Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Białowieski Park Narodowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Białowieski Park Narodowy"— Zapis prezentacji:

1 Białowieski Park Narodowy
Piękne miejsce, w którym mieszkają żubry. Na przed ostatnim slajdzie tej prezentacji będzie mały słowniczek 

2 Jak i kiedy ? Za początki jego istnienia przyjmuje się rok 1921, właśnie wtedy na Podlasiu (w aktualnym miejscu tego parku), utworzono leśnictwo „Rezerwat”, które w 1932 r. zostało przekształcone w „Park Narodowy w Białowieży”. Jak widać Park ten istniał pod paroma nazwami, a dopiero w 1947 r. nadano mu nazwę „Białowieski Park Narodowy”, która nie zmieniła się do dziś.

3 Narewka Przez Białowieżę przepływa jedna rzeka i dwie zlewki.
Narewka – Jej dorzecze na odcinku od Białowieży do Łutowni pokryte jest gęstym lasem. Na Narewce dział wodny przepływa po terenie płaskim, zabagnionym. W dolinie występują obszary podmokłe i torfy, gdzie jest mało lasów, a więcej łąk. Przeważają gliny i piaski. Orłówka – prawy dopływ Narewki. Hwoźna – lewy dopływ.

4 Gleby i tereny Na terenie Parku są jeszcze utwory polodowcowe, gliny zwałowe i spiaszczone oraz piaski. Na północ od Hwoźnej są utworzone przez wiatr wały piaskowe i pagórki. Z murszów i torfów powstały gleby brunatne, opadowo-glejowe, płowe, bielicowe, rdzawe, glejobielice, czarne ziemie, gleby torfowe, torfy niskie, torfy wysokie i przejściowe.

5 Lasy Spośród 166 zbiorowisk roślinnych znanych z Puszczy Białowieskiej, w tym Parku stwierdzono 74: 22 lasy 2 zbiorowiska zaroślowe 4 zbiorowiska roślinności wodnej Kilkadziesiąt roślinności łąkowej i torfowiskowej Kilka zbiorowisk roślinek synantropijnych.

6 Żubry – najpotężniejsze zwierzęta Europy
Dorosły żubr waży około od 440 do 920 kilogramów. U byków charakterystyczną cechą jest potężny i silny przód ciała oraz nikły zad. Żubra sierść jest koloru płowo-brunatnego, dzięki temu doskonale zlewa się z otoczeniem. Na głowie (obydwie płci) mają duże rogi. Ich końcówki u dorosłych samic zaginają się do środka o wiele mocniej niż samców. Cielęta ważą około od kg i są w odcieniu rudawym.

7 Ochrona i człowiek. W Polsce żubry są prawnie chronione od XVI w. Największe i najsilniejsze byki żyjące na wolności mogą być często agresywne. Nikomu jeszcze nie udało się oswoić dorosłego żubra. Obok na dole mała ciekawostka na Ich temat.

8 Symbole Białowieski Park Narodowy za swój zwierzęcy symbol ma przyjętego żubra.

9 Galeria

10 Bibliografia www.bpn.com.pl www.reptowo.edu.pl
Obrazek : Krajobrazy : Wyjaśnienia do słowniczka : oraz

11 Słowniczek Gleby opadowo-glejowe - Powstają w wyniku płytko zalegających wód opadowych (oglejenie odgórne). Pozbawione są tlenu i można je rozpoznać po sinawo-zielonej barwie. Roślinność synantropijna - roślinność, powstająca gł. na terenach, których naturalna flora uległa degradacji wskutek działalności człowieka (siedliska wtórne); niektóre gat. s.r. rozprzestrzeniły się samorzutnie, część została wprowadzona przez człowieka; s.r. tworzą z reguły rośliny słonolubne, o niskich wymaganiach, nitrofilne (azotolubne), często pionierskie; należą tu rośliny segetalne (chwasty pól i ogrodów) i ruderalne, rozwijające się w sąsiedztwie osiedli ludzkich i dróg; m.in. tatarak, moczarka kanadyjska, chaber bławatek, babka lancetowata, łopian większy, pokrzywa.

12 Zakończenie Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji, mam nadzieję, że się podobało  Autorka : Kinga Kuśnierz klasa 1a.


Pobierz ppt "Białowieski Park Narodowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google