Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie"— Zapis prezentacji:

1 Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie

2 „ Na Drawie było wspaniale – kto zna Drawę … nie trzeba mu tłumaczyć
„ Na Drawie było wspaniale – kto zna Drawę … nie trzeba mu tłumaczyć. Wielokilometrowe odcinki bezludzia, pustki i ciszy, wspaniała pogoda. To wielki rezerwat przyrody, grążele, nenufary, mnóstwo innej roślinności wodnej. Drzewa powalone burzą przegradzały nieraz nurt rzeki tak, że trzeba się było prześlizgiwać kajakiem pod drzewami lub przeciągać kajak pod drzewem …” Karol Wojtyła

3 Maria Pothorska - Okołów
„Leniwa, szeroka, płynąca korytarzem trzcin lub jeziornymi rozlewiskami – rzeka nizinna. Bystra, kręta, kapryśna, o zarośniętych brzegach – mała rzeczka. Wtulona w ramionach prastarych borów, przeczysta, srebrnokoralowa – rzeka leśna. Płytka lub kryjąca przepaścistą głębię, niosąca zachwyt, ciszę, przygodę i radość z życia i pomoc ludzkiej pracy … Trzeba ją poznać koniecznie. Zapytajcie, kiedy nią spływać ja ją poznałam w sierpniu, w okresie dojrzałym, lasami bogatymi w plony, ale zasnutą wcześnie padającą mgłą i rosą siąpiącego deszczu – a jakże była piękna! Więc jeszcze piękniejsza będzie w bieli i w złocie wiosennego kwiecia, w koronie maleńkich, młodych listeczków, i w gorącej pełni letniego słońca, i w bogatej, płynącej złotem i miedzią szacie jesieni.” Maria Pothorska - Okołów

4

5 Opis Marii Potharskiej- Okołów – pierwszej powojennej odkrywczyni i entuzjastki – nie stracił na aktualności. Drawa do dziś cieszy się opinią jednego z najciekawszych i najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Utworzenie w dolnych brzegu rzeki rezerwatu przyrody a później Drawieńskiego Parku Narodowego jest dowodem niepospolitych walorów przyrodniczych tak i jej doliny. Kilkakrotnie przemierzał ją Karol Wojtyła w 1955 r. będąc księdzem, kilka lat później biskupem, a w 1967 r. świeżo mianowanym kardynałem. Szlak Drawy nosi dziś imię Jana Pawła II.

6 Nasza EKOTRASA przebiega w województwie zachodniopomorskim, na terenie powiatu choszczeńskiego, gminy Drawno. Proponowany przez nas odcinek spływu został podzielony na 6 etapów: (trudny) Drawno – biwak „Barnimie” (8,7 km) na 1,5 km odcinka – przystań wodna DPN nad Drawą (trudny) biwak „Barnimie” – biwak „Bogdanka” (8,4 km) (łatwiejszy) biwak „Bogdanka” – biwak „Sitnica” (7,1 km) (łatwy) biwak „Sitnica” – biwak „Pstrąg” (5,3 km) (łatwy) biwak „Pstrąg” – biwak „Kamienna” (5,3 km) (bardzo łatwy) biwak „Kamienna) – Stare Osieczno (3,4 km) Te przystanki wiodą przez najpiękniejsze fragmenty Drawy. Spływ to jednak nie tylko czas sielankowego odpoczynku, gdyż ta rzeka ma wartki nurt, w zakolach ponad 2 m głębokości – więc może przysporzyć wiosłującym ciężkiej pracy. Wyżej ukazane przez nas przystanki informują o stopniu trudności tej trasy. Kto chce po raz pierwsze wsiąść do kajaka nie powinien wybierać się na odcinki oznaczone przez nas jako trudne.

7

8 R Odpowiednia odzież i obuwie do warunków atmosferycznych
Jedzenie i picie Worki foliowe na śmieci Pokrowiec wodoodporny na komórkę i inne dokumenty Filtry przeciwsłoneczne Coś na komary i inne insekty na długie wieczory Apteczka

9

10 START: biwak „Barnimie”
Odcinek : Biwak „Barnimie” – biwak „Bogdanka”, odcinek trudny, 8,4 km Biwak „Barnimie” położony jest na wysokiej skarpie, gdzie rzeka zaczyna płynąć zakolem ku wschodowi. Na zboczach rosną buczyny, a na niskim dnie doliny łęgi olszowe. Wkrótce dostrzegamy schodki na piękną polanę. Po drodze znajduje się wiele przeszkód, dlatego trzeba zachować ostrożność. Przystanek ten odkrywa przez nami ciekawe profile geologiczne. Na prawym brzegu doliny widnieją pionowe gliniaste urwiska wykształcone w glinie morenowej. Urzeka nas również znajdujące się w wydatnym rozszerzeniu rzeki strumyk odprowadzający wodę z kotlinki. Rozciąga się tam płat bagiennego lasu olszowego. Po przepłynięciu 2 km mijamy piękne łąki. Jeszcze czeka nas kilka malowniczych zakrętów i wkrótce przepływamy pod mostem drogowym na szosie Drawno – Zatom. Za zakrętem rzeki po prawej stronie niespodziewanie pojawia się biwak „Bogdanka”.

