Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt z PODSTAW PROCESÓW ENERGETYCZNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt z PODSTAW PROCESÓW ENERGETYCZNYCH"— Zapis prezentacji:

1 Projekt z PODSTAW PROCESÓW ENERGETYCZNYCH
POLITECHNIKA LUBELSKA WYDZIAŁ PODSTAW TECHNIKI Projekt z PODSTAW PROCESÓW ENERGETYCZNYCH Prowadzący: prof. D. Wójcicka – Migasiuk Wykonał: Mrozek Michał ETI 6.1a

2 SPIS TREŚCI Strona tytułowa Spis treści Opis projektu Rzut parteru
Obliczenia zapotrzebowania ciepła Wykres obróbki powietrza w programie Mollier Obliczenia i dobór kolektorów w programie ESOP 2.0 Elewacja z zaznaczonym kolektorem

3 OPIS PROJEKTU Przedstawiony projekt budynku na podstawie, którego zostały wykonane obliczenia zapotrzebowania ciepła, a także dobrane kolektory został opracowany indywidualnie na podstawie „Grafika inżynierska z wykorzystaniem metod CAD” Mazur J. i inni WOPW Warszawa 2006 w programie AutoCad w wersji 2008.

4 OPIS PROJEKTU Na potrzeby projektu, za zezwoleniem Pani mgr inż. Urszuli Ulman-Mrozek, wykorzystuję zrobioną przez nią inwentaryzacje budynku inwestora: Andrzeja i Katarzyny Skwarek. Budynek wolnostojący, jednorodzinny, parterowy, niepodpiwniczony, 3 – osobowy. Posiada 7 pomieszczeń, jednak do obliczeń zapotrzebowania cieplnego nie bierze się pod uwagę kotłowni, z uwagi na umieszczenie w niej kotła. Przy obliczeniach należy pamiętać, że liczymy tylko te pomieszczenia, między którymi występuje różnica temperatury. Wszystkie dane temperaturowe oraz wymiary pomieszczeń, jak i samego domu są umieszczone na rysunku.

5 RZUT PARTERU

6 OBLICZENIE ZAPOTRZEBOWANIA CIEPLA
Obliczenia zapotrzebowania ciepła na cele ogrzewania budynku parterowego niepodpiwniczonego oraz ciepłej wody z instalacji kolektorów słonecznych.

7 OBLICZENIA EXCEL

8 WYKRES OBRÓBKI POWIETRZA W PROGRAMIE MOLLIER
Na następujących zrzutach ekranowych przedstawiono wykres obróbki powietrza wewnętrznego w procesie ogrzewania budynku za pomocą programu Mollier. Za skrajne temperatury przyjmujemy temperaturę zewnętrzną – 20oC oraz temperaturę pokojową 20oC. Pierwszy zrzut przedstawia wykonaną przemianę politropową, na której zaznaczone są skrajne punkty. W wyniku wykonania tej przemiany na dole ekranu jesteśmy w stanie odczytać pewne parametry tj zapotrzebowanie na moc, początkowy i końcowy strumień objętości, strumień wilgoci.

9 MOLIER – PRZEMIANA POLITROPOWA

10 Molier – punkt - 20°C

11 Molier – punkt 20°C

12 Obliczenia i dobór kolektora w programie Esop 2.0
W programie ESOP 2.0 wybieramy Zamość jako miasto z którego pobieramy warunki pogodowe, znajduje się on najbliżej Lublina. Następnie dobieramy kocioł, oraz odpowiednie kolektory. Wprowadzamy odpowiednie informacje o zużyciu ciepłej wody i temperaturach wody ciepłej jak i zimnej, podajemy powierzchnię budynku do ocieplenia, po czym wybieramy typ kotła i potwierdzamy ilość kolektorów, program ESOP generuje wykres na którym widzimy niezbędne informacje.

13 WYBÓR KOLEKTORA W PROGRAMIE ESOP 2.0
Rodzaj kolektora Kąt nachylenia dachu Elewacja na której zostanie umieszczony kolektor

14 WARUNKI NA CIEPŁA WODĘ W ESOP 2.0
Ilość wody dla 4 osób Temperatura ciepłej wody Temperatura wody dostarczonej w lutym Temperatura wody dostarczonej w sierpniu

15 PODANIE POWIERZCHNI DOMU W M² W ESOP 2.0
powierzchnia domu

16 WYBÓR KOTŁA I KOLEKTROA W ESOP 2.0
Kocioł Ilość i rodzaj kolektorów

17 KOŃCOWY ARKUSZ W PROGRAMIE ESOP 2.0

18 WYKRESZ W PROGRAMIE ESOP 2.0

19 ELEWACJA POŁUDNIUOWA Z KOLEKTORAMI

20 KONIEC


Pobierz ppt "Projekt z PODSTAW PROCESÓW ENERGETYCZNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google