Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

"Zrozumieć Świat".

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ""Zrozumieć Świat"."— Zapis prezentacji:

1 "Zrozumieć Świat"

2 Zjawiska występujące w świecie przyrody:
Trzęsienia ziemi Wybuchy wulkanów Tornado Tęcza Błyskawice Tsunami Zaćmienia Słońca Zorze polarne

3 Trzęsienia ziemi. Trzęsienie ziemi to gwałtowne rozładowanie naprężeń powstałych w skorupie ziemskiej w czasie ruchów fragmentów litosfery. Z miejsca uwolnienia tych naprężeń rozchodzą się fale sejsmiczne. Punkt na powierzchni Ziemi położony nad ogniskiem to miejsce, gdzie fale docierają najwcześniej i gdzie straty są największe. Siła wstrząsów maleje w miarę oddalania się od epicentrum. Badaniem trzęsień ziemi zajmuje się sejsmologia.

4 Wybuchy wulkanów. Łącznie na świecie znanych jest ok. 850 czynnych wulkanów, z których wiele znajduje się pod wodą. Największym skupiskiem aktywnych wulkanów jest Indonezja. Nazwa "wulkan" pochodzi od wyspy Wulkan na Morzu Śródziemnym. Na obszarach lądowych czynnych jest ok. 450 wulkanów.

5 Tornado. Tornado to lokalna nazwa gwałtownego wiatru. Tornado powstaje w wyniku gwałtownego zderzenia ciepłego i zimnego powietrza i tworzy wirującą chmurę w kształcie stożka.

6 Tęcza to łuk świecący barwami widma, powstająca gdy słońce oświetla chmurę deszczową. Barwa fioletowa leży wewnątrz tego łuku a czerwona na zewnątrz. Czasami obserwuje się jeszcze drugą tęczę zwaną wtórną. Ma ona mniejszą jasność. W przypadku tęczy wtórnej barwa fioletowa jest po stronie zewnętrznej. Czerwona zaś po wewnętrznej. Tęczę obserwuje się niekiedy także przy świetle księżyca. Nie jest ona kolorowa, tylko biała i pyłowa. Tęcza

7 Błyskawica. Błyskawica jest to wyładowanie elektryczne podczas burzy. Najczęstszą formą błyskawicy jest błyskawica liniowa. Każda błyskawica przebiega po utorowanej przez siebie drodze.

8 Tsunami. Tsunami jest falą, a właściwie serią fal spowodowanych erupcją podwodnego wulkanu lub wstrząsem sejsmicznym na dnie oceanu. Często Tsunami uderzają w wybrzeże przy zupełnie bezwietrznej pogodzie. Gdy pod wodą następuje erupcja wulkanu, woda jest wypychana gwałtownie w górę, co powoduje powstawanie fal.

9 Zaćmienie Słońca Wyróżnia się zaćmienie Słońca częściowe, gdy przez cały czas jego trwania pewna część tarczy Słońca pozostaje widoczna i całkowite, gdy w pewnej chwili cała tarcza Słońca zostaje zasłonięta, a kątowe rozmiary obserwowanych z Ziemi tarcz Księżyca i Słońca są prawie dokładnie równe. Zaćmienia Słońca pojawiają się z pewną regularnością.

10 Zorze Polarne Kto chce zobaczyć to przepiękne i niezwykłe zjawisko musi uważnie śledzić niebo w bezchmurną i bezksiężycową noc, ale najlepiej z dala od miejskich świateł. Zwykle zorze polarne rozchodzi się z zachodu na wschód.

11 Chmury. Rodzaje chmur: pierzaste kłębiaste warstwowe

12 Chmury pierzaste Chmury pierzaste są zwiastunami zmiany pogody. Zwykle wiszą na błękitnym niebie w postaci włókien, kłębów pierza lub lodowych chorągiewek. Są delikatne, jak gdyby nadmuchane.

13 Chmury kłębiaste Są to chmury o bardzo wyraźnie zaznaczających się, ostrych brzegach. Jednakże na górnych brzegach, przy burzliwej pogodzie, utworzone z chmur wieżyce ulegają postrzępieniu. Tworzenie się chmur kłębiastych możliwe jest przy różnych stanach pogody.

14 Chmury warstwowe Najwyraźniej chmury warstwowe widoczne są podczas zbliżania się ciepłego powietrza nad obszar, w którym panują jeszcze znajdujące się nisko masy chłodnego powietrza. Niebieskie dotąd niebo staje się coraz bledsze. Po paru godzinach pokrywa chmur staje się gęsta i szara.

15 KONIEC Opracowała Kinga Kubisztal Kl. VI B.


Pobierz ppt ""Zrozumieć Świat"."

Podobne prezentacje


Reklamy Google