Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Znaczenie analizy składu ciała w treningu sportowym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Znaczenie analizy składu ciała w treningu sportowym"— Zapis prezentacji:

1 Znaczenie analizy składu ciała w treningu sportowym
Krzysztof Gawin Wilkasy 2013

2 Analiza składu ciała metodą bioimpedancji
Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) jest szybka, nieinwazyjna i dokładana. Metoda ta polega na przepuszczeniu przez organizm słabych impulsów prądu zmiennego o różnych częstotliwościach i pomiarze impedancji organizmu.

3 Analiza składu ciała metodą bioimpedancji
BIA został użyty po raz pierwszy ponad 30 lat temu w celu zmierzenia całkowitej zawartości wody w organizmie. Organizm zawiera wodę, a w niej zawarte są elektrolity, dzięki czemu przewodzi prąd elektryczny. Woda występuje zarówno w komórkach (ICW), jak i przestrzeniach zewnątrzkomórkowych (ECW).

4 Analiza składu ciała metodą bioimpedancji
Przy niskiej częstotliwości prąd przepływa przez ECW i nie przechodzi przez błonę komórkową. Przy wysokich częstotliwościach prąd przechodzi przez błonę komórkową i przepływa zarówno przez ICW jak i ECW.

5 Analiza składu ciała metodą bioimpedancji
Przy niskiej częstotliwości prąd przepływa przez ECW i nie przechodzi przez błonę komórkową. Przy wysokich częstotliwościach prąd przechodzi przez błonę komórkową i przepływa zarówno przez ICW jak i ECW.

6 Analiza składu ciała metodą bioimpedancji

7 Analiza składu ciała metodą bioimpedancji

8 Analiza składu ciała metodą bioimpedancji
Dokładność analizatorów zależy przede wszystkim od liczby częstotliwości użytych do pomiaru. Dlatego wybór instrumentu jest bardzo ważny.

9 Skład ciała – podstawowe parametry
● Masa ciała

10 Skład ciała – podstawowe parametry
● Masa ciała ● Masa tkanki tłuszczowej ● Beztłuszczowa masa ciała (FFM)

11 Skład ciała – podstawowe parametry

12 Skład ciała – podstawowe parametry
● Masa ciała ● Masa tkanki tłuszczowej ● Beztłuszczowa masa ciała (FFM) ● Masa kości ● Masa mięśni

13 Skład ciała – podstawowe parametry
● Masa ciała ● Masa tkanki tłuszczowej ● Beztłuszczowa masa ciała (FFM) ● Masa kości ● Masa mięśni ● Proteiny ● Zawartość wody w organizmie (TBW)

14 Skład ciała – podstawowe parametry
● Masa ciała ● Masa tkanki tłuszczowej ● Beztłuszczowa masa ciała (FFM) ● Masa kości ● Masa mięśni ● Proteiny ● Zawartość wody w organizmie (TBW) ● Zawartość wody wewnątrzkomórkowej (ICW) ● Zawartość wody pozakomórkowej (ECW)

15 Skład ciała – dodatkowe parametry
● Indeks masy ciała (BMI) ● Podstawowa przemiana materii (BMR) ● Wiek metaboliczny ● Poziom tkanki tłuszczowej trzewnej

16 Skład ciała – analiza segmentowa
● Analiza segmentowa beztłuszczowej masy ciała i masy tłuszczu ● Korpus ● Lewe i prawe ramię ● Lewa i prawa noga

17 BIA- zasady ● Nie należy jeść i pić w ciągu na 3 godziny przed pomiarem. ● Nie należy ćwiczyć na 12 godzin przed pomiarem. ● Nie należy wykonywać testu u koniet podczas cyklu menstruacyjnego. ● Kolejne pomiary powinny być wykonywane w podobnych warunkach.

18

19

20

21 Optymalny poziom tkanki tłuszczowej

22 Skład ciała – analiza segmentowa
● Analiza segmentowa beztłuszczowej masy ciała i masy tłuszczu ● Korpus ● Lewe i prawe ramię ● Lewa i prawa noga

23 Zastosowanie analizy składu ciała
● Optymalizacja wyników w sporcie ● Kontrola skuteczności diety i treningu w regulacji masy ciała

24 Optymalny poziom tkanki tłuszczowej
Brak powszechnie zaakceptowanych standardów procentu tkanki tłuszczowej dla sportowców poszczególnych dyscyplin. Idealny skład ciała jest silnie uzależniony od dyscypliny sportu i powinny być omówione indywidualnie z trenerem, fizjologiem, dietetykiem. Masa ciała i skład ciała powinny być ustalane w odniesieniu do wydolności i wyników.

25 Optymalny zakres poziomu tkanki tłuszczowej
Optymalny poziom tkanki tłuszczowej Dyscyplina Optymalny zakres poziomu tkanki tłuszczowej Mężczyźni Kobiety Wioślarstwo 6-14% 12-18% Koszykówka 6-12% 20-27% Kolarstwo 5-15% 15-20% Biegi na dystansie krótkim 8-10% 12-20% Pływanie 9-12% 14-24% Gimnastyka 5-12% 10-16% Tenis 12-16% 16-24% Skoki 7-12% 10-18% Triathlon 10-15% Siatkówka 11-14% 16-25% Biegi uliczne 5-11%

26 Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej
Niski poziom tkanki tłuszczowej nie zawsze jest dobry, zarówno z punktu widzenia wydolności, jaki i zdrowia. Poniżej pewnego progu tkanki tłuszczowej (5% u mężczyzn, 12% u kobiet) obserwuje się zaburzenia w produkcji pewnych hormonów.

27 Leptyna Podstawowym hormonem produkowanym prze tkankę tłuszczową jest leptyna. Leptyna informuje mózg o zasobach energetycznych organizmu i poziom jej we krwi jest proporcjonalny do masy tkanki tłuszczowej. Jest ona sygnałem, którego "zanik" pociąga za sobą nastawienie organizmu na przetrwanie głodu. Dlatego wtedy organizm rezygnuje z procesów energochłonnych jakimi są reprodukcja, termogeneza, wzrost organizmu itd.

28 Konsekwencje niskiego poziomu leptyny
U kobiet z bardzo niskim poziomej tkanki tłuszczowej dochodzi do zaburzenia produkcji estrogenów, co prowadzi do odwracalnego ustania cyklu menstruacyjnego i nieodwracalnej utraty masy kostnej. U mężczyzn może dojść do obniżenia produkcji testosteronu do wartości kastracyjnych.

29 Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej c. d.
● Obniżony poziom hormonów tarczycy ● Obniżony poziom hormonu wzrostu ● Obniżony poziom hormonu IGF-1 ● Podwyższony poziom kortyzolu ● Upośledzony układ odpornościowy

30 Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej
● Analiza segmentowa beztłuszczowej masy ciała i masy tłuszczu ● Korpus ● Lewe i prawe ramię ● Lewa i prawa noga

31 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Znaczenie analizy składu ciała w treningu sportowym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google