Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach"— Zapis prezentacji:

1 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA- KLUCZ DO ZDROWIA I URODY. inż. Iwona Piekorz

2 Aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby, pomaga też organizmowi w lepszym wykorzystaniu kalorii, co z kolei pomaga w obniżaniu masy ciała i utrzymaniu pożądanej wagi.

3 Korzyści płynące z aktywności fizycznej:
zmniejsza czynność mięśnia sercowego, zwiększa ogólny przepływ krwi, obniża ryzyko chorób: sercowo-naczyniowych, osteoporozy, cukrzycy, nowotworowych nasila spalanie kalorii, sprzyja obniżeniu masy ciała i utrzymaniu pożądanej wagi, prowadzi do wzrostu podstawowej przemiany materii, zmniejsza apetyt, poprawa samopoczucia, jakości snu, łagodzenie stresów, w organizmie wytwarzane są endorfiny, poprawa kondycji fizycznej

4 Problemy: Anoreksja (Anorexia nervosa) Bulimia (Bulimia nervosa) Niedożywienie Otyłość

5 Uniwersalna recepta 3 X 30 X 130:
Uwzględniając optymalne wskazania dotyczące częstotliwości, objętości i intensywności treningu, jako uniwersalny wzorzec aktywności fizycznej dla dorosłych zalecana jest zasada: 3 X 30 X 130. Oznacza ona, że dla podtrzymania zdrowia i kondycji fizycznej każdy człowiek nie pracujący fizycznie, powinien poddawać swe ciało wysiłkowi co najmniej 3 razy w tygodniu, z tym że przynajmniej przez 30 minut każdego z treningów tętno powinno wynosić około 130. W stosunku do dzieci dawka ta może być zwielokrotniona.

6 Sense Wear Pro2 Armband Krokomierz Waga Tanita
Pomiar: Sense Wear Pro2 Armband Krokomierz Waga Tanita

7 Kalkulator BMR BMR (skrót od angielskiego Basal Metabolic Rate,
w języku polskim podstawowa przemiana materii) jest ilością energii (mierzoną w kaloriach) wydatkowaną przez organizm w trakcie hipotetycznego całodobowego odpoczynku w celu zapewnienia jego podstawowych czynności życiowych takich jak akcja serca, oddychanie, trawienie czy utrzymanie stałej temperatury ciała.

8 Testy sprawności fizycznej:
Testy EUROFIT są czułymi, indywidualnymi i wiarygodnymi instrumentami dla oceny czynników sprawności fizycznej tj.: wytrzymałość krążeniowo-oddechowa, siła, wytrzymałość mięśniowa, moc (siła eksplozywna), gibkość, szybkość i równowaga. Próba Harwardzka, próba Ruffiera (przysiady) polega na 5 minutowym intensywnym ćwiczeniu, polegającym na wchodzeniu na stopień o wysokości 51cm (dla kobiet 46cm), w tempie 30 wejść na minutę i 3 krotnym pomiarze tętna, w odstępach 1 minutowych, wykonywanych kolejno po 1, 2 i 3 minutach od zakończenia próby.

9 Indeks sprawności fizycznej, którego autorem jest dr Krzysztof Zuchora z warszawskiej AWF, jest pomyślany tak, aby każdy mógł ocenić indywidualny poziom sprawności fizycznej, bez względu na wiek i płeć. Oceniana jest szybkość, skoczność, siła ramion, gibkość, wytrzymałość, siła mięśni brzucha. Test Coopera stanowi jeden z elementów zestawu ćwiczeń opracowanych w 1970r przez Kennetha Coopera obejmujących chód, bieg, pływanie i kolarstwo. Polega on na przemierzeniu (w dowolny sposób: biegnąc, idąc) jak największego dystansu w ciągu 12 minut. Testy dostępne są na stronie: iglaki.agrosan.pl/wf/index.html

10 Koncepcja sprawności fizycznej ukierunkowanej na zdrowie
Health Related Fitness – H-RF powstała na przełomie lat 80-tych i 90-tych w Stanach Zjednoczonych. W języku polskim jej istotę ująć można określeniami „sprawność zdrowotna”, „sprawność funkcjonalna”, „sprawność ukierunkowana na zdrowie”, „sprawność jako miernik zdrowia.” „W rzeczywistości nacisk należy położyć nie na to kto przebiegł najszybciej jakiś dystans, lub kto ma najniższy poziom cholesterolu, ale na działania mające pomóc wszystkim zrozumieć jak podjąć próbę osiągnięcia i utrzymania zdrowego poziomu sprawności krążeniowo-oddechowej, adekwatnego otłuszczenia ciała i właściwej sprawności kręgosłupa.”

11 Cztery kroki do wellness
Aktywność fizyczna- zalecenie to dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn, niezależnie od wieku. Systematyczny wysiłek jest jednak szczególnie ważny dla osób po 40 roku życia. Powinny się na niego składać ogólnorozwojowe ćwiczenia o charakterze aerobowym, siłowym oraz rozciągające i zwiększające ruchomość w stawach. Sposób odżywiania Czas wolny Zdrowy tryb życia

12 ..."Przymioty rozumu i serca po wielkiej części od stanu zdrowia i organizacji zależą,
a zatem, że każde wychowanie moralne powinno mieć za fundament i podstawę - fizyczne" ... Jędrzej Śniadecki "O fizycznym wychowaniu dzieci"

13 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google