Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZNAKI LICZEBNIKÓW GŁÓWNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZNAKI LICZEBNIKÓW GŁÓWNYCH"— Zapis prezentacji:

1 ZNAKI LICZEBNIKÓW GŁÓWNYCH

2 Liczebniki od 1 do 5 Znaki liczebników głównych od 1 do 5 wykonuje się prawą ręką grzbietem dłoni do przodu, przed prawą stroną klatki piersiowej. Dłoń z właściwą liczbą wyprostowanych palców przesuwa się krótkim ruchem do przodu, z równoczesnym wypowiadaniem nazwy liczby. Pokazuje się następujące palce, wyprostowane i szeroko rozstawione: 1 - kciuk skierowany końcem w górę, 2 - kciuk i palec wska­zujący, 3 - kciuk, palce wskazujący i środkowy, 4 - palce wskazujący, środkowy, serdeczny i mały, 5 -wszystkie palce.

3 Liczebniki od 6 do 9 Znaki liczebników głównych od 6 do 9 wykonuje się obiema rękami, w ustawieniu odwrotnym niż poprzednio, tj. Wnętrzami dłoni do przodu (dzięki temu można odróżnić znaki z grupy 1-5 od znaków z grupy 6-9). Lewa ręka w każdym z tych znaków pokazuje 5 wyprostowanych i rozstawionych palców, natomiast prawa uzupełnia odpowiedni liczebnik wyprostowanymi palcami wg zasad dla liczebników od 1 do 4. Nazwę liczby wymawia się w trakcie krótkiego ruchu obu dłoni do przodu.

4 Liczebnik 10 Obie ręce z wyprostowanymi i rozstawionymi palcami, lekko zgiętymi do środka, zderzają się dwukrotnie końcami palców. Nazwę liczby wymawia się sylabami w rytmie zderzeń palców.

5 Liczebniki od 11 do 15 Znaki liczebników głównych od 11 do 15 są znakami typowo dynamicznymi, w których otwarta lewa ręka (jak w znaku Bk) skierowana wnętrzem w górę stanowi podstawę dla przesuwającej się po niej do przodu prawej ręki. Prawa ręka, w ustawieniu palców odpowiadającym znakom liczb 1,2,3,4 lub 5, przesuwa się nasadą dłoni po wnętrzu dłoni lewej ręki. Nazwę liczby wymawia się w momencie wykonywania ruchu przesuwania.

6 Liczebniki od 16 do 19 W znakach liczebników głównych od 16 do 19 lewa ręka jest otwarta z wyprostowanymi palcami, ustawiona pionowo, końcami palców w górę, a wnętrzem dłoni do przodu przed lewą stroną klatki piersiowej. Prawa ręka kantem w dół z ustawieniem palców liczb 1, 2, 3 lub 4 (odpowiednio dla 16, 17, 18 i 19) uderza wewnętrzną stroną dłoni w środek lewej dłoni. Nazwę liczby wypowiadamy z momentem zetknięcia się rąk.

7 Liczebniki od 20 do 59 Znaki liczebników głównych 20, 30, 40 i 50 wykonuje się w następujący sposób; lewa ręka zamknięta w pięść jest ustawiona na wysokości żołądka kantem dłoni w dół, służąc jako podstawa do wykonywanych prawą ręką właściwych znaków. Prawa ręka, również kantem dłoni w dół, znajdując się nad lewą dłonią w ustawieniu palców odpowiadającym znakom liczb 2,3,4 lub 5 (odpowiednio dla 20, 30, 40 i 50) uderza z góry krawędzią ostatniego wyprostowanego palca w lewą pięść. Nazwę liczby wymawia się tak, aby akcent wyrazowy pokrywał się z momentem zetknięcia się rąk. Znaki liczebników głównych 21-29, 31-39, i są znakami składanymi z dwóch znaków elementarnych - dziesiątek i jedności, zgodnie z podobnie składaną nazwą liczby.

8 Liczebniki od 60 do 99 Znaki liczebników głównych 60, 70, 80 i 90 wykonuje się lewą ręką zamkniętą w pięść, ustawioną przed środkiem klatki piersiowej nieco bliżej ciała. Prawa ręka, również kantem dłoni w dół do przodu, znajdując się przed lewą dłonią w ustawieniu palców odpowiadającym znakom liczb 1, 2, 3 lub 4 (odpowiednio dla 60, 80 i 90) uderza od dołu kantem nasady kciuka w przegub lewej ręki. Nazwę liczby wymawia się wraz z momentem zetknięcia się rąk. Znaki liczebników głównych 61-69, 71-79, i są znakami składanymi z dwóch znaków elementarnych - dziesiątek i jedności, zgodnie z podobnie składaną nazwą liczby.

9 Liczebnik 100 Znak dynamiczny wykonywany prawą ręką. Układ palców podobny jak w znaku litery C, z tym że kciuk jest wyprostowany. W pozycji początkowej ręka przy prawym obojczyku, kantem dłoni w dół a grzbietem do przodu, wykonuje ruch półobrotowy do przodu do pozycji klasycznej znaków liter z energicznym zatrzymaniem. Nazwę liczby wymawia się w momencie wykonywania ruchu. Znaki liczebników głównych od 101 do 199 są składane z dwóch lub trzech znaków elementarnych z dopasowaniem elementu mijanego do wymawianej równocześnie liczby.


Pobierz ppt "ZNAKI LICZEBNIKÓW GŁÓWNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google