Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby określania odczynu roztworów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby określania odczynu roztworów"— Zapis prezentacji:

1 Sposoby określania odczynu roztworów
Odczyn roztworu określa się, stosując wskaźniki, czyli indykatory. Są to substancje mające inne zabarwienie w roztworach kwasów niż w roztworach zasad Innym sposobem określenia pH roztworu jest urządzenie zwane pHmetrem. Jest to najdokładniejszy przyrząd służący do tych celów. Dane uzyskane w wyniku pomiaru przekształca się na odpowiednie wartości według skali Soerensena.

2 Wskaźniki naturalne Wiele substancji występujących w większości gospodarstw domowych może być wykorzystywane jako wskaźniki pH roztworu. Również w skład wielu roślin występujących w przydomowych ogródkach wchodzą wrażliwe na zmiany pH antocyjany. Możecie eksperymentować z innymi gatunkami roślin...

3 Rośliny a zmiana pH Buraki. Roztwór o charakterze mocno zasadowym zmieni kolor buraków lub ich soku z czerwonego na fioletowy. Jeżyny, czarne porzeczki. Ich sok zmienia kolor z czerwonego w kwaśnym środowisku do niebieskiego lub fioletowego w środowisku zasadowym. Borówki amerykańskie. Są niebieskie w środowisku o pH = , ale czerwienieją, gdy środowisko staje się jeszcze bardziej kwaśne.

4 Rośliny a zmiana pH Wiśnie. Owoce wiśni i ich sok są czerwone w otoczeniu kwaśnym jednak w zasadowym stają się niebieskie lub fioletowe. Proszek curry, kurkuma. Curry zawiera pigment, który zmienia kolor od żółtego przy pH = 7.4 do czerwonego przy pH = 8.6.

5 Rośliny a zmiana pH Płatki pelargonii. Antocyjan zawarty w płatkach pelargonii zmienia kolor z pomarańczowoczerwonego w środowisku kwaśnym na niebieski w środowisku zasadowym. Cebula. Cebula jest wskaźnikiem zapachowym. Przestaje wydzielać zapach w środowisku silnie zasadowym. Ponadto, czerwone cebule zmieniają kolor z bladoczerwonego w środowisku kwaśnym na zielony w środowisku zasadowym.

6 Substancje używane w domu
Soda kuchenna (NaHCO3). Soda oczyszczona musuje po wprowadzeniu do roztworu kwaśnego (np. do octu kuchennego), a nie musuje w roztworze zasadowym. Olejek waniliowy. Jest wskaźnikiem zapachowym. Jeśli znajduje się w środowisku o wysokim pH, jest bezwonny, gdyż dysocjuje na jony.

7 Zastosowanie skali pH Najprostszym przykładem zastosowania skali pH jest jej używanie przez samego jej stwórcę.  Był to chemik duński, który zajmował się między innymi zagadnieniami związanymi z warzeniem piwa.

8 Zastosowanie skali pH pH ma także ogromne znaczenie w medycynie. Oznaczenie pH moczu jest istotne dla określenia ryzyka tworzenia się kamieni moczowych oraz dla oceny wpływu nerek na gospodarkę kwasowo-zasadową w kwasicy bądź zasadowicy. U zdrowego człowieka, pH krwi jest stałe i wynosi: - krew tętnicza - 7,44 +/- 0,02 - krew żylna - 7,36 U kobiet wartości pH są o 0,02 wyższe niż u mężczyzn. pH osocza jest o 0,01 wyższe niż krwi pełnej. Zmniejszenie pH poniżej 7,36 we krwi tętniczej nazywa się kwasicą, a podwyższenie ponad 7,45 - zasadowicą. Przy pH poniżej 6,8 i powyżej 7,8 życie ustaje

9 Zastosowanie skali pH Wydaje się, że odczyn roztworu oraz skala pH są potrzebne tylko i wyłącznie w takich dziedzinach nauki jak chemia, medycyna, jednak tak w cale nie jest. Dzięki pomiarom zakwaszenia gleby, rolnicy wiedzą jakich nawozów użyć, żeby plony były jak największe. Kluczową rolę skala pH odgrywa także w ochronie środowiska.


Pobierz ppt "Sposoby określania odczynu roztworów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google