Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Religia prawosławna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Religia prawosławna."— Zapis prezentacji:

1 Religia prawosławna

2 Pop – Cerkiew – Ikony – Patriarcha - Ksiądz Świątynia/ kościół Malunek świętych Zwierzchnik kościoła

3 Spór o ikony Ikonklaści – burzyciele ikon, zwalczali oddawanie czci obrazom i figurom religijnym, gdyż widzieli w tym odstępstwo od monoteizmu. Zwolennicy ruchu religijnego, który rozwinął się w Bizancjum w VIII i IX w.

4 Spór o ikony Ikonodulowie – niewolnicy, zwolennicy ikon; oddawali cześć ikonom, przekonanie o cudownej mocy obrazów, w nich jest cząstka boskości.

5 Ikony Ikony przygotowywane są według starych tradycyjnych receptur .Tylko ścisłe przestrzeganie zasad i reguł (tzw. kanonu ikonopisarskiego) pozwala na stworzenie ikony kanonicznej . Drewno na deskę Ikony musi być dobrze wysuszone . Nie może być to drewno „żywiczne” tak więc najlepszym materiałem jest drzewo liściaste. Podobrazie wykonywane jest z tzw. sklejki czyli co najmniej 3 listew sklejanych na przemian do  których przyklejane jest  płótno. Dzięki temu warstwa malarska jest bardziej wytrzymała na naprężenia związane z pracą drewna, ale ma to również związek z konkretnym odniesieniem teologicznym. Jest to nawiązanie do pierwszej ikony- Obrazu zbawcy nie uczynionego ręką ludzką, Acheiropoietos, odbitej twarzy Jezusa Chrystusa na płótnie.

6 Do pisania ikony służą suche pigmenty mieszane z żółtkiem i białym wytrawnym winem. Najlepszymi barwnikami są naturalne minerały i glinki. W jednej z końcowych faz powstawania Ikony na aureole (nimby) lub całe tło nakładane jest 24 karatowe , płatkowe złoto ( opcjonalnie złoto białe, srebro lub platyna ). Dla zmniejszenia ewentualnych kosztów powstawania Ikony stosuje się zamienniki.

7

8

9

10 Ikona Trójcy świętej autorstwa Andreja Rublowa z początku XV wieku, jedna z najpopularniejszych ikon prawosławnych

11

12

13 Komunia Święta jest przyjmowana w prawosławiu pod dwiema postaciami: chleba (używa się tak zwanego chleba zakwaszonego) i wina, czyli Ciała i Krwi, mogą ją przyjmować nawet malutkie dzieci, jeśli tylko są ochrzczone i bierzmowane- te dwa ostatnie sakramenty przyjmuje się jednocześnie. Komunii nie poprzedza akt spowiedzi.

14 Obowiązkowo uzdolniony muzycznie
Liturgia jest tak piękna także dlatego, że towarzyszy jej budująca atmosferę muzyka chóralna. W cerkwiach, bowiem nie używa się organów i innych instrumentów, oprawa muzyczna składa się z na poły mówionych, wielogłosowych chórów

15 Małżeństwo Kapłanów prawosławnych nie obowiązuje celibat, a przynajmniej nie do końca. Mogą oni mieć żonę o ile małżeństwo nastąpiło przed przyjęciem święceń, natomiast na wyższych stanowiskach w Kościele celibat jest obowiązkowy, dlatego często jest tak, że np. na biskupa jest wybierany zakonnik.

16 Prawosławni w inny sposób wykonują gest krzyża - żegnają się nie całą dłonią lecz jedynie trzema palcami.

17

18 Prawosławny Krzyż


Pobierz ppt "Religia prawosławna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google