Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole"— Zapis prezentacji:

1 Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole

2 Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

3 Główne wejście do świątyni

4 Historia Parafia Matki Bożej Częstochowskiej powstała z podziału parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Od niepamiętnych czasów u zbiegu dróg, biegnących przez wsie Miodowa i Blizna, stała kapliczka poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Po wojnie została odbudowana, a miejscowa ludność zaczęła gromadzić się przy niej na nabożeństwach. W latach siedemdziesiątych XX stulecia miasto rozrastało się w kierunku północnym. Miało to związek z powstającymi zakładami pracy, które budowały bloki mieszkalne dla swoich pracowników. Kapliczka nie mieściła już dużej liczby wiernych, spieszących na mszę świętą oraz dzieci i młodzieży, schodzących się na katechezę. Potrzebny był kościół, potrzebna była nowa wspólnota parafialna. Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole powstała z podziału parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole.

5 Kapliczka poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej

6 Budowa Kościoła W związku z powiększającą się liczbą wiernych podjęto działania, mające na celu uzyskanie zgody władz na budowę nowej świątyni. Zmagania ówczesnego proboszcza i dziekana kolskiego, ks. Serafina Opałko z oporem władz komunistycznych, doprowadziły do wybudowania na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku kościoła systemem gospodarczym. Trzeba także wspomnieć o wielkiej życzliwości i ofiarności parafian, którzy od samego początku wspierali dzieło budowy świątyni nie tylko swą modlitwą, lecz także czynną pomocą przy pracach budowlanych. Projekt wykonał architekt inż. Aleksander Holas z Poznania. Kościół w stanie surowym przekazano nowo utworzonej parafii w 1982 r. Pierwszym proboszczem parafii był śp. ks. prałat Stanisław Matczak. Jego następca, ks. prałat Janusz Ogrodowczyk, podjął się w 1987 r. rozbudowy świątyni. Utworzenie nowej parafii stanowiło dziękczynne wotum za 600- letnią obecność cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

7 Kościół w trakcie budowy

8 ARCHITEKTURA I WYSTRÓJ WNĘTRZA
Bryłę kościoła stanowi wielościan, symbolizujący barkę. Wieże kościelne są jej masztami. Wyższa wieża zwieńczona jest krzyżem. Kościół jest jednonawowy z wyraźnie wydzielonym prezbiterium, gdzie w centrum umieszczony jest krucyfiks, a po jego obu stronach obrazy świętych, związanych z historią Polski. Są tu wizerunki: biskupów Jordana i Stanisława, Królowej Jadwigi, Kazimierza Królewicza, Stanisława Kostki, biskupa Michała Kozala, ojca Maksymiliana Kolbe, siostry Faustyny, Alojzego Orione.

9 Proboszczowie ks.prał Stanisław Matczak 1982-1987
ks.prał Janusz Ogrodowczyk 1987-nadal

10 Przy parafii swoją działalność prowadzą:
Odnowa w Duchu Świętym Wspólnota Krwi Chrystusa Rodzina Radia Maryja Koło Żywego Różańca Schola młodzieżowa Neokatechumenat


Pobierz ppt "Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole"

Podobne prezentacje


Reklamy Google