Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Kardynał Stefan Wyszyński wzorem dla współczesnej młodzieży”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Kardynał Stefan Wyszyński wzorem dla współczesnej młodzieży”"— Zapis prezentacji:

1 „Kardynał Stefan Wyszyński wzorem dla współczesnej młodzieży”
Magdalena Wielgolaska, klasa II Publiczne Gimnazjum im. Powstańców Styczniowych w Uniecku, Unieck 80, Raciąż Opiekun: Edyta Petrykowska

2 Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Wychowywał się w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny. Otaczało go środowisko ludzi prostych, ale spokojnych, ufnych i głęboko wierzących. Wzrastał w miłości do Boga, Kościoła i Polski.

3 „We wszystkim tym, co zdarza się w życiu człowieka, trzeba odczytać ślady miłości Boga”
Jako dziewięcioletni chłopiec przeżył dramatyczną śmierć matki, za którą tęsknił przez całe życie. Tęsknota ta skierowała jego serce ku Matce Niebieskiej – ku tej, która nigdy nie umiera.

4 „Tyle jest możliwości i dróg do Boga…”
Po śmierci matki zaczyna się jego długa droga prowadząca do wiernej i oddanej służby Bogu: uczęszcza do gimnazjum, następnie do liceum, wstępuje do Wyższego Seminarium, otrzymuje święcenia kapłańskie, zostaje wikariuszem, studiuje w zakresie prawa kanonicznego, wyrusza w zagraniczną podróż naukową, zostaje profesorem nauk społecznych.

5 „Od siebie trzeba wymagać najwięcej”
W okresie Powstania Styczniowego pełni nie tylko obowiązki kapelana, ale pomaga rannym, towarzyszy przy operacjach, podtrzymuje na duchu. Po wojnie zostaje rektorem seminarium, a następnie Biskupem diecezji lubelskiej, Arcybiskupem Gniezna i Warszawy, Prymasem Polski i Kardynałem. W latach pięćdziesiątych zostaje aresztowany i wywieziony z Warszawy. Po długim pobycie w miejscach odosobnienia wraca do Warszawy.

6 „Całe życie człowieka nabiera znaczenia, gdy jest on świadom, iż celem życia i istnienia jest chwała Stwórcy” W latach sześćdziesiątych prowadzi narodowe rekolekcje przed obchodami Tysiąclecia Chrztu Polskiego. Rekolekcje te są aktem zawierzenia Polski Maryi. Ponadto czynnie uczestniczy w pracach Soboru Watykańskiego. Na jego prośbę Ojciec Święty ogłasza Maryję Matką Kościoła.

7 „Człowiek Boży musi chodzić po ziemi, bo przez ziemię idzie się do nieba”
28 maja 1981 roku po ciężkiej ziemskiej wędrówce – w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odchodzi do ukochanego Ojca Niebieskiego.

8 „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”
Odszedł, ale pozostał – jako wielki autorytet i wzór do naśladowania, jako obrońca historii, tradycji i kultury Polski. Pozostawił po sobie nigdzie nie zapisany „testament”, a w nim wartości, które powinny być na pierwszym miejscu w życiu każdego młodego człowieka.

9 Nie zapominajcie!

10 O wielkiej bezwarunkowej godności człowieka-dziecka Bożego, bo najwyższą wartością na ziemi jest człowiek. O szacunku i miłości dla drugiego człowieka „Będziesz miłował bliźniego swego. Tego, co ma serdeczne oczy, i tego co ma oczy szklane. Tego, co ma żar w piersi, i tego co nosi w piersi kamień. Tego, który ma ku tobie wyciągniętą braterską dłoń i tego, który cię dźga oczyma. Każdego!”

11 Brońcie! Prawa człowieka do życia Prawa do wyznawania Boga
Prawa do prawdy Prawa do sprawiedliwości, wolności i pokoju

12 Pamiętajcie! Rodzina to niezastąpiona wartość w życiu każdego człowieka i Narodu. Musi to być jednak zdrowa, katolicka rodzina, w której uczymy się wiary, modlitwy, wzajemnego szacunku i miłości. Rodzina to Bóg Ojciec i Matka Chrystusowa

13 Kochana młodzieży Odróżniajcie dobro od zła
Walczcie ze swoimi słabościami i grzechem Przezwyciężajcie samych siebie Nie korzystajcie z łatwego życia Stawiajcie sobie wymagania Bądźcie wierni, sumienni i pracowici Miłujcie swoją Ojczyznę, której siłą jest wiara Chrystusowa

14 Uczcie się! Kultury, która szanuje człowieka
Kultury, która eliminuje agresję i przemoc Kultury, która szuka rozwiązań na drodze miłości, przebaczenia i dialogu

15 Pamiętajcie! O obecności Boga w każdym waszym działaniu, o głębokiej wierze O bezgranicznym zaufaniu do Matki Najświętszej

16 Jeśli kiedykolwiek będziecie mieć chwile słabości i załamania, jeśli stwierdzicie, że wasze życie nie ma sensu, jeśli stracicie wiarę w Boga, to znajdźcie w sobie wewnętrzną siłę do pracy nad sobą, a myślą przewodnią niech będą dla was słowa największego autorytetu – Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

17 „Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij,
zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga…”

18 Bibliografia Film „Prymas. Trzy lata z tysiąca”; reżyseria T. Kotlarczyk Fragmenty „Zapisków więziennych” Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Wspomnienia o Stefanie Kardynale Wyszyńskim” ks. B. Piaseckiego


Pobierz ppt "„Kardynał Stefan Wyszyński wzorem dla współczesnej młodzieży”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google