11 UWAGA! Na trasie znajdują się liczne drzewa zwalone w nurt i bystry prąd, ponieważ wymogi ochronne sprawiły, że przestanu usuwać je z koryta rzeki. Dlatego polecamy mniej doświadczonym kajakarzom przenoszenie kajaków – w przeciwnym razie może dojść do wywrotki, a nawet utraty kajaka! DLA CIEKAWYCH 5 km od przystanku „Barnimie” znajduje się rezerwat „tragankowe Urwisko”, który jest siedliskiem grupy interesujących i rzadkich roślin kserotermicznych. Do najrzadszych należą: traganek piaskowy i traganek duński, driakiew gołębia, ciepłolubny storczyk kruszczyk rdzawoczerwony.

12 Astragalus danicus RETZ. Traganek duński
Astragalus arenarius L. Traganek piaskowy Scabiosa columbaria Driakiew gołębia

13

14

15 Biwak „Bogdanka” Odcinek: Biwak „Bogdanka” - biwak „Sitnica” mający długość 7,1 km , łatwy do przebycia z wyjątkiem kilku krótkich fragmentów mogących sprawić trudności.  Przystanek ten, w którym splatają się dwie rzeki –Drawa wraz z Korytnicą, jest idealnym miejscem na wypoczynek po ciężkich zmaganiach z naturą. Szeroki, drewniany most zapewni turystom chwile wytchnienia, dając możliwość obserwacji tajemniczej rzeki z innej perspektywy. Nieopodal rozciągające się pole biwakowe, otoczone zieleniącymi się łąkami wraz z przechadzającymi się wczasowiczami, wprawiają w sielankowy nastrój.     Dalszy szlak wiedzie kajakarzy szeroką i spokojną rzeką. Wzdłuż brzegów pojawiają się różne gatunki drzew a także szuwary turzycy brzegowej. Płynąc dalej mamy szanse na spotkanie z miejscami lęgowymi ptactwa wodnego, min. gągołów. W tle widnieją świetliste bory sosnowe,  a na dnie da się zauważyć podwodne łąki tworzone przez kilka gatunków rdestnic. Po przepłynięciu 3 km Drawa znów nabiera tempa,  a zbocza doliny stają się wysokie. Na tej trasie możemy popodziwiać  2 rezerwaty przyrody: „Stare Buki” oraz „Zawilcowi Las”, po czym docieramy do kolejnego przystanku- „Sitnicy”.

16

17 Biwak „Sitnica”  Odcinek: biwak „Sitnica” - biwak „Pstrąg”, nie przysporzy trudu, trasa liczy 5,3 km.  Ulubione miejsce wędkarzy. Droga biegnąca z  pola biwakowego zaprowadzi nas do miejscowości Sitnica, w której można zaopatrzyć się w przekąskę w pobliskim sklepiku.  Gotowi do dalszego zwiedzania ruszamy trasą bogatą w interesujące krajobrazy ujęte ochroną w postaci rezerwatów [Łęgi nad Drawą, Poziomkowy Las]. Wkrótce miniemy most w Moczelach, gdzie rzeka zmienia swój charakter i wkroczymy na otwarty teren. Obserwujemy malownicze rozlewiska udekorowane rosnącymi przy brzegach wierzbami, schodzącymi do samej wody. W rozwidleniu dróg do  Moczel i Sitnicy warto obejrzeć stary cmentarz. Przy końcowym fragmencie tej trasy czekają nas atrakcje zapewnione przez Drawę, która  nagle ożywia się i płynie już wartkim tempem. Przed kolejnym przystankiem czeka nas rezerwat „Brzezinka”, który czaruje bogactwem roślin ciepłolubnych.

18

19 Biwak „Pstrąg”  Odcinek: biwak „Pstrąg” - biwak „Kamienna”, stopień trudności  łatwy, trasa licząca 5,3 km.  Najdogodniej przybić przy drewnianych schodkach, które prowadzą na piękna polanę biwakową. Lekko meandrująca rzeka stopniowo osłabia swój prąd, pozwalając na beztroską kontemplacje. Po regeneracji sił, gotowi do dalszej wyprawy ruszamy w stronę „Źródliskowego Grądu”, który z pewnością stanowi interesujący obiekt miłośników przyrody ze względu na rzadkie gatunki zwierząt tam zamieszkujących, np. wypławka krętogłowego. Nieopodal miniemy leśniczówkę, a następnie drewniany mostek, po którym woda przechodzi, w niezmącony stan, dzięki czemu możemy skupić uwagę zasiedlających tam łabędzi. Kontynuując, przybędziemy do elektrowni wodnej Kamienna, stanowiącej zabytek techniki o randze  ogólnokrajowej! 

