Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poglądy filozoficzne starożytnych Greków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poglądy filozoficzne starożytnych Greków"— Zapis prezentacji:

1 Poglądy filozoficzne starożytnych Greków

2

3 1 –Platon, 2 – Arystoteles, 3 – Sokrates,
4 – Diogenes, 5 – Heraklit, 6 – Epikur, 7 – Zenon z Kition

4 Arystoteles - arystotelizm
Świat jest jednocześnie materialny i duchowy. Aby móc osiągnąć szczęście, nie wolno popadać w skrajności. Najlepszym wyjściem jest znalezienie pewnego kompromisu między nimi. Cnota dla Arystotelesa była środkiem miedzy skrajnościami, które są wadami – jedna nadmiaru, druga niedostatku.

5 Platon – idealizm Materialna rzeczywistość to pozór, prawdziwe są niematerialne idee. Człowiek postrzega jedynie rzeczywistość materialną będącą cieniem, odbiciem idealnej. Możliwości poznawcze człowieka są zatem ograniczone, bowiem prawdziwy świat istnieje poza tym, co człowiek postrzega zmysłowo. Ludzie mają w sobie pierwiastek idealny- jest nim ludzka dusza: wieczna, niezniszczalna i niematerialna.

6

7

8

9 Platon – idealizm Materialna rzeczywistość to pozór, prawdziwe są niematerialne idee. Człowiek postrzega jedynie rzeczywistość materialną będącą cieniem, odbiciem idealnej. Możliwości poznawcze człowieka są zatem ograniczone, bowiem prawdziwy świat istnieje poza tym, co człowiek postrzega zmysłowo. Ludzie mają w sobie pierwiastek idealny- jest nim ludzka dusza: wieczna, niezniszczalna i niematerialna. Arystoteles - arystotelizm Świat jest jednocześnie materialny i duchowy. Aby móc osiągnąć szczęście, nie wolno popadać w skrajności. Najlepszym wyjściem jest znalezienie pewnego kompromisu między nimi.  Cnota dla Arystotelesa była środkiem miedzy skrajnościami, które są wadami – jedna nadmiaru, druga niedostatku.

10 Sokrates Zasady moralne są stałe. Trzeba nauczyć się słuchać głosu wewnętrznego, który ostrzega przed czynieniem zła. „Wiem, że nic nie wiem”

11

12 Diogenes z Synopy – przedstawiciel cyników, którzy lekceważyli wszystkie społeczne konwenanse.

13

14 Heraklit z Efezu Rzeczywistość jest w nieustannym ruchu „Panta rhei” (wszystko płynie)

15 Epikur Uznawał szczęście za największe dobro. Przyjemnością jest brak cierpienia.

16 Zenon z Kition Przedstawiciel stoików, którzy uważali, że los człowieka jest przesądzony i trzeba się z nim pogodzić. Przeszkadzają w tym uczucia, więc należy się ich wyzbyć, zachować spokój i kierować się rozumem.

17 Demokryt z Abdery Zwolennik materializmu


Pobierz ppt "Poglądy filozoficzne starożytnych Greków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google