Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE"— Zapis prezentacji:

1 BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE
V Wojewódzki Konkurs Szkolny pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty

2 Znaczenie wiedzy w ruchu drogowym
Im jesteśmy starsi, tym częściej poruszamy się po drodze bez opieki dorosłych. Niestety, wielokrotnie słyszymy o śmiertelnych potrąceniach pieszych, dlatego też tak ważna jest świadomość zasad poruszania się pieszego po jezdni.

3 Piesi w ruchu drogowym PIESZY to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze, także osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki.

4 Podstawowe zasady kodeksu drogowego
dla pieszego Jako piesi jesteśmy zobowiązani korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią idziemy lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią poruszają się jeden za drugim. W strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4 .

5 Pieszemu NIE wolno! UWAGA!
Wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi. Zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Przebiegać przez jezdnię. Wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto. Przechodzić przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

6 Charakterystyczne znaki drogowe
Ostrzega kierowców przed przejściem dla pieszych Informuje o przejściu dla pieszych Ostrzega o miejscu na drodze często uczęszczanym przez dzieci lub o bliskości takiego miejsca Ostrzega, że równolegle do danego przejścia znajduje się przejazd dla rowerzystów

7 Droga dla pieszych Znak nakazu „droga dla pieszych”, piesi są zobowiązani z tej drogi korzystać

8 Sygnalizacja świetlna
dla pieszych Światło zielone oznacza, że piesi mogą przejść przez jezdnię, natomiast czerwone, że nie wolno im tego zrobić

9 Znaki odblaskowe Elementem ostrzegającym kierowców
o obecności pieszego na drodze są naklejki czy naszywki odblaskowe. Podczas złej widoczności lub mroku kierowca może dojrzeć fluorescencyjną naszywkę na naszym ubraniu. Pamiętajmy więc, by być w nią zaopatrzonym, bo może ona uratować nasze życie.

10 Przeprowadzanie dzieci
przez ulicę Przeprowadzający dzieci przez ulicę wyposażeni są w cały zestaw odblaskowy

11 PIERWSZA POMOC

12 Ważne numery 999 – pogotowie 998 – straż pożarna
997 – policja 112 – wszystkie służby

13 Jak zabezpieczyć złamania
Złamaną kość należy unieruchomić wraz z dwoma sąsiadującymi stawami – zmniejszy to ból i zapobiegnie powikłaniom

14 Gdy złamanie jest otwarte . . . czyli gdy kość przebiła skórę
Na początek zakładamy jałowy opatrunek na ranę, a następnie unieruchamiamy kończynę.

15 Bezpieczne przejścia dla pieszych
Znaki drogowe poziome – jednym z nich jest przejście dla pieszych, które nazywamy potocznie „zebrą” . Są to równoległe do drogi, białe pasy tworzące ciąg ustawiony poprzecznie względem tej drogi.

16 Inne zabezpieczenia przejść
O większości „zebr” kierowców informują znaki pionowe, tzw. „Agatki” ustawione z obu stron jezdni. Tworzone są też specjalne progi zwalniające o wysokości 5 do 7 cm na całej szerokości jezdni. Części progów wykonane są z gumy, niektóre z nich pokrywa substancja odblaskowa. Występowanie takiego progu powinno być oznaczone znakiem A-11a - ”próg zwalniający” , a także tablicą wskazującą odległość znaku od progu zwalniającego. Można także jezdnię wygrodzić ogrodzeniem łańcuchowym na odcinku min 12,5 m z każdej strony przejścia lub słupkami biało - czerwonymi w rozstawie 1,65 cm z dwoma łańcuchami.

17 Przejście z progiem zwalniającym

18 PAMIĘTAJ ! masz jedno życie
Tegoroczne hasło ma szczególne znaczenie W przeciwieństwie do osób w pojazdach, pieszego nie chroni karoseria samochodu, pasy czy poduszki powietrzne. W razie wypadku jest on znacznie bardziej narażony na śmierć.

19 Źródła: 1. E. Kłos - Ciekawa biologia 2. D. Łazuchiewicz - Technika 3. Kodeks Drogowy 4. Poradnik - Pierwsza pomoc 5. www. wikipedia.pl Prezentację przygotowała: Jowita Kot Uczennica klasy IIIC Gimnazjum wZespole Szkół NR 2 w Łęcznej


Pobierz ppt "BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google