Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWSZA POMOC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWSZA POMOC."— Zapis prezentacji:

1 PIERWSZA POMOC

2 BEZPIECZEŃSTWO Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jako ratownika jest zawsze najważniejsze!

3 Jeśli miejsce wypadku stanowi dla ciebie zagrożenie, zrób tyle ile możesz.
wezwij pomoc zaczekaj na przyjazd wyspecjalizowanych służb * * * * * * * * * * * * * * użyj rękawiczek i maseczki do sztucznego oddychania

4 SPRAWDZANIE PRZYTOMNOŚCI

5 Delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona i głośno spytaj „czy coś się stało?” , „słyszysz mnie?”

6 Gdy nadal nie reaguje - jest nieprzytomny - natychmiast wezwij pomoc.
Gdy poszkodowany odpowie na nasze pytanie, to znaczy, że jest przytomny - spytaj „Potrzebujesz pomocy?”. Gdy nadal nie reaguje - jest nieprzytomny - natychmiast wezwij pomoc.

7 WZYWANIE POMOCY

8 Od tego, czy powiadomisz pogotowie ratunkowe, policję lub straż pożarną o wypadku, może zależeć życie poszkodowanych.

9 SŁUŻBY RATOWNICZE W POLSCE:
112 TELEFON RATUNKOWY Pogotowie ratunkowe 998 Straż pożarna 997 Policja

10 Nie bój się zadzwonić pod 112
Pamiętaj! Nigdy nie rozłączaj się pierwszy!

11 Co powinieneś powiedzieć dyspozytorowi:
1. Przedstaw się. 2. Powiedz, gdzie się znajdujesz (miejscowość, ulica, charakterystyczne punkty). 3. Opowiedz, co się stało. 4. Powiedz, ilu jest poszkodowanych. 5. Podaj numer telefonu z którego dzwonisz. 6. Poczekaj, aż dyspozytor potwierdzi zgłoszenie.

12 SPRAWDZANIE ODDECHU

13 Oddech sprawdzaj przez 10 sekund (najlepiej głośno policz do 10).
Udrożnienie dróg oddechowych 1. Połóż swoją rękę na czole poszkodowanego, a palce drugiej na kostnej części jego podbródka. Sprawdź, czy nic nie ma w jamie ustnej. 2. Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu. SPRAWDŹ ODDECH! Przyłóż swój policzek i ucho do ust i nosa poszkodowanego. Przyglądaj się też klatce piersiowej – powinna się unosić. Oddech sprawdzaj przez 10 sekund (najlepiej głośno policz do 10).

14 POZYCJA BOCZNA USTALONA
                          Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, należy go ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, to zapewni mu drożność dróg oddechowych.

15 Kontroluj oddech co 3 minuty
UŁOŻENIE POSZKODOWANEGO W POZYCJI BOCZNEJ USTALONEJ Uklęknij przy poszkodowanym. Rękę, która jest bliżej ciebie połóż wzdłuż jego głowy. 2. Drugą rękę ugnij w łokciu i połóż na jego klatce piersiowej. 3. Zegnij nogę poszkodowanego, która jest dalej od ciebie w kolanie. 4. Podciągnij poszkodowanego za zgięty łokieć i kolano w twoją stronę i połóż go na boku. Pamiętaj, by głowa poszkodowanego leżała na jego ramieniu a dłoń opierała się na ziemi. Kontroluj oddech co 3 minuty

16 ODDECHY RATOWNICZE

17 Wykonaj dwa oddechy ratownicze
Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego i zatkaj jego nos. Weź normalny wdech. Przyłóż swoje usta do ust poszkodowanego i zrób wydech. Kątem oka obserwuj klatkę piersiową poszkodowa-nego. Jeśli podczas wdechu uniosła się – oddech został wykonany prawidłowo. Jeśli klatka piersiowa poszkodowanego nie uniosła się, udrożnij ponownie drogi oddechowe i wykonaj kolejny oddech ratowniczy. Wykonaj dwa oddechy ratownicze

18 UCISKANIE KLATKI PIERSIOWEJ
Wykonując oddechy ratownicze dostarczasz wraz z powietrzem tlen do płuc poszkodowanego. Teraz musisz rozprowadzić natlenioną krew po jego organizmie. W tym celu wykonaj uciski klatki piersiowej poszkodowanego.

19

20 Ułóż nasadę jednej swojej dłoni w środkowej części klatki piersiowej poszkodowanego, pomiędzy brodawkami sutkowymi. Dołóż do niej drugą rękę w taki sposób by uciskać mostek poszkodowanego nie opierając dłoni na żebrach. Uciskaj klatkę piersiową 30 razy. Uciskaj mocno i szybko

21 RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA

22 2:30

23 Wykonuj na zmianę 2 oddechy ratownicze i 30 uciśnięć klatki piersiowej.
Pozwól klatce piersiowej na całkowite rozprężenie po każdym uciśnięciu. Pamiętaj, aby uciski klatki piersiowej wykonywać idealnie w pionie. Takie czynności dają największą skuteczność w działaniu.

24 Po części teoretycznej zapraszamy na część praktyczną szkolenia

25 Dziękujemy za uwagę mgr Elżbieta Witczak mgr Anna Hajdul


Pobierz ppt "PIERWSZA POMOC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google