20 A to ciekawe..     Elektrownia w Kamiennej została wzniesiona jako jedna z trzech pierwszych takich elektrowni na świecie! Działa nieprzerwanie do dziś stanowiąc obiekt o walorach zarówno technicznych jak i historycznych.     W tym miejscu elektrownia stanowi przeszkodę, którą możemy przebyć poprzez przeniesienie kajaku. Kolejny postój czeka nas na polanie w „Kamiennej”. 

21

22 Biwak „Kamienna” Odcinek: biwak „Kamienna” - Stare Osieczno, ostatni odcinek wyprawy jest najkrótszy i zarazem najłatwiejszy, mierzący 3,4 km.     Przemierzamy tutaj bujne lasy i łąki, zasięgając aury historycznych wydarzeń II wojny światowej, dostarczanych nam przez widok linii okopów i szczątek wysadzonego w powietrze dużego betonowego bunkra. Płynąc meandrami miniemy osadę Mostniki, w której znajduje się leśnictwo Drawieńskiego Parku Narodowego. Wśród nadbrzeżnych skarp możemy odnaleźć jaskółcze gniazda. Nieopodal ujścia rzeki Płocicznej zakończymy wyprawę na terenie Drawieńskiego Parku. Ostatnie 2 km trasy odsłaniają przed turystami rozproszone zabudowania, fragmenty lasów i łąki, docierając do wsi Stare Osieczno. W miejscu dawnej przystani flisackiej dziś znajduje się zagospodarowany biwak. To przestrzeń idealnie nadająca się do zakończenia spływu, dająca możliwość rozpalenia ogniska i nacieszenia się cudownymi obrazami, które odkryła przed nami Drawa. 

23

24 Biwak Stare Osieczno  To przestrzeń idealnie nadająca się do zakończenia spływu, dająca możliwość rozpalenia ogniska i nacieszenia się cudownymi obrazami, które odkryła przed nami Drawa.  Jest to niewielka wieś o bogatej przeszłości. Położona na pograniczu w strategicznym miejscu przeprawy przez Drawę.   Obiekty godne polecenia znajdujące się w tej miejscowości to bez wątpienia neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, pochodzący z lat 60-tych XIX w. Na wzgórzu tuż za wsią widnieją ruiny potężnego, dwukondygnacyjnego schronu „Dromedar". Inny duży schron, lepiej zachowany znajduje się ok. 2 km na płd., przy drodze do Łęczyna. W okolicznych lasach jest  jeszcze kilkadziesiąt innych bunkrów. W przyszłości planowane jest ich udostępnienie przez stworzenie skansenu fortyfikacyjnego.

25

26

27 Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis Michx.)
CIEKAWOSTKA Uważana za chwast wodny, szczególnie uciążliwy w gospodarce rybnej Osobniki występujące w Polsce pochodzą od jednaj rośliny żeńskiej Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis Michx.)

28 Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens L.)
Łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus L.) Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum L.)

29 Grążel żółty (Nuphar lutea)
CIEKAWOSTKA Grążel żółty od dawna znany z właściwości zmniejszających popęd seksualny. Nazywany "niszczycielem rozkoszy i trucizną miłości" wchodził w skład preparatów, napojów i syropów, mających wyciszyć namiętności (często działających też usypiająco). Kłącza tej rośliny podawano czasem do posiłków jako jarzynę Grzybień białe (Nymphaea alba L.)

30 Łosoś szlachetny (Salmo salar)
Troć wędrowna (Salmo trutta m. trutta)

31 Lipień pospolity, lipień (Thymallus thymallus)
Krzyżówka (Anas platyrhynchos) Gągol (Bucephala clangula)

32 Czapla siwa (Ardea cinerea)
Pliszka górska (Motacilla cinerea)

33 Bondyr N. , Szlaki kajakowe województwa gorzowskiego
Bondyr N., Szlaki kajakowe województwa gorzowskiego. Drawa, Noteć, Warta, Wrocław, 1995. Lodzińska E., Wieczorek Waldemar, Polska niezwykła. Województwo zachodniopomorskie, Warszawa, 2008 Łukaszewski D., Pawlaczyk P., Drawą przez Drawieński Park Narodowy, Warszawa 1997.

34 Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego
Aneta Bujak r. Kl. II G Honorata Gossa r. Kl. II G Klaudia Klimek r. Kl. II G Klaudia Pakuła r. Kl. II G Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie


Pobierz ppt "Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google