Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praca multimedialna pt. „Umiejętność aktywnego spędzania czasu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praca multimedialna pt. „Umiejętność aktywnego spędzania czasu”"— Zapis prezentacji:

1 Praca multimedialna pt. „Umiejętność aktywnego spędzania czasu”
Przygotowała Joanna Fedorczyk IIB

2 Jaki jest wpływ ruchu na organizm młodego człowieka?
Wydolność fizyczna organizmu ma duży związek z aktywnym trybem życia, Według opracowań Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie zależy w około 50% od stylu życia. Ze względu na te dane powinniśmy zwracać szczególna uwagę na aktywność fizyczną , gdyż lepiej potrafimy radzić sobie z sytuacjami stresowymi, zwiększamy wydolność i wytrzymałość organizmu, a także poprawiamy  jego czynności fizjologiczne. Bierność czyli brak aktywności fizycznej stwarza zagrożenie wieloma chorobami, między innymi: otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia. Skutkiem braku aktywności fizycznej jest: zmniejszenie maksymalnego pobierania tlenu przez organizm, zwiększona utrata wapnia i odwapnienia kości, które może prowadzić do procesu osteoporozy Dla organizmu dziecka aktywne spędzanie czasu wolnego jest bardzo ważnym elementem dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

3 Hmmm… Co by tu porobić? Wielu z nas często zastanawia się jak spędzić wolny czas. Jedni wybierają oglądanie telewizji lub czytanie książek, inni wyjście do kina, teatru lub opery, a jeszcze inni spotkanie ze znajomymi. Niewiele osób spędza czas aktywnie. Ludzie wolą prowadzić „siedzący” tryb życia i przybierać na wadze niż uprawiać sport.

4 Ulubiony sport? Leżenie przed telewizorem…

5 Nieważne jaka jest pora roku:

6 wiosna

7 lato

8 jesień

9 czy zima

10 Zawsze uwielbiamy robić to samo…

11 A może czas zmienić coś w swoim życiu? Może to już ostatni gwizdek?

12 Na początek pokażę co robicie Wy na co dzień…

13 Zacznijmy od tego:

14 Nie siedź długo przed komputerem, bo może to doprowadzić do wielu niekorzystnych skutków, m.in.:

15 Pogorszenia wzroku

16 Lub (oczywiście tylko w najgorszym przypadku) śmierci

17 Paznokietki to podstawa, dziewczęta!

18

19 Mmm… Pycha!

20 Teraz to, co powinniście robić w wolnym czasie by poprawić swoje samopoczucie, a także kondycję fizyczną:

21 Latem…

22 Zimą…

23 A teraz pokażę Wam kilka ćwiczeń gimnastycznych na różne części ciała, które wspomagają Wasz wygląd zewnętrzny:

24 RANO – ćwiczenia na przebudzenie
RANO – ćwiczenia na przebudzenie Musisz poczuć, ze rozciągają się twoje mięśnie. Połóż się na plecach, wyciągnij ramiona i nogi czyli po prostu przeciągnij się. Następne połóż się na brzuchu, podeprzyj się na przedramionach i bardzo powoli unieś plecy do góry, ściągnij łopatki i napnij mięśnie grzbietu. Biodra powinny leżeć cały czas na łóżku. Ćwiczenie to powtórz kilka razy. Jeżeli odczuwasz ból w dolnej części pleców, poprzestań na ściąganiu łopatek i napinaniu mięśni. Kolejne ćwiczenie wykonujemy również w pozycji leżącej. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, połóż ręce wzdłuż ciała, oderwij głowę od poduszki, napinając mięśnie brzucha, przytrzymaj chwilę w powietrzu. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.

25 Zmieniamy pozycję. Pozostając cały czas na łóżku, usiądź w siadzie prostym lub po turecku. Spleć dłonie za plecami, ściągnij łopatki kilka razy. Nie zmieniając pozycji spleć dłonie przed sobą, unieś ramiona przed sobie na wysokość klatki piersiowej, wysuń kilka razy barki po przodu. Na tym możesz skończyć poranną gimnastykę. Dodatkową porcję energii może zapewnić ci szybki, chłodny prysznic.

26 Ćwiczenia ogólnousprawniające
Rozgrzewka  1. Stanie w rozkroku - krążenia głowy 10x w jedną stronę, 10x w drugą.  2. Stanie w rozkroku, ramiona wzdłuż tułowia - krążenia barków w przód 10x, w tył 10x.  3. Marsz w miejscu 30 sek. kolana w górę, dynamiczne wymachy ramion.  4. Stanie w rozkroku, dłonie na biodrach - krążenia bioder w jedną i w drugą stronę, po 10x.  5. Stanie w rozkroku, ramiona w bok, skręty tułowia w jedną i w drugą stronę.

27 Część główna 6. Leżenie na plecach, ramiona w bok - rowerek 30 sek.
7. Leżenie na plecach, ramiona w bok, nogi wyprostowane w górę - nożyce pionowe 15sek.  8. Siad rozkroczny, ramiona w górę, skłony tułowia i wyprost na przemian do lewej i prawej nogi po 10x.  9. Leżenie na brzuchu, dłonie splecione na grzbiecie - unoszenie głowy 10x.  10. Leżenie na brzuchu, ramiona wyprostowane, nogi wykonują nożyce pionowe 30sek.  11. Leżenie na boku, \"dolna\" noga zgięta na podłodze, głowa oparta na ręce, unoszenie i opuszczanie \"górnej nogi\" (kilkanaście cm od podłoża).  12. Obrót na drugi bok i powtórzyć ćwiczenie 11.  13. Klęk podparty, wymachy wyprostowanej nogi w tył, zmiana nogi. Po 10x.  14. Klęk podparty, głęboki wdech, nosem i równocześnie wypinanie grzbietu (tzw. koci grzbiet), następnie wolny wydech ustami i uzyskiwanie maksymalnej lordozy lędźwiowej.

28 İİİPrawda o nastolatkach!!!
Wiele z nas marzy o wspaniałej figurze. Drogą do sukcesu nie jest odchudzanie, (a raczej jedzenie znacznie mniejszej ilości posiłków) tylko aktywne spędzanie wolnego czasu. Należy zatem brać czynny udział we wszystkich możliwych zajęciach sportowych, a także wykonywanie w domu podstawowych ćwiczeń gimnastycznych, które pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji.

29

30 Mam nadzieję, że moja prezentacja przekonała Was w choć małym stopniu do aktywnego spędzania wolnego czasu.


Pobierz ppt "Praca multimedialna pt. „Umiejętność aktywnego spędzania czasu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google