Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Używki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Używki."— Zapis prezentacji:

1 Używki

2 Używka - substancja z powodu swego składu chemicznego działająca na centralny układ nerwowy, zmieniające (w mniejszym lub większym stopniu) stan świadomości człowieka. Większość używek uzależnia po pewnym czasie osobę zażywającą je.

3 Alkohol Alkohol to związek o właściwościach odurzających. Łatwo przenika on z układu pokarmowego do krwi, z którą dociera do wszystkich narządów. Tuż po spożyciu alkoholu poprawia się nastrój, dlatego niektórzy uważają, że jest to dobry sposób na odprężenie.

4 Centralny układ nerwowy
Upośledzone zmysły Zniekształcone poczucie czasu i przestrzeni Spowolnione reakcje Halucynacje Ataki, napady, zaniki pamięci Wczesna faza otępienia Majaczenie Zmiany humoru i charakteru Uczucie złości i zmartwienia

5 Układ krążenia Wysokie ciśnienie krwi Nieregularne bicie serca
Uszkodzenie mięśnia sercowego Podwyższone ryzyko zawału serca i udaru

6 Wątroba Powiększona, w stanie zapalnym Marskość wątroby Rak
Odkładanie się płynu (obrzęk) Podwyższone ryzyko wylewu krwi do mózgu Niewydolność wątroby Śpiączka i śmierć

7 Ciało Przybranie na wadze Bóle głowy Słabość mięśni

8 Ciąża i dzieci Płodowy zespół alkoholowy
Mała głowa, możliwe uszkodzenie mózgu, upośledzony wzrost i rozwój

9 Układ rozrodczy męski i żeński
Zmniejszona płodność Upośledzona wydajność seksualna Impotencja Zmniejszona ilość plemników i ich ruch Podwyższone ryzyko raka piersi u kobiet Wcześniejszy początek menopauzy Nieregularny cykl menstruacyjny

10 Jelita Podrażnienie nabłonka Zapalenie i wrzody Rak jelit i okrężnicy

11 Trzustka Bolesna, w stanie zapalnym, krwawiąca

12 Układ żołądkowo-jelitowy
Nabłonek żołądka w stanie zapalnym i podrażniony Wrzody żołądka i dwunastnicy Zapalenie lub żylaki przełyku Utrata apetytu, mdłości, rozwolnienie i wymioty rak

13

14 Palenie tytoniu Tytoń to produkt otrzymywany z liści rośliny o tej samej nazwie. Wytwarza się z niego papierosy i cygara.

15

16

17 Narkotyki Za najgroźniejszą używkę uznaje się narkotyki – naturalne lub wytworzone przez człowieka substancje chemiczne, które bardzo silnie wpływają na układ nerwowy. Działają pobudzająco lub powodują senność i otępienie. Niektóre mogą wywoływać halucynacje.

18

19 Inne używki:

20 Kawa

21 Herbata

22 Jak uniknąć uzależnień?
Jeśli chcesz uniknąć uzależnienia, nigdy nie sięgaj po używkę. Gdy ktoś namawia Cię do spróbowania papierosa, narkotyku lub alkoholu, wystarczy zwyczajnie odmówić. Nie musisz się tłumaczyć. To jest przecież twoja decyzja. Pamiętaj że wpaść w nałóg można bardzo łatwo, ale wyjście z niego wymaga ogromnego wysiłku. Poza tym wiele szkód wyrządzonych przez używki nigdy już nie zdołasz naprawić.

23 Izabela Wójtowicz


Pobierz ppt "Używki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google