Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli co się dzieje z odpadami, które wyrzucamy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli co się dzieje z odpadami, które wyrzucamy"— Zapis prezentacji:

1 Czyli co się dzieje z odpadami, które wyrzucamy
LOS ODPADU Czyli co się dzieje z odpadami, które wyrzucamy

2 ..::Początek::.. Zaczyna się od tego, że wyrzucamy odpady. Niestety nie dzieje się to tak, jak powinno...

3 Niektórzy z nas nie dbają o to, by wyrzucać śmieci do pojemników przeznaczonych na nie i jadą do lasu nie po to, by wypoczywać, ale wyrzucić śmieci z domu.

4 To smutne... ... Kiedy jedzie się do lasu wypocząć i podczas spaceru można dostrzec puste butelki, papierki i nawet opony samochodowe rozrzucone w lesie 

5 Zwierzęta są zagrożone
Wiele z nich ginie poprzez skaleczenie się o ostre elementy wyrzucane przez ludzi w lesie.

6 Oto jedno z dzikich wysypisk leśnych na terenie jednego z parków narodowych w Polsce istniejące od lat... To przykre, że ludzie nie szanują nawet obszarów objętych ochroną...

7 Inni wylewają detergenty oraz ścieki do rzek, jezior i strumieni...
Zatruwanie wody jest straszliwe, bo przecież dzięki niej istnieje życie. Ludzie o tym zapominają i zatruwają źródło życia.

8 Istnieją jednak ludzie, którzy dbają o los odpadów...
Segregujmy śmieci:)

9 Ludzie, którzy dbają o dobro naszej planety segregują śmieci:
Robią to poprzez wrzucanie odpadów do przeznaczonych na nie pojemników lub worków.

10 Zwracają również uwagę na znaczki umieszczone na opakowaniach:
Takie oznaczenie spotyka się na opakowaniach, które podlegają ponownemu wykorzystaniu. Umieszcza się je na opakowaniach z tworzyw sztucznych bądź aluminium. Cyfra i napis, które towarzyszyć mogą symbolowi oznaczają nazwę surowca użytego do produkcji opakowania.

11 Produkty opatrzone takimi symbolami nie zawierają gazów typu chloro-fluoro-carbon, powszechnie zwanych freonami, które niszczą powłokę ozonową. Najczęściej występujące napisy na tych symbolach to: OZONE FRIENDLY, OZON FREUNDLICH, ohne FCKW, CFC free. Za ten znak nie odpowiada żadna organizacja, firma używając go na towarze może być skontrolowana jedynie przez organizacje konsumenckie.

12 Znak informuje, że w fazie badań dany produkt nie był testowany na zwierzętach. Najczęściej występuje na kosmetykach. Kosmetyki nie testowane na zwierzętach mogą być też oznaczane literami "BWC" (Beauty Without Cruelty - piękno bez okrucieństwa), lub napisami Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach) czy Animal Friendly (przyjazne zwierzętom).

13 Znak informuje, że dany produkt pochodzi z obszaru funkcjonalnego Zielone Płuca Polski. Warunkiem otrzymania Znaku jest wytwarzanie towarów i usług na obszarze Zielonych Płuc Polski oraz wykazanie, że są one przyjazne środowisku i produkowane przez zakład działający zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego.

14 Błękitny Anioł (Der Blauer Engel), nazwany tak z powodu znaku graficznego przedstawiającego niebieską postać, został wprowadzony w 1977 roku z inicjatywy niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jest najstarszą tego typu inicjatywą europejską. Obecnie certyfikacja znakiem "Der Blaue Engel" obejmuje 75 grup produktów i dotyczy około 4000 różnorodnych wyrobów, do których należą między innymi: opony, butelki zwrotne, dezodoranty, lodówki, materiały budowlane, produkty wykonane na bazie tworzyw sztucznych podlegających recyklingowi, chemia gospodarcza, wyroby papierowe.

15 Stylizowana "Margerytka" z dwunastoma gwiazdkami ma być alternatywą dla państwowych ekologicznych znaków towarowych krajów zrzeszonych, gwarantującą określoną jakość także poza politycznymi granicami państw członkowskich. "Margerytka" jest przyznawana na podstawie skróconej analizy cyklu życia produktu.

16 Produkty gospodarstw ekologicznych mogą być sprzedawane z takim oznaczeniem. Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi przyznaje atesty gospodarstwom rolnym, które przy produkcji stosują metody ekologiczne. Znak jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym na rynku krajowym znakiem, kojarzonym z żywnością ekologiczną. Prawo do używania tego znaku na swych wyrobach mają producenci, przetwórcy i handlowcy spełniający wymagania ustawy o rolnictwie ekologicznym, posiadający certyfikat nadany przez uprawnioną jednostkę i jednocześnie będący członkami "Ekolandu

17 Znak informuje o tym, aby dany produkt wrzucić do kosza, nie zaśmiecać środowiska i dbać o czystość swojego otoczenia.

18 Symbol CE znajduje się głównie na wyrobach z importu, w tym na zabawkach. Oznacza on, że jest to wyrób zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Podstawowym kryterium jest tu bezpieczeństwo i zdrowie użytkownika. Oznakowanie CE jest formą deklaracji producenta, że jego wyrób spełnia wymagania wszystkich mających do niego zastosowanie dyrektyw Nowego Podejścia. O ile dyrektywy nie przewidują inaczej, oznakowanie CE jest obowiązkowe i musi być umieszczone na wyrobie, zanim zostanie on wprowadzony na rynek lub oddany do użytku.

19 Każdy z tych znaków jest bardzo ważny
Każdy z tych znaków jest bardzo ważny. Każdy daje nam wskazówkę jak postępowa z danym odpadem.

20 Nie dopuśćmy do powstawania takich wysypisk:
Zamiast toreb z tworzywa sztucznego używajmy toreb z materiału lub papieru. Plastyk rozkłada się kilkaset lat!!

21 Chrońmy naszą planetę przed zaśmiecaniem
Świat jest o wiele piękniejszy bez pustych szklanych butelek porozrzucanych po rowach i lasach. Dbajmy o naszą planetę, a ona z pewnością nam się odwdzięczy

22 Los odpadów Los odpadów zależy wyłącznie od nas, ludzi. Mamy wiele opcji, które powodują, że los danego odpadu nie musi być beznadziejny, ale mimo, iż mamy tych opcji wiele to znajdą się ludzie, którzy ich nie dostrzegają i zatruwają środowisko. Są w błędzie myśląc, że jak się wyrzuci gumę do żucia przez samochodowe okno, to nic wielkiego się nie stanie. Ale stanie się bardzo wiele. Ta guma będzie się rozkładać bardzo długo. Dlatego trzeba takim ludziom uświadomic, jakie są konsekwencje ich zachowania i przedstawic opcje, które nie szkodzą środowisku.

23 Prezentację wykonała:
Natalia Krakowian Uczennica klasy I”a” Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Poczesnej


Pobierz ppt "Czyli co się dzieje z odpadami, które wyrzucamy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google