Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SAMOBADANIE PIERSI Dr med. Maria Pamucka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SAMOBADANIE PIERSI Dr med. Maria Pamucka."— Zapis prezentacji:

1 SAMOBADANIE PIERSI Dr med. Maria Pamucka

2 SAMOBADANIE PIERSI - Samobadanie stosujemy po to aby
upewnić się, że w piersi nie ma żadnych zmian, - Samobadanie należy wykonywać 1 raz w miesiącu - 1 tydzień po miesiączce, a u kobiet po menopauzie np. w pierwszą sobotę każdego miesiąca, Nie każdy guzek jest rakiem,

3 SAMOBADANIE PIERSI PAMIĘTAJ
od 20-go roku życia - co miesiąc badać piersi, od 30-go roku życia raz w roku - poddawać się badaniu kontrolnemu u lekarza od 35 do 39 roku życia - wykonać mammografię zwłaszcza kobiety z grupy podwyższonego ryzyka, od 40 do 60 roku życia - wykonywać mammografię co 2 lata, a co rok w grupach ryzyka powyżej 60 roku życia - wykonywać mammografię co 2 lat (wg zaleceń lekarza)

4 SAMOBADANIE PIERSI W czasie samobadania szukamy różnych odchyleń od normy czyli zmian, których poprzednio nie było np: zmiany skóry piersi: przebarwienia, zaczerwienienia, wyciek z brodawki: poza okresem karmienia wyciek krwisty, mleczny lub bezbarwny jest nieprawidłowy, nadżerkę brodawki, owrzodzenie, zmianę kształtu otoczki, wciągnięcie brodawki, zmianę kształtu lub wielkości piersi, podciągnięcie jednej piersi, wypuklenie lub pogrubienie jednej piersi, wyczuwalny ograniczony guzek w piersi, obrzęk pod pachą, powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

5 SAMOBADANIE PIERSI POZYCJA 1 Stań przed lustrem z opuszczonymi rękami,
Oglądnij piersi POZYCJA 2 Podnieś obie ręce do góry Oglądnij piersi,

6 SAMOBADANIE PIERSI POZYCJA 3 Oprzyj ręce na biodrach, Oglądnij piersi,

7 SAMOBADANIE PIERSI W czasie oglądania piersi w tych trzech pozycjach sprawdź: czy nie widzisz zmian w kształcie piersi czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru) czy skóra nie marszczy się lub nie jest napięta

8 SAMOBADANIE PIERSI POZYCJA 4 ściśnij każdą brodawkę,
Sprawdź czy nie wydobywa się z niej płyn – wodnisty? biały? krwisty?

9 SAMOBADANIE PIERSI POZYCJA 5
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem, Potem odwrotnie: prawą rekę kładziemy z tyłu głowy, a lewą ręką badamy prawą pierś.

10 SAMOBADANIE PIERSI POZYCJA 6
Wsuń poduszkę pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią badając ją lewą ręką.

11 SAMOBADANIE PIERSI POZYCJA 7
Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Znowu na zasadzie: prawą ręką badamy lewą pachę, a lewą ręką prawą pachę.

12 SAMOBADANIE PIERSI JEŚLI ZAUWAŻYSZ:
nietypową wielkość, kształt lub brak symetrii piersi zmianę położenia jednej z brodawek sutkowych, wciągnięcie brodawki lub podciągnięcie do góry, zmarszczenie powierzchni skóry zmianę koloru brodawki lub skóry piersi uwydatnienie się żył w obrębie jednej piersi obecność wydzieliny wypływającej z brodawki zmianę konsystencji piersi guzek w którejkolwiek części piersi powiększenie węzłów chłonnych pod pachą skontaktuj się natychmiast z lekarzem w celu przeprowadzenia badań. WYKRYCIE TAKICH ZMIAN NIE MUSI OZNACZAĆ OBECNOŚCI RAKA, ALE WYMAGA ZAWSZE KONSULTACJI ZE SPECJALISTĄ


Pobierz ppt "SAMOBADANIE PIERSI Dr med. Maria Pamucka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google