Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIEDZ STOP CYBERPRZEMOCY!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIEDZ STOP CYBERPRZEMOCY!"— Zapis prezentacji:

1 POWIEDZ STOP CYBERPRZEMOCY!

2 CO TO CYBERPRZEMOC? Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!

3 DZIAŁANIA CYBERPRZEMOCY
Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in.:   

4 ZASTRASZANIE

5 OŚMIESZANIE

6 PODSZYWANIE SIĘ

7 OFIARY CYBERPZEMOCY Wyzwiska, kpiny i wulgarne wpisy na portalach społecznościowych, nieprawdziwe i obraźliwe informacje, a czasem nawet groźby - tak nastolatki gnębią w Internecie nielubianych kolegów. Już ponad połowa dzieci w wieku od 12 do 17 lat przyznaje, że padła ofiarą cyberprzemocy.

8 KILKA SŁÓW O ŚMIERTELNEJ OFIARZE CYBERPRZEMOCY - HOLLY GROGAN

9 HOLLY

10 NAJWAŻNIEJSZE BADANIA
Co drugi młody internauta (52%) miał do czynienia z przemocą werbalną w internecie lub poprzez telefon komórkowy. 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania; 21%, poniżania, ośmieszania i upokarzania; 16% straszenia i szantażowania. 29% zgłasza, że ktoś w sieci podawał się za nie w brew ich woli.

11 Ponad połowa (57%) internautów była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli. 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania kompromitujących je materiałów. Akty cyberprzemocy często powodują u ofiar irytację, lęk i zawstydzenie. Dzieci zazwyczaj nie informują nikogo o doświadczonej przemocy.

12 JAK UNIKAĆ CYBERPRZEMOCY?
Nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego,numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz! Nie umieszczaj w internecie swoich zdjęć, ponieważ mogą się one znaleźć na różnych portalach typu Wiocha.pl Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary.

13 Kiedy coś lub ktoś w internecie Cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Rozmawiaj z rodzicami o internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz. Jeżeli chcesz coś kupić w internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

14 Gdzie szukać pomocy? - Helpline.org.pl
W Polsce został uruchomiony projekt Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom w sytuacjach zagrożenia w internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych. Przypadków tego typy dotyczy większość zgłoszeń. Najczęściej są to: -nękanie, -nagrywanie filmów i umieszczanie ich w serwisach typu Wrzuta.pl, YouTube.com, -włamania na blog lub inne strony -groźby, -rozsyłanie informacji o ośmieszających treściach ’em lub sms’em

15 Konsultanci Helpline.org.pl podejmują działania, jak:
-porady, -kontakt ze szkołą ofiary lub sprawcy, -kontakt z rodzicami, -kontakt z dostawcami treści internetowych -kontakt z policją, prokuraturą lub innymi instytucjami. Konsultanci udzielają również porad rodzicom i profesjonalistom pracującymi z dziećmi.

16 Czy cyberprzemoc stanowi przestępstwo?
CYBERPRZEMOC A PRAWO Czy cyberprzemoc stanowi przestępstwo? Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują odpowiedzialności karnej za dopuszczenie się cyberprzemocy. Co to oznacza? Nie ma przepisu w prawie karnym, który uogólniałby czyn zabroniony cyberprzemocy. Nie oznacza to całkowitej bezkarności osoby, która dopuszcza się takiego czynu. Warto zwrócić uwagę na kilka przepisów Kodeksu Karnego, mianowicie art. 190 (groźba karalna), art. 190a (uporczywe nękanie), art. 212 (zniesławienie), art. 216 (zniewaga) czy też art. 265 i nast. (przestępstwa przeciwko ochronie informacji).

17 Prezentację przygotowały: - Cieślik Julia - Wiktoria Sitko klasa VI b
DZIĘKUJEMY Prezentację przygotowały: - Cieślik Julia - Wiktoria Sitko klasa VI b


Pobierz ppt "POWIEDZ STOP CYBERPRZEMOCY!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google