Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz Quo Vadis.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz Quo Vadis."— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz Quo Vadis

2 Quo vadis - powieść z czasów Nerona – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Najpierw była publikowana w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" (lata 1895–96) i, z minimalnym opóźnieniem w stosunku do "Gazety", także w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim". Wkrótce powieść została wydana w formie druku zwartego - jej premiera miała miejsce w Krakowie, w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Część rękopisu powieści przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu. Często (lecz błędnie) uważa się, że za powieść Quo vadis Henryk Sienkiewicz został nagrodzony Nagrodą Nobla. W istocie w 1905 roku Sienkiewicz otrzymał ją za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej. Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo Vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa. Książka została zekranizowana w 2001 roku, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Niemal równocześnie z wersją kinową wyprodukowano wersję telewizyjną - sześcioodcinkowy miniserial o tym samym tytule.

3 Biografia Henryka Sienkiewicza

4 Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846r
Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, zmarł 15 listopada 1916r. w Vevey w Szwajcarii. Pochodził z patriotycznej rodziny szlacheckiej. Uczył się w gimnazjum w Warszawie, a od 1886r. studiował prawo i medycynę w Szkole Głównej. Studiów nie ukończył i podjął pracę w prasie warszawskiej jako felietonista i reporter. Większość swoich artykułów w „Tygodniku Ilustrowanym”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Niwie” i „Gazecie Polskiej” podpisywał pseudonimem Litwos. W latach przebywał w Ameryce Północnej. Później zwiedził wiele państw europejskich, a także Afrykę. Dla uczczenia 25 lat pracy pisarskiej w darze od społeczeństwa pisarz otrzymał dworek w Oblęgorku koło Kielc. Tu między innymi zgromadzono pamiątki po pisarzu i otwarto muzeum. Inne znane muzeum poświęcone Sienkiewiczowi znajduje się w poznańskim Starym Rynku, w jednej z zabytkowych kamieniczek. Wiele dzieł H. Sienkiewicza przełożono na ponad 40 języków obcych. Wśród nich spotkać można tak egzotyczne, jak np. język hindu, koreański, japoński, ormiański, kazachski, maryjski czy tatarski. W roku 1924 prochy pisarza zostały sprowadzone do Polski i złożone w katedrze św. Jana w Warszawie.

5 Treść książki:

6 1. Winicjusz przybywa do swego przyjaciela Petroniusza, opowiada mu o swoim zachwycie piękną Ligią, wychowanką Aulusa Plaucjusza i Pomponii Grecyny.

7 2. Obydwaj udają się do domu Plaucjusza
2. Obydwaj udają się do domu Plaucjusza. Winicjusz wyznaje Ligii uczucie, ale dziewczyna jest chrześcijanką i nie chce zostać kochanką Marka.

8 3. Petroniusz wpada na pomysł: ponieważ Ligia jest rzymską zakładniczką, podsuwa Neronowi myśl, aby wezwał ją na swój dwór.

9 4. Ligia na uczcie u Nerona. Marek próbuje ją uwieść
4. Ligia na uczcie u Nerona. Marek próbuje ją uwieść. Poppea postanawia, że Ligia zostanie niewolnicą Winicjusza. W drodze do jego domu Ursus uwalnia dziewczynę i razem uciekają.

10 5. Akte strofuje Marka, uświadamia mu wielkość charakteru i pochodzenie Ligii, którą on traktował dotąd jak zwykłą niewolnicę.

11 6. Winicjusz pragnie za wszelką cenę odnaleźć Ligię
6. Winicjusz pragnie za wszelką cenę odnaleźć Ligię. Eunice sprowadza Chilona Chilonidesa, który podejmuje się dowiedzieć, gdzie dziewczyna przebywa.

12 7. Chilon przynosi wiadomość, że Ligia jest chrześcijanką
7. Chilon przynosi wiadomość, że Ligia jest chrześcijanką. Udaje przed Ursusem chrześcijanina i nakazuje mu zabić Glaukosa jako prześladowcę wiernych nauce Chrystusa.

13 8. Chilon i Winicjusz na spotkaniu chrześcijan. Słuchają kazania św
8. Chilon i Winicjusz na spotkaniu chrześcijan. Słuchają kazania św. Piotra. Odnajdują Ligię. Śledzą ją i docierają do domu, w którym mieszka wraz z innymi chrześcijanami. Winicjusz chce porwać Ligię, ale do akcji znowu wkracza Ursus.

