Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)
WULKANY EUROPY Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)

2 Co to jest wulkan ? Wulkan jest to miejsce na powierzchni Ziemi, w którym wydobywają się (lub wydobywały) z głębi Ziemi produkty wulkaniczne (erupcja). Wulkany występują jako pojedyncze wzniesienia lub tworzą górskie kompleksy wulkaniczne. Wulkan ma kanał, którym dopływają z głębi ziemi na powierzchnię produkty erupcji (lawa, materiały piroklastyczne, gazy wulkaniczne); lejkowato rozszerzony wylot kanału nosi nazwę krateru wulkanicznego. Kształt i rozmiary wulkanu zależą od ilości i jakości wyrzucanych z głębi Ziemi materiałów, a także od sposobu ich wydobywania się.

3 WEZUWIUSZ jeden z najbardziej znanych wulkanów w lądowej części Europy, położony na terenie Włoch, na Półwyspie Apenińskim, nad Zatoką Neapolitańską. Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Ostatni wybuch został odnotowany dnia 13 marca 1944 r.

4 Wezuwiusz

5 Wnętrze krateru Wezuwiusza

6 Wezuwiusz – zdjęcie z satelity

7 ETNA Etna - czynny wulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny (145 km obwodu u podnóża). Wysokość 3340 m n.p.m. (wskutek wybuchów ulega zmianom). Ostatnia erupcja wulkanu: 6 listopada 2009 roku.

8 Etna

9 HEKLA Hekla - wulkan w południowo-zachodniej Islandii, położony 115 km na wschód od stolicy kraju Reykjavíku. Najwyższy czynny wulkan wyspy (1491 m n.p.m.), należy też do najbardziej aktywnych. Hekla jest stratowulkanem, który powstał w rezultacie wylewów o charakterze liniowym z kilku szczelinowych kraterów, rozsianych na obszarze kilkunastu kilometrów. Erupcjom towarzyszą najczęściej lekkie trzęsienia ziemi oraz spływy gwałtownie topniejących lodów tzw. jökulhlaupy (w czasie erupcji 1947/48 w jednej fali spłynęło około 3 km³ wody). Hekla produkuje głównie dacyty oraz andezyty bazaltowe.

10 Hekla

11 Wybuch wulkanu Hekla w 1991r.

12 Grimsvötn Grimsvötn (1719 m n.p.m.) – czynny wulkan na Islandii trzeci pod względem wysokości w Europie, znajdujący się pod lodowcem Vatnajökull. Jego erupcje powodują topnienie lodowca, a ciśnienie i ciepło wydobywające się podczas erupcji z wulkanu, unoszą czapę lodową co prowadzi do katastrofalnych powodzi na tym terenie .

13 Grimsvötn

14 KATLA Katla (1512 m n.p.m.) – czynny wulkan położony w południowej części Islandii pod lodowcem Mýrdalsjökull. Jego nazwa w języku islandzkim oznacza kotły. Kaldera ma rozmiar 10 x 14 km. Do ostatniej erupcji wulkanu doszło w 1918 roku, od czasów pierwszych osadników zanotowano i udokumentowano 16 erupcji. Wybuchy tego wulkanu zawsze powodowały duże zniszczenia, dlatego też jest on jednym z najbardziej znanych na Islandii.

15

16 STROMBOLI Czynny wulkan wznoszący się na wyspie w archipelagu Wysp Liparyjskich ,położona na morzu Tyrreńskim . Wybuchy Stromboli często mają postać seryjną (co min) i wyrzucają w powietrze lapille, bomby wulkaniczne oraz popioły. Ze stożka stale unosi się strużka dymu. Ostatni wybuch o znaczącej sile miał miejsce w W 2003 roku osunięcie się do morza lawy na ścianie wulkanu (Sciara del Fuoco) spowodowało lokalne tsunami.

17 STROMBOLI

18 KONIEC Dziękuję za obejrzenie prezentacji . Mam nadzieję ,że się podobała . Katarzyna Płonowska


Pobierz ppt "Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google