Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SOLE JAKO PRODUKT REAKCJI WODNYCH ROZTWORÓW KWASÓW I ZASAD

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SOLE JAKO PRODUKT REAKCJI WODNYCH ROZTWORÓW KWASÓW I ZASAD"— Zapis prezentacji:

1 SOLE JAKO PRODUKT REAKCJI WODNYCH ROZTWORÓW KWASÓW I ZASAD

2 PRZYPOMNIENIE WIADOMOŚCI O DYSOCJACJI KWASÓW I ZASAD

3 1.REAKCJA ZOBOJĘTNIANIA
Reakcja zobojętnienia to reakcja między kwasem a zasadą, która prowadzi do zmiany pH środowiska reakcji w kierunku bardziej obojętnego odczynu. W jej wyniku powstaje sól i często, choć nie zawsze woda. W innym sensie reakcja zobojętnienia to każda reakcja która prowadzi do zmiany pH środowiska, niekoniecznie między kwasem i zasadą, ale także między solą i kwasem lub zasadą, dwoma kwasami, dwoma zasadami, a nawet dwoma solami.

4 kwas + zasada = sól + (ewentualnie woda)
sól + kwas = nowa sól + nowy kwas Sól + zasada = nowa sól + nowa zasada

5 Reakcja zobojętniania może zachodzić w różnych środowiskach i mieć w związku z tym różny przebieg. Jej przebieg zależy też od tego, czy do roztworu kwasu dodajemy zasadę, czy też na odwrót, do zasady dodajemy kwas. W przypadku dodawania stężonych lub stałych kwasów, zasad lub soli, reakcja zobojętniania jest często poprzedzona reakcją dysocjacji. W niektórych reakcjach zobojętniania powstająca nowa sól pozostaje w formie zdysocjowanej w roztworze. W innych powstaje sól, która jest wprawdzie rozpuszczalna w wodzie, ale nie ulega dysocjacji, wreszcie powstająca sól może ulegać wytrąceniu z układu.

6 Wzory kwasów i zasad zapisujemy w postaci jonowej ale wzór wody w formie cząsteczkowej, ponieważ woda w bardzo niewielkim stopniu dysocjuje na jony. H+ + Cl- + Na+ + OH- = Na+ + Cl H2O ODEJMUJĄC STRONAMI WYRAŻENIA Cl- + Na+ TZN. JONY NIE BIORĄCE UDZIAŁU W REAKCJI, MAMY: H+ + OH- = H2O

7

8 2. ZMIANA WSKAŹNIKÓW

9

10 ZAD. DOM. ZAD. 1, 5 (HASŁA W ZESZYCIE) STR.114 ĆW. 36 STR. 20
PRZYPOMNIEĆ: WODA JAKO ROZPUSZCZALNIK


Pobierz ppt "SOLE JAKO PRODUKT REAKCJI WODNYCH ROZTWORÓW KWASÓW I ZASAD"

Podobne prezentacje


Reklamy Google