Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Znane kobiety w matematyce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Znane kobiety w matematyce"— Zapis prezentacji:

1 Znane kobiety w matematyce
W pokazie slajdów zobaczymy takie kobiety jak : Hypatia z Aleksandrii, Maria Agnesi, Sophie Germain, Ada Lovelace i Sofja Kowalewska. Miłego oglądania.

2 Hypatia z Aleksandrii Hypatia z Aleksandrii urodz. ok. 355 lub 370, zm. zamordowana przez rozpasany motłoch w marcu 415 r.w Aleksandrii. Filozof, matematyk, wynalazca astrolabium i aerometru. W XX stuleciu uznana przez autorytety naukowe za człowieka o najwyższym poziomie współczynnika inteligencji (iq) w historii ludzkości.  Córka matematyka, astronoma i filozofa Teona z Aleksandrii, który skutecznie zabiegał o jej staranne wykształcenie, wykształcenie matematyczne odebrała pod jego kierunkiem. Całe życie spędziła w Aleksandrii. Nie zachowały się żadne jej pisma, ale zapewne razem z ojcem pracowała przy redakcji pism Ptolemeusza i Euklidesa. Ostateczny kształt Almagestu Ptolemeusza oraz jego Tablic podręcznych jest dziełem Hypatii. Pracowała nad komentarzami i wydaniem traktatów Arytmetyka Diofantosa oraz Stożkowe Apoloniusza z Pergi. 

3

4 Maria Gaetana Agnesi Maria Gaetana Agnesi (ur. 16 maja 1718, zm. 9 stycznia 1799) – włoska lingwistka, matematyk i filozof. Autorka pierwszej książki poświęconej rachunkowi różniczkowemu i całkowemu. Była członkiem honorowym fakultetu na uniwersytecie w Bolonii

5

6 Sophie Germian Marie-Sophie Germain (ur. 1 kwietnia 1776 w Paryżu, zm. 27 czerwca 1831 tamże) – francuska matematyczka. Największe osiągnięcia Germain dotyczą teorii liczb i teorii sprężystości. W teorii liczb wiele prac poświęciła dowodowi wielkiego twierdzenia Fermata. Wprowadziła tu pojęcie liczb pierwszych Germain i udowodniła, że jeśli p jest taką liczbą, to dla wykładnika p prawdziwy jest szczególny przypadek wielkiego twierdzenia Fermata.

7

8 Ada Lovelace Augusta Ada King, hrabina Lovelace (10 grudnia listopada 1852) głównie znana z tego, że opisała mechaniczny komputer Charlesa Babbage'a, tzw. maszynę analityczną. Obecnie uważana jest za pierwszego programistę - tworzyła programy dla maszyny Babbage'a, która jednak nie została zbudowana za życia konstruktora.

9

10 kolegów- studentów. Pod męskim pseudonimem M. LeBlanc korespondowała
Zofja Kowalewska Ponieważ nie miała wstępu na studia, uczyła się sama korzystając z wykładów swoich kolegów- studentów. Pod męskim pseudonimem M. LeBlanc korespondowała najpierw z Lagrange’em, a później z Gaussem. Udowodniła między innymi słynne twierdzenie Fermata dla przypadku, gdy żadna z liczb x,y,z nie dzieli się przez n, a n<100 bądź n jest tzw. liczbą pierwszą Sophie Germain (są to takie liczby pierwsze p, że również liczba 2p+1 jest liczbą pierwszą). Do jej sukcesów zaliczamy tez wygraną konkursu organizowanego przez Francuska Akademię Nauk dotyczącego powstawania figur Chladniego, gdzie pokonała taką sławę jak np. Poisson. Jednak Francuska Akademia Nauk nie doceniła kobiety matematyka. Germain zmarła na raka piersi przed otrzymaniem stopnia honorowego , który przyznał jej Uniwersytet w Getyndze. Na miano najwybitniejszej wśród kobiet matematyków (tudzież matematyczek) na pewno zasługuje rosyjska uczona polskiego pochodzenia Zofia Kowalewska (1850- 1891) Z rachunkiem różniczkowym zetknęła się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy jej pokój został wytapetowany notatkami ze studiów matematycznych (może to dobry sposób, żeby wychować dziecko- naukowca? Kowalewska nie chodziła do szkoły, ale uczyła się pod kierunkiem prywatnego nauczyciela Polaka oraz swego wuja, który gruntownie wpoił jej podstawową aksjomatykę. Gdy w końcu jej to nie wystarczało zawarła fikcyjne małżeństwo, dzięki któremu mogła wyjechać za granicę, gdzie najpierw uczestniczyła w wykładach na uczelni w Heidelbergu, a potem brała prywatne lekcje u Weierstrassa, który odkrył w niej wielki talent matematyczny. Gdy udowodniła twierdzenie o rozwiązalności równań cząstkowych (Twierdzenie Cauchy’ego- Kowalewskiej) dostała tytuł doktora berlińskiej uczelni, do której jednak wciąż wstępu nie miała. 10 lat później otrzymała katedrę w Szwajcarii, gdzie w końcu zostaje profesorem zwyczajnym Uniwersytetu. Otrzymała również nagrodę za pracę o obrotach ciała sztywnego (tzw. bąka niesymetrycznego). Umarłą młodo na zapalenie płuc.

11

12 „ Daj szansę matematyce ”
Prezentację przygotował Kamil Krajnik „ Daj szansę matematyce ”


Pobierz ppt "Znane kobiety w matematyce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google