytatywna
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

9 Choinka W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia. W Biblii nawiązaniem do drzewka bożonarodzeniowego jest tekst proroka Izajasza (Iz 60, 13).

10 Mikołaj Postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

11 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE 
Korzystano z przeglądarki google.


Pobierz ppt "ZWYCZAJE ŚWIąT BOżEGO NARODZENIA W POLSCE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google