Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Cudze chwalicie, swego nie znacie’’ Skrzydlów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Cudze chwalicie, swego nie znacie’’ Skrzydlów"— Zapis prezentacji:

1 „Cudze chwalicie, swego nie znacie’’ Skrzydlów
Autor: Paulina Pluta uczennica klasy I gimnazjum w Skrzydlowie

2 Miejsce do zabawy i rozrywki
Spis treści: Spuścizna po Janie Położenie Skrzydlów Myśliwskie hobby Jana Śladami Reszków Reszkowy park Stadnina Kaplica dworska Rekreacja nad Wartą Miejsce do zabawy i rozrywki Przydrożne kapliczki

3 Moja mała ojczyzna - Skrzydlów
Położenie Moja mała ojczyzna - Skrzydlów

4 Skrzydlów Skrzydlów to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Kłomnice. Pomimo, że jest to niewielka miejscowość, to ze względu na ciekawe położenie w dorzeczu Warty oraz spuściźnie po słynnej rodzinie Reszke jest godna odwiedzenia.

5 Śladami Reszków Mało kto wie, że w II połowie XIX w. świat zachwycał się niezwykłymi talentami operowymi trójki niezwykłego rodzeństwa. Byli to: Józefina, Jan i Edward Reszkowie. Występowali oni na deskach największych scen operowych świata sławiąc imię Polski nieobecnej wtedy na mapie Europy.

6 Spuścizna po Janie Reszke
Jan Reszke miał dwie pasje. Kochał muzykę i konie. Jego siostra Emilia osiadła na stałe w Borownie dlatego śpiewak zakupił posiadłość w położonym niedaleko Skrzydlowie. Wybudował tam okazały dwór oraz założył stadninę koni wyścigowych, głównie arabów.

7 Myśliwskie hobby Jana Jan Reszke uwielbiał konne przejażdżki oraz wystawne polowania w pobliskich lasach. Zapraszał na nie wybitnych Polaków. Specjalnie dla gości został sprowadzony dworek z Anglii zwany przez mieszkańców angielskim lub zielonym.

8 Reszkowy park Dworek położony jest w parku. Za czasów swej świetności zachwycał harmonią i pięknem oraz różnorodną roślinnością. Jan sprowadził do niego wiele rzadkich gatunków drzew.

9 Kaplica dworska Najstarszym obiektem w parku jest kaplica dworska wybudowana przez ówczesnego właściciela Jana Zielonkę 1830r. Powstała ona na planie ośmioboku. Obecnie niestety jest zaniedbana i zniszczona.

10 Stadnina W miejscu gdzie Jan Reszke stworzył swoją stadninę koni po II wojnie światowej powstała Państwowa Stadnina Koni. Niestety w 1994 została ona zlikwidowana.

11 Przydrożne kapliczki Charakterystycznym elementem Skrzydlowa jest przydrożna kapliczka stojąca na rozdrożu dróg prowadzących do Garnka, Krasic, Rzerzęczyc i Mstowa. Została ona wybudowana przez Jana Reszke. W centrum wsi stoi natomiast kapliczka wybudowana przez mieszkańców Skrzydlowa.

12 Rekreacja nad Wartą Skrzydlów położony jest nad rzeką Wartą, co sprawia, że jest miejscowością o dużych walorach rekreacyjnych. Niedawno wybudowano plażę z boiskiem do siatkówki. Atrakcją są organizowane spływy kajakowe wzdłuż rzeki Warty.

13 Miejsce do zabawy i rozrywki
W Skrzydlowie znajdują się place zabaw dla najmłodszych oraz niedawno powstałe boisko wielofunkcyjne dla miłośników sportu.

14 Bibliografia „Śladami Reszków” Krzysztof Wójcik
„Zdjęcia mojego autorstwa oraz archiwalne

15 DZIĘKUJĘ ZA POŚWIĘCENIE CZASU NA OBEJRZENIE MOJEJ PREZENTACJI.


Pobierz ppt "„Cudze chwalicie, swego nie znacie’’ Skrzydlów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google