14 9. Ranny Winicjusz pozostaje pod opieką chrześcijan i Ligii
9. Ranny Winicjusz pozostaje pod opieką chrześcijan i Ligii. Zmienia się. Nauka chrześcijan staje mu się coraz bliższa. Oboje z Ligią wyznają sobie miłość. Św. Piotr błogosławi Ligię i Marka.

15 10. Neron podróżuje, udaje się do Ancjum
10. Neron podróżuje, udaje się do Ancjum. Winicjusz znajduje się w orszaku cezara.

16 11. Dwór cezara w Ancjum. Winicjusz i Petroniusz towarzyszą Neronowi
11. Dwór cezara w Ancjum. Winicjusz i Petroniusz towarzyszą Neronowi. Pewnego dnia posłaniec przynosi straszną wieść: Rzym stanął w ogniu.

17 12. Zagłada miasta. Zrozpaczony Winicjusz poszukuje Ligii
12. Zagłada miasta. Zrozpaczony Winicjusz poszukuje Ligii. Okazuje się, że udało się jej przeżyć pożar. Marek przyjmuje chrzest.

18 13. Za namową Tygellina Neron, z którego rozkazu spłonęło miasto, uznaje chrześcijan za winnych pożaru. Rozpoczynają się prześladowania wyznawców Chrystusa.

19 14. Petroniusz popada w niełaskę
14. Petroniusz popada w niełaskę. W najbliższym otoczeniu Nerona wiodą prym Tygellin i Chilonides.

20 15. Ligia wraz z innymi chrześcijanami zostaje uwięziona w więzieniu Mamertyńskim. Winicjusz odwiedza ukochaną. Planuje jej ucieczkę, niestety plan zawodzi, ponieważ kilka godzin wcześniej zostaje wraz z Ursusem przeniesiona do więzienia Eskwilińskiego. Ligia choruje. W końcu żegna się z Markiem, prosząc, by nie porzucał wiary chrześcijańskiej.

21 16. W amfiteatrach odbywają się mrożące krew w żyłach widowiska - chrześcijanie zostają wydani na pastwę dzikich zwierząt. Mnożą się ich masowe ukrzyżowania.

22 17. Winicjusz zostaje grabarzem, żeby być bliżej Ligii
17. Winicjusz zostaje grabarzem, żeby być bliżej Ligii. Rozpacz doprowadza go na skraj obłędu. Spotyka się z Ligią.

23 18. Żywe pochodnie w ogrodach cezara
18. Żywe pochodnie w ogrodach cezara. Glaukos przebacza Chilonowi, który publicznie ujawnia, że to Neron jest podpalaczem Rzymu i matkobójcą.

24 19. Chilon nawraca się. Św. Paweł udziela mu chrztu i rozgrzeszenia
19. Chilon nawraca się. Św. Paweł udziela mu chrztu i rozgrzeszenia. Po długich mękach Grek umiera śmiercią męczennika.

25 20. Ligia na arenie. Przed śmiercią ratuje ją Ursus
20. Ligia na arenie. Przed śmiercią ratuje ją Ursus. Na widok jego bohaterstwa widownię ogarnia euforia. Na żądanie tłumu Neron niechętnie uwalnia Ligię i Ursusa. Marek Winicjusz odzyskuje ukochaną.

26 21. Św. Piotr na prośbę wiernych opuszcza Rzym, w drodze spotyka Chrystusa i pod wpływem jego słów wraca, aby opiekować się chrześcijanami, wkrótce umiera na krzyżu, św. Paweł zostaje ścięty na drodze do Ostii.

27 22. Terror na dworze cezara, ginie coraz więcej jego dworzan, m. in
22. Terror na dworze cezara, ginie coraz więcej jego dworzan, m.in. Seneka. Petroniusz i Eunice popełniają samobójstwo.

28 23. Bunt żołnierzy przeciw Neronowi
23. Bunt żołnierzy przeciw Neronowi. Cezar znajduje się poza Rzymem, dopiero groźba utraty tronu skłania go do powrotu. W Rzymie Neron zostaje zmuszony do popełnienia samobójstwa, pomaga mu w tym Epafrodyt.

29 Wedle zaś dawnej bramy Kapeńskiej wznosi się dzisiaj maleńka kapliczka
I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miast. Wedle zaś dawnej bramy Kapeńskiej wznosi się dzisiaj maleńka kapliczka z zatartym nieco napisem:  „Quo vadis, Domine?” 


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz Quo Vadis."

Podobne prezentacje


Reklamy Google