Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Weekend Majowy 2013.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Weekend Majowy 2013."— Zapis prezentacji:

1 Weekend Majowy 2013

2 Spis treści 1 Maja, święto pracy Konstytucja 3 Maja
Grillowanie z Majówką Komunie Święte Boże Ciało

3 1 Maja Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy . Popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

4 Konstytucja 3 Maja Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego.

5 Grillowanie czas zacząć 
Majówka jak potocznie przyjęło się mówić o długim majowym weekendzie rozpoczyna się w tym roku w niedzielę. Z tego względu nie będzie tak długi jakby być mógł. Bez względu na to jeżeli w majowy weekend będzie ciepło i słonecznie większość polaków spędzi go za miastem podczas grillowania i wspólnym relaksie z rodziną i przyjaciółmi.

6 Maj- czas pierwszych Komunii Świętych
Miesiąc maj, to przede wszystkim okres pierwszych komunii świętych. W Kościele katolickim jest to jeden z najważniejszych sakramentów. Coraz częściej jednak wymiar duchowy tego święta jest wypierany przez materialny. Do kościołów wkraczają dekoratorzy wnętrz. Rodzice tracą setki, a niekiedy tysiące złotych na zorganizowanie komunijnego przyjęcia. A dzieci? Cóż, same przyznają, że dzień po komunii w szkołach trwa licytacja, kto otrzymał lepsze prezenty.

7 30 Czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej. W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.


Pobierz ppt "Weekend Majowy 2013."

Podobne prezentacje


Reklamy Google