Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Microsoft WinFS – nowy system plików, zasada działania. Wojtek Galek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Microsoft WinFS – nowy system plików, zasada działania. Wojtek Galek."— Zapis prezentacji:

1 Microsoft WinFS – nowy system plików, zasada działania. Wojtek Galek

2 Co to takiego ten WinFS?? Windows Future Storage – jest zaprezentowaną w 2003 roku przez Microsoft technologią przechowywania i wyszukiwania plików. Oparta jest na XML oraz SQL.

3 Tak to się zaczęło. Pod koniec poprzedniego wieku postanowiono stworzyć nowy system plikowy, mający zastąpić w przyszłych systemach NTFS. Nowy system plików – nowe myślenie. W 2003 Microsoft zaprezentował technologie, zapewniając ze jest naj naj… Problemy techniczne;( Najnowsze ploty mówią że niektóre elementy tej technologii zostaną użyte w nowych wersjach programów SQL Server i ADO.NET.

4 Na czym polega rewolucyjność? Technologia WinFS skupia się nie na wyszukiwaniu plików przez nazwę format date, ale na identyfikowaniu zależności między nimi, w postaci obrazów, dokumentów, czy też wiadomości e-mail. Pozwoliłoby to na znalezienie danych obiektów, które zamiast w pliku graficznym mogłyby np. znajdować się w plikach tekstowych.

5 Budowa WinFS Centrum WinFS stanowi tak zwany model danych. Termin ten opisuje mechanizm jednolicie administrujący i strukturalizujący cyfrowe elementy. Microsoft w tym kontekście mówi o "rzeczach" (ang. "items"). Jest to odpowiedni termin, ponieważ rzeczy dodają do każdego pliku zestaw opisowych argumentów. Parametry te nie występują w nagłówku pliku, lecz są administrowane wyłącznie przez WinFS. Niepotrzebne są więc zmiany w fizycznej strukturze plików, którą opiekuje się NTFS. W tym schemacie, jako rzeczy występują nie tylko pliki, ale również kontakty, linki, ulubione i maile.

6 Usługi WinFS Info Agent - automatyzuje zadania plikowe. Może on dla przykładu rozpoznawać niezależnie, które nadchodzące załączniki pocztowe są potencjalnie niebezpieczne i jak należy w takiej sytuacji postąpić. Może też automatycznie uruchomić skaner antywirusowy i przeprowadzić inspekcję. W taki sam sposób Info Agent może automatycznie usuwać pliki tymczasowe o wielkości poniżej 1 KB. Synchronizacja, porównująca określony stos danych (kontakty, dokumenty, itd.) pomiędzy różnymi partycjami, dyskami czy nawet innymi komputerami (sieć peer-to-peer).

7 Prawie AI...

8 Kompatybilność Ćw praktyczne: Stwórzcie nowy plik w Notatniku i wpiszcie słowo "Windows". Możecie być pewni, że funkcja wyszukiwania tekstowego bezproblemowo znajdzie plik. Spróbujcie jednak zmienić rozszerzenie na jakieś wymyślone i utkniecie w tym miejscu. Windows podczas wyszukiwania z tym samym zadanym kryterium pominie ten plik, choć jest to fizycznie ten sam plik, w tej samej lokacji z dokładnie tą samą zawartością. Wyszukiwanie w Windows XP jest nieodłącznie oparte na plikach, a strukturalna organizacja danych (zbiorów danych) nie jest aktualnie możliwa. W wyniku tego, użytkownik - niezależnie od ilości autorskich aplikacji - musi mieć dostęp do różnych, czasami konkurencyjnych technologii wyszukiwania.

9 Cud: Win widzi nie MS formaty! WinFS ma ujednolicić organizację i wyszukiwanie potrzebnych danych przez wielowymiarowy indeks danych oparty na elastycznych kryteriach. Wykorzystywane są tutaj argumenty XML, które Windows dodaje do każdego pliku. Te metadane mocno wykraczają poza to, co jest aktualnie rozumiane przez indeksy. To, jakie informacje, oprócz lokalizacji, rozmiaru, twórcy i daty powstania, są dołączane do pliku, określane są przez system i użytkownika. Prawdziwym dobrodziejstwem są kryteria umożliwiające oznaczanie danych zgodnie z ich zawartością.

10 W praktyce…. Nakładką WinFS Jeśli używamy Win XP na NTFS – WinFS beta1 jest dostępna. Wystarczy zainstalować

11 Po instalacji…

12 Create new WinFS Store

13 Wystarczy uzupełnić......

14 … i poczekać.

15 Wnioski. Za mało wiadomo;( Miał być filar nowych systemów, jest betowska nakładka Innowacyjna technologia, ale w sferze teorii.


Pobierz ppt "Microsoft WinFS – nowy system plików, zasada działania. Wojtek Galek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google