Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Poznaję swój zawód…” Technik ekonomista.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Poznaję swój zawód…” Technik ekonomista."— Zapis prezentacji:

1 ,,Poznaję swój zawód…” Technik ekonomista

2 Środowisko pracy Praca ekonomisty to typowa praca biurowa, wymagająca spędzenia dużej ilości czasu za biurkiem i przed komputerem. Warunki organizacji pracy zależą od instytucji. Nienormowany czas pracy obowiązuje naukowców i wykładowców, 8-godzinny dzień pracy jest dla ekonomistów pracujących w bankach i urzędach. W firmach i przedsiębiorstwach prywatnych czas pracy ekonomistów jest różny. Jeszcze inaczej mogą pracować ekonomiści zatrudnieni w grupach kilkuosobowych. Praca jest samodzielna i wymaga odpowiedzialności finansowej.

3 Predyspozycje psychiczne i fizyczne
Konieczne: spostrzegawczość zdolność koncentracji uwagi dobra pamięć - szczególnie do cyfr uzdolnienia rachunkowe rozumowanie logiczne wyobraźnia i myślenie twórcze niezależność samodzielność w realizacji zadań inicjatywność dokładność ciekawość gotowość ciągłego specjalistycznego dokształcania się

4 Wymagania zawodu Wiedza: Zainteresowania:
• z zakresu ekonomiki i gospodarki przedsiębiorstw • nauka o finansach • obsługi komputera • dostateczna znajomość języków obcych np. angielskiego Zainteresowania: • zamiłowanie do pracy naukowej • zainteresowania gospodarką i polityką, związkami ogólnogospodarczymi i zagadnieniami gospodarki i ekonomiki przedsiębiorstw • naukami społecznymi i prawem • zamiłowanie do obcowania z danymi i z liczbami • zamiłowanie do planowania, kalkulowania i organizowania

5 Zdolności i umiejętności:
zdolność przekonywania zdolność do systematycznej i planowanej pracy umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi umiejętności kierownicze umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji umiejętność w dziedzinie przetwarzania danych umiejętność myślenia w kategoriach handlowych (nastawienie na koszty, na klienta i na sprzedaż) umiejętność prowadzenia negocjacji, dar przekonywania, siła przebicia

6 Wykształcenie Wykonywanie zawodu ekonomisty wiąże się z posiadaniem wysokich kwalifikacji. Ekonomista to zawód, który wymaga ciągłego doskonalenia. Część osób pracujących w zawodzie zdobywa doświadczenie tylko w praktyce. Możliwość dokształcania lub przekwalifikowania się w tym kierunku dają studia podyplomowe, które większy nacisk kładą na praktyczne wykorzystanie wiedzy, czyli bezpośrednie odniesienie do aktualnych problemów gospodarczych.

7 Rozpoczynając pracę najpierw pracuje się pod okiem starszego pracownika szlifując swe umiejętności, potem dopiero przechodzi się na indywidualne stanowisko. Atrakcyjność studiów ekonomicznych wciąż wzrasta. Oprócz zwykłych studiów ekonomicznych można studiować na wydziale zarządzania i marketingu na Akademiach Ekonomicznych, Politechnikach, Wyższych Szkołach Rolniczych.

8 Z rynku pracy… Pomimo dużej liczby osób kończących studia ekonomiczne jest to zawód poszukiwany i dający szerokie możliwości zawodowe. Pojawiają się one przede wszystkim w polityce gospodarczej, w planowaniu gospodarki, ale również w dziedzinie planowania edukacji zawodowej, w planowaniu regionalnym i strukturalnym, w rachunkowości, bilansach jak iw oddziałach statystycznych. Ekonomiści mogą pracować na uniwersytetach prowadząc kierunki ekonomiczne oraz instytuty badań. Część ekonomistów znajdzie zatrudnienie w administracji państwowej.

9 Wciąż poszukiwani są ekonomiści o coraz lepszych kwalifikacjach do pracy w nowo powstałych bankach i działających przy ich udziale funduszach. Każda większa firma potrzebuje ekonomisty, więc zapotrzebowanie na pracowników tego typu jest coraz większe, gdyż wciąż rozwija się rynek i handel zarówno krajowy jak i zagraniczny. Pewna ilość ekonomistów może znaleźć pracę w nowo powstających firmach konsultingowych. Obok wielkich zakładów przemysłowych i przedsiębiorstw handlowych ekonomistów zatrudniają zwłaszcza władze lokalne, krajowe, międzynarodowe oraz zrzeszenia.

10 Charakterystyka zawodu
Absolwent technikum ekonomicznego może być zatrudniony na średnich szczeblach zarządzania w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych oraz na różnych stanowiskach pracy w działach takich jak np. Dział marketingu, zaopatrzenia, zatrudnienia, zbytu, księgowości, planowania produkcji oraz sekretariatach.

11 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt ",,Poznaję swój zawód…” Technik ekonomista."

Podobne prezentacje


Reklamy Google