Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Otwarte zasoby w NGO - idea i praktyka Maria Adamiec, Jarosław Lipszyc, Kamil Śliwowski Forum współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Otwarte zasoby w NGO - idea i praktyka Maria Adamiec, Jarosław Lipszyc, Kamil Śliwowski Forum współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach."— Zapis prezentacji:

1 Otwarte zasoby w NGO - idea i praktyka Maria Adamiec, Jarosław Lipszyc, Kamil Śliwowski
Forum współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 Akademia Orange to: W Akademii Orange pokazujemy, że NOWE TECHNOLOGIE i INTERNET są przestrzenią spotkania z KULTURĄ i TWORZENIA W Akademii Orange dzieci i młodzież stają się TWÓRCAMI kultury i świadomymi ODBIORCAMI Akademia Orange to konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych, instytucji kultury i oświaty, w których nowoczesna wizja edukacji kulturalnej dla młodych spotyka się z potrzebą współdziałania

3 W Akademii Orange: 126 projektów edukacyjnych w całej Polsce
Trzy edycje Akademii Orange to: 126 projektów edukacyjnych w całej Polsce młodych uczestników granty - łącznie 4,5 mln zł ponad 300 organizacji 1538 zgłoszonych projektów multimedialne przedstawienia teatralne, komiks w ruchu, animacje piaskowe, warsztaty dizajnu, interaktywne mapy miejscowości, rapowanie z seniorkami, nagrywanie filmów i remiksów, wystawy, gry miejskie, teledyski, wirtualne spotkania, medialaby i dużo dobrej energii! Projekty Akademii Orange: są związane z edukacją kulturalną wykorzystują nowatorskie narzędzia, licencje CC są realizowane w partnerstwach koncentrują się wokół działań oddolnych, integrują i rozwijają umiejętności społeczne młodych pobudzają kreatywność

4 W Akademii Orange dzielimy się i inspirujemy
Akademia Orange to zbiór dobrych praktyk. Portal akademiaorange.pl służy wymianie doświadczeń, jest zbiorem INSPIRACJI, scenariuszy edukacyjnych i materiałów do wykorzystania przez animatorów kultury, wychowawców, twórców W Akademii Orange promujemy OTWARTOŚĆ - wszystkie materiały z projektów udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska, co oznacza możliwość swobodnego korzystania z utworu, pod warunkiem wskazania jego autora.

5 Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie. Be the change you want to see in the world. (ang.) Mohandas Karamchand Gandhi (1869–1948) – twórca współczesnej państwowości indyjskiej, propagator pacyfizmu. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach

6

7 Co przekazujemy innym organizacjom:
Edulab – laboratorium lokalnych zastosowań mediów, Instytut Kultury Miejskiej & Uniwersytet Gdański oraz Wizje(R) Kultura obrazu, obraz w kulturze, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu & Biblioteka Miejska w Bytomiu Co przekazujemy innym organizacjom: platforma internetowa, cyfrowe archiwum Głównego Miasta w Gdańsku + opracowano materiały umożliwiające wszystkim zainteresowanym przeprowadzenie tego typu działań w swoim środowisku lokalnym - publikacja “Laboratoria mediów” i scenariusz warsztatów dla młodzieży płyty DVD z filmami i rejestracją z warsztatów, publikacja dla nauczycieli (wykłady, scenariusze zajęć, dobre praktyki). Efekty > ideę cyfrowych archiwów dla innej dzielnicy Gdańska podchwycił dom kultury Projektornia GAK > Wystawa prac odbyła się w Noc Muzeów i ściągnęła tłumy widzów  Chcąc zrealizować podobny projekt pamiętaj o ... Pozwól uczestnikom samodzielnie wybierać treści, które uważają za ważne i warte zachowania dla przyszłości oraz zbierać dane i je opracowywać. Wykorzystujcie dostępne narzędzia (komórki, aparaty foto, komputery). Dobrze jest poznać otwarte licencje przed realizacją projektu, żeby odpowiednio przygotować umowy i zgody na publikację wizerunku.

8 + nagłośnienie problemu społecznego
Mnemotechniki, Stowarzyszenie Praktyków Kultury, Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy; Teatr Dramatyczny; Centrum Kultury Łowicka oraz Podchody pod PRL, Muzeum Historii Polski & zespół szkół i liceum z Krakowa + nagłośnienie problemu społecznego Czym się dzielimy: scenariuszami zajęć, filmowymi tutorialami o tym jak tworzyć piosenki hip-hopowe (przygotowane przez uczestniczki projektu). multimedialnym przewodnikiem oraz przestrzenną grą miejską jako metodą upowszechniania wiedzy nt najnowszej historii Polski wśród młodzieży. Czy w związku z koniecznością udostępniania wytworzonych materiałów na otwartej licencji pojawiły się jakieś trudności w realizacji projektu? Część materiałów animowanych powstało w oparciu o program Flash. Nie umożliwia on wpisania licencji CC. Poradzono sobie - animacje udostępniono w środowisku zapewniającym powszechną dostępność, np. na platformie Akademii Orange. Trudnością okazały się otwarte licencje w przypadku wykorzystania materiałów Archiwum Państwowego. Zostały przeprowadzone rozmowy i złożone pisma. Chcąc zrealizować podobny projekt pamiętaj o …/ uważaj na … Trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki … i umieć elastycznie na nie reagować.

9 Co przekazujemy innym organizacjom:
SzLAK – Szkoła Liderek Animacji Kultury, Stowarzyszenie Kobiet Konsola & Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo oraz Podziel się sztuką, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki & Fundacja Osiem Życzeń Nasz pomysł polega na: umożliwieniu uczestniczkom warsztatów samodzielnego zorganizowania własnego wydarzenia kulturalnego w swoim środowisku lokalnym, szkole, na uczelni.  organizowaniu warsztatów animacji poklatkowej, których odbiorcy proponują swoje interpretacje eksponatów - powstało sześć filmów animowanych inspirowanych dziełami z kolekcji Zachęty. Tak zgromadzone materiały są następnie udostępnione do powszechnego odbioru. Co przekazujemy innym organizacjom: dwie publikacje, skierowane dla dziewcząt, chcących organizować wydarzenia kulturalne, dostępne na licencji Creative Commons: Podręcznik Liderki Animacji Kultury oraz Album Dobrych Praktyk. Blog opisujący projekt jako inspiracja dla innych placówek muzealniczych i galerii sztuki w Polsce do podjęcia analogicznych działań. Chcąc zrealizować podobny projekt pamiętaj o … Udostępnienie materiałów informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych na prawach licencji CC jest nowoczesną i skuteczną drogą popularyzacji sztuki współczesnej / metod animacji kultury. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób sztuka współczesna czerpie z kultury, jak ciągle wymieniamy się pomysłami i inspiracjami, by stworzyć nowy film, muzykę, obraz. Pokazaliśmy, że „łańcuch pokarmowy” idei ciągle się rozwija i, że korzystając z dorobku innych artystów nie przestajemy być twórczy.

10 Co przekazujemy innym organizacjom:
Skansen na dłoni, Muzeum wsi kieleckiej & Polski Związek Niewidomych – Okręg Świętokrzyski w Kielcach, Pracownia Edukacyjna Mysz Polna, Drużyna Zuchowa Nieprzetartego Szlaku „Kryształki” oraz Zakochana Warszawa, Muzeum Powstania Warszawskiego & Stowarzyszenie rodzin i opiekunów osób z zespołem Downa – „Bardziej Kochani”, Zespół Szkół Specjalnych  Co przekazujemy innym organizacjom: trzy muzealne ścieżki dźwiękowe, scenariusze trzech warsztatów, pomoce do zajęć (np. wzory haftów, projekt miniatury budowli itd.) i dokumentacja fotograficzna projektu. oprócz relacji z projektu powstał Przewodnik „ONI – Osoby Intelektualnie Niepełnosprawne – aktywni w muzeum” inspirujący inne placówki kulturalne do realizacji analogicznych projektów  Chcąc zrealizować podobny projekt pamiętaj o ... „Jeżeli chcesz cos zrobić dla niewidomych, nie decyduj za nich, bo nie znasz ich świata. Konsultuj, pytaj, zaproś do współpracy”. „Trzeba być otwartym do reagowania na bieżąco. Otwartość jest kluczem na uczestników, na partnerów, na temat. Nie można bać się zmian, ani popełnienia błędów.”

11 Gotowe produkty edukacyjne on-line zrealizowane w ramach Akademii Orange:
Sztuka24h.edu.pl - Portal edukacyjny, wirtualna baza materiałów edukacyjnych dotyczących sztuki współczesnej Wolnelektury.pl - pełne teksty lektur, e-booki, audiobooki i pliki DAISY Edu.pleple.tv – telewizja wernisażowa, filmy wspierające nauczanie plastyki i historii sztuki w szkołach Wirtualne miasteczko Av.art.pl – portal do samodzielnej nauki podstaw technik audio i video (pliki muzyczne, filmy edukacyjne, scenariusze zajęć i wykłady) Wspolgraj.pl – wirtualna gra sprawdzająca wiedzę o instytucjach publicznych Trójmiejska gra on-line Mowimypofrancusku.pl – lekcje języka francuskiego on-line Spiewajmimamo.pl – śpiewnik internetowy dla rodzin z dziećmi 0-6 lat bajki polskie i peruwiańskie on-line, Fundacja Papaya

12 www.akademiaorange.pl to:
Baza ponad 120 projektów innowacyjnej edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży: gotowe produkty edukacyjne Inspirujące scenariusze zajęć pomysły, które można wykorzystać dostosowując do swoich potrzeb + darmowy kurs on-line o idei CC i wykorzystaniu otwartych licencji

13

14 Czym są wolne licencje? Wolna licencja to rodzaj umowy, którą autor utworu, właściciel praw autorskich, zawiera z całą resztą ludzkości. W ramach tej umowy twórca pozostaje właścicielem praw autorskich ale jednocześnie, jako ich właściciel, pod pewnymi, stosunkowo łatwymi do spełniania warunkami, zezwala wszystkim na wykorzystywanie jego dzieł.

15 Creative Commons Creative Commons oferuje twórcom licencje, które pozwalają im zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. Licencje Creative Commons działają na zasadzie “pewne prawa zastrzeżone” – granice dozwolonego użytku są szersze i wyraźniejsze niż te wytyczone na zasadzie “wszelkie prawa zastrzeżone”.

16 Uznanie Autorstwa* Na Warunkach Niekomercyjnych Bez Utworów Zależnych Na Tych Samych Warunkach

17 Wolne/otwarte Licencje Creative Commons Wolne /domena publiczna Pewne
prawa zastrzeżone/ dozwalające

18

19

20

21 O ile nie jest to stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Koalicja Otwartej Edukacji, a treści są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Koalicji oraz autorów poszczególnych treści. Przewodnik jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów oraz ICM UW. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autor―w oraz ICM UW jako właścicieli praw do tekstu. Treść licencji jest dostępna na stronie:

22 Prawidłowe oznakowanie licencji
Prawidłowy zapis licencji © [Lista autorów], licencja: [CC-BY-SA 3.0] (link do: przykład: Dziewczyna z Gambii, fot: Ferdinand Reus licencja: CC-BY- SA 2.0 Natomiast w przypadku utworu zależnego należy dodać jeszcze: Źródło: [link do utworu oryginalnego] Więcej w „Anatomia wolnych licencji” pl.wikimedia.org/wiki/Plik:Broszura_o_licencjach.pdf Treść broszury udostępniona jest jako domena publiczna. Autor tekstu: Tomasz Ganicz, redakcja: Agnieszka Kwiecień

23

24

25

26

27 ul. Żytnia 16/31 tel.: (22) 652 22 66 mazowia@mazowia.org.pl
Warszawa fax: (22) Dziękujemy za uwagę! Forum współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Pobierz ppt "Otwarte zasoby w NGO - idea i praktyka Maria Adamiec, Jarosław Lipszyc, Kamil Śliwowski Forum współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google