Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dofinansowania z Unii Europejskiej…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dofinansowania z Unii Europejskiej…"— Zapis prezentacji:

1 Dofinansowania z Unii Europejskiej…

2 …na odnawialne źródła energii

3 Odnawialne źródła energii:
Energia słoneczna, Energia geotermalna, Energia biomasy, Energia fal, Energia wietrzna, Energia wodna,

4 Energia Słoneczna gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego. Graniczną mocą jaką można uzyskać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym jest tzw. stała słoneczna, która wynosi średnio W/m2 i jest mocą promieniowania słonecznego docierającą do zewnętrznej warstwy atmosfery Część tej energii jest odbijana lub pochłaniana przez atmosferę, więc efektywnie wykorzystać przy powierzchni Ziemi możemy do 1000 W/m2.

5 Energia geotermalna Polega na wykorzystywaniu energii pochodzącej z wnętrza Ziemi, szczególnie w obszarach działalności wulkanicznej i sejsmicznej. Woda opadowa wnika w głąb ziemi, gdzie w kontakcie z młodymi intruzjami lub aktywnymi ogniskami magmy, podgrzewa się do znacznych temperatur. W wyniku tego wędruje do powierzchni ziemi jako gorąca woda lub para wodna. Jak dotąd na terenie Polski funkcjonuje sześć geotermalnych zakładów ciepłowniczych: Bańska Niżna (4,5 MJ/s, docelowo 70 MJ/s), Pyrzyce (15 MJ/s, docelowo 50 MJ/s), Stargard Szczeciński (14 MJ/s) Mszczonów (7,3 MJ/s), Uniejów (2,6 MJ/s), Słomniki (1 MJ/s).

6 Energia biomasy. Do celów energetycznych wykorzystuje się najczęściej:
drewno odpadowe odchody zwierząt osady ściekowe słomę, makuchy i inne odpady produkcji rolniczej wodorosty uprawiane specjalnie w celach energetycznych odpady organiczne np: wysłodki buraczane, liście kukurydzy, trawy, lucerny Oprócz bezpośredniego spalania wysuszonej biomasy, energię pochodzącą z biomasy uzyskuje się również poprzez: gaz generatorowy (głównie wodór i tlenek węgla) powstały ze zgazowania biomasy w zamkniętych reaktorach (tzw. gazogeneratorach) - jest on spalany w kotle lub bezpośrednio napędza turbinę gazową bądź silnik spalinowy. fermentację biomasy, w wyniku której otrzymuje się metanol, etanol i inne, które to związki mogą być następnie przetworzone na inne formy energii bądź służyć jako paliwo. biogaz otrzymywany w procesie fermentacji beztlenowej.

7 Energia fal. Najważniejsze sposoby konwersji energii fal na elektryczną: elektrownie pneumatyczne - fale wymuszają w nich ruch powietrza, które napędza turbinę elektrownie mechaniczne - wykorzystują siłę wyporu do poruszania się prostopadle do dna, co powoduje obracanie się wirnika połączonego z prądnicą elektrownie indukcyjne - wykorzystują ruch pływaków do wytwarzania energii elektrycznej poprzez zastosowanie poruszających się wraz z pływakami cewek w polu magnetycznym elektrownie hydrauliczne - w których przez ścianki nieruchomego zbiornika przelewają się jedynie szczyty fal, a woda wypływająca ze zbiornika napędza turbinę.

8 Energia wietrzna. Najczęściej obecnie spotykane w energetyce wiatraki mogą operować przy prędkościach wiatru od 3 do 30 m/s, przyjmuje się, że granicą opłacalności jest średnioroczna prędkość wiatru 5 m/s (dla śmigłowej turbiny około 1 MW), ale aby określić opłacalność inwestycji trzeba dysponować dużo dokładniejszymi danymi na temat wiatru w danej lokalizacji. Ocenia się że 1-2% energii promieniowania słonecznego, docierającego do powierzchni Ziemi przekształca się na energię kinetyczną wiatru, co daje w sumie moc 2700 TW, a po odjęciu mocy wiatrów wiejących na dużych wysokościach, nad otwartym morzem oraz w innych miejscach, w których nie jest możliwe zainstalowanie siłowni wiatrowych, pozostaje potencjał energetyczny 40 TW.

9 Energia wodna. Obecnie Polska wykorzystuje swoje zasoby hydroenergetyczne jedynie w 12%, co stanowi 7,3% mocy zainstalowanej w krajowym systemie energetycznym (dla porównania Norwegowie, rekordziści w tej dziedzinie, uzyskują z energii spadku wody 98% energii elektrycznej). Elektrownie wodne w Polsce: Elektrownia Wodna we Włocławku MW Elektrownia Rożnów - 50 MW Elektrownia Dębe - 20 MW Elektrownia Porąbka-Żar - 12,6 MW Elektrownia Myczkowce w zespole EW Solina-Myczkowce - 8,3 MW Elektrownia Czchów 8 MW Elektrownia Pilchowice 7,49 MW Elektrownia Wrzeszczyn 4,2 MW Elektrownia wodna Sromowce Wyżne - 2,1 MW Zespół Elektrowni Bobrowice - 1,36 MW Elektrownia Dobczyce - 2 MW

10 Schemat elektrowni wodnej
Generator elektrowni wodnej

11 Technologie odnawialnych źródeł energii rozwinęły się już na tyle, że mogą z powodzeniem konkurować z konwencjonalnymi systemami energetycznymi. W Polsce udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym wynosi jedynie niecałe 5%.

12 UE opracowała wiele różnych programów dotyczących dotacji na odnawialne źródła energii w Polsce. Główny z nich składa się z 4 członów. Przewiduje on dotacje dla Polski w latach mln euro…

13 Przewidywany budżet na lata 2003-2006r.
Mln euro 2003 2004 2005 2006 razem SAVE 21 18 75 ALTANER 23 86 STEER 4 11 9 35 COOPENER 2 5 7 19 50 55 215

14 Uczniowie klasy II D koordynator grupy Patryk Szklarz


Pobierz ppt "Dofinansowania z Unii Europejskiej